Produkcja stali bez użycia paliw kopalnych! Przełom w Finlandii

Firma Ruukki Construction, będąca częścią Grupy SSAB, stworzyła pierwsze na świecie materiały budowlane wykonane ze stali SSAB, które nie wymagały użycia paliw kopalnych. Próbne produkty wyprodukowano w zakładzie produkcyjnym Ruukki w Alajärvi, Finlandia.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Zeroemisyjna produkcja stali

Podziel się

Ruukki po raz pierwszy w historii dostarcza płyty warstwowe, okładziny elewacyjne i pokrycia dachowe wykonane z tzw. stali fossil-free, czyli stali wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych, wyselekcjonowanym starannie dla klientów, którzy aktywnie promują zrównoważony rozwój. Proces produkcji zoptymalizowano w celu minimalizacji emisji, poprzez wykorzystanie zielonej energii oraz wybór materiałów i rozwiązań logistycznych o jak najmniejszym wpływie na środowisko.

“Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zielonej transformacji naszej branży. Produkty budowlane wykonane ze stali SSAB wyprodukowanej bez użycia paliw kopalnych są ważnymi czynnikami napędzającymi zrównoważone budownictwo i pomagają naszym klientom znacznie zmniejszyć wpływ ich budynków na środowisko w całym cyklu życia” – mówi Sami Eronen, prezes Ruukki Construction.

Dodał również, że największe emisje związane są z użytkowaniem budynków. Dlatego od dziesięcioleci firma inwestuje w rozwój i produkcję trwałych i energooszczędnych produktów budowlanych. Dzięki solidności budynki wymagają rzadszych napraw, a co za tym idzie - zużycia nowych materiałów. 

Redukcja śladu węglowego przy produkcji stali

Co więcej, Jani Backlund, dyrektor biznesu ds. Okładzin Budynków w Ruukki, zaznacza, że od wielu lat w Ruukki podejmuje się szeroki zakres działań na różnych etapach łańcucha dostaw, dążąc do redukcji śladu węglowego swoich produktów. Systematyczne prace badawczo-rozwojowe znajdują odzwierciedlenie w ostatnio zaktualizowanych deklaracjach środowiskowych płyt warstwowych (EPD), w których wskaźniki potencjału globalnego ocieplenia znacząco poprawiono.

Produkty wytworzone z użyciem stali bez wykorzystania paliw kopalnych stanowią część zaangażowania Ruukki w kierowaniu branży budowlanej w kierunku osiągnięcia budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ponadto, w bieżącym roku Ruukki rozpoczęło pilotażowy projekt, w ramach którego korzysta z materiałów budowlanych wykonanych z recyklingu SSAB Zero™, aby jako pierwsze na rynku wprowadzić najnowocześniejsze rodziny produktów opartych na stalach pochodzących z recyklingu w 2024 roku. Produkty ze stali wykonane bez paliw kopalnych będą dostępne na rynku masowym od 2026 roku.

Emisja CO2 a budownictwo

Sektor budowlany jest znaczącym źródłem emisji dwutlenku węgla na całym świecie. Według raportów sektor ten jest odpowiedzialny za około 39% globalnych emisji CO2. Te emisje wynikają z różnych procesów związanych z budową, eksploatacją i utrzymaniem budynków oraz infrastruktury. Do całkowitej emisji wlicza się zatem produkcję materiałów budowlanych, transport, ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, a także rozbiórkę i utylizację materiałów.

Redukcja emisji CO2 jest kluczowa w procesie łagodzenia zmian klimatycznych. Budownictwo ma w tym aspekcie duże pole do popisu! Wyzwaniem jest dostarczenie odpowiednich technologii, innowacji i praktyk budowlanych, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. Jedną z nich może być technologia od Ruukki. Konieczne jest także zmniejszenie zużycia energii, zwiększenie efektywności energetycznej budynków oraz promowanie recyklingu i materiałów o niskim wpływie na środowisko. W tym celu nieoceniona będzie termomodernizacja, która sprawia, że budynki istniejące stają się niskoemisyjne!

Źródło: Ruukki.