Prognozy dla pianek PUR. Wartość rynku osiągnie 11 miliardów dolarów!

W roku 2022 wartość światowego rynku izolacji natryskowych z pianki PUR oszacowano na 5,9 miliarda dolarów amerykańskich. Prognozuje się, że od 2023 roku do 2031 roku branża ta będzie świadkiem wzrostu o 7,2% rocznie, a do końca prognozowanego okresu, czyli do 2031 roku, wartość rynku prawdopodobnie wzrośnie do 11 miliardów dolarów. Przyglądamy się raportowi od Transparency Market Research Inc.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
pianka PUR piana pur

Podziel się

W nadchodzących latach oczekuje się, że działalność budowlana w krajach rozwijających się Europy Wschodniej będzie miała pozytywny wpływ na przemysł materiałów izolacyjnych dla budynków. W krajach takich jak Szwecja czy Polska dynamicznie rozwijają się prace renowacyjne, co zwiększa zapotrzebowanie na produkty izolacyjne na tych obszarach.

Warto zauważyć, że rosnący nacisk na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, komfort cieplny oraz wzrastająca świadomość konieczności stosowania energooszczędnych praktyk budowlanych przyjaznych dla środowiska będą miały wpływ na rozmiar rynku izolacji natryskowych z pianki poliuretanowej w okresie prognozy.

Trendy na rynku izolacji PUR

Istnieją trzy rodzaje izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej, podzielone ze względu na rodzaj: 

  • dwuskładnikowa pianka wysokociśnieniowa, 
  • dwuskładnikowa pianka niskociśnieniowa,
  • pianka jednoskładnikowa. 

Wyróżnia się również specyficzny typ izolacji, a mianowicie dwuskładnikową izolację natryskową z wysokociśnieniowej pianki PUR, która składa się z dwóch niezależnych części, zazwyczaj poliolu i izocyjanianu, łączonych i nanoszonych pod wysokim ciśnieniem.

Przewiduje się, że dwuskładnikowa izolacja natryskowa z wysokociśnieniowej pianki poliuretanowej będzie dominować na rynku z uwagi na tworzenie gęstej, trwałej pianki o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. W różnych zastosowaniach budowlanych często wykorzystuje się właśnie dwuskładnikową piankę wysokociśnieniową, aby zapewnić efektywną i długotrwałą izolację budynków.

Aktualne obserwacje i wnioski

Obecnie obserwujemy poważne zmiany w globalnym krajobrazie energetycznym. Budynki, obejmujące sektor publiczny, komercyjny i mieszkaniowy, konsumują około jednej trzeciej całkowitej światowej energii. Z prognoz wynika, że w miarę postępu urbanizacji w krajach rozwijających się oraz ogólnego wzrostu dochodów, globalne zużycie energii w budynkach znacznie wzrośnie.

Wzrost kosztów energii idzie w parze z coraz bardziej rygorystycznymi przepisami budowlanymi na całym świecie, skupiającymi się na efektywności energetycznej. Te dwie równoczesne tendencje - wzrost cen energii i surowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej - mają znaczący wpływ na rynek izolacji natryskowej pianki poliuretanowej. Ten rodzaj izolacji staje się kluczowy w redukcji zużycia energii w budynkach, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na technologie oszczędzające energię w krajach rozwijających się. Transformacja międzynarodowego sektora energetycznego, połączona z wysiłkami zmierzającymi do ograniczenia zużycia energii w środowisku zabudowanym poprzez ulepszoną izolację, wpływa na rynek produktów izolacyjnych.

Co sprawia, że rynek izolacji rośnie?

Kraje europejskie intensywnie promują stosowanie izolacji z pianki poliuretanowej natryskowej. W Europie popyt na izolację z pianki poliuretanowej natryskowej rośnie pod wpływem zachęt finansowych, surowych przepisów dotyczących ochrony środowiska i proaktywnej polityki rządowej. Ambitne cele określone w unijnej dyrektywie dotyczącej energii odnawialnej, zakładające zwiększenie udziału energii odnawialnej w regionie, również mają kluczowy wpływ na ten rynek.

Prognozuje się, że europejski rynek izolacji z pianki poliuretanowej natryskowej prezentuje obiecujące perspektywy rozwoju rynkowego, jednocześnie stawiając na bardziej zrównoważone i czystsze opcje energetyczne w odpowiedzi na rosnące potrzeby energetyczne tego obszaru.

W okresie od 2023 do 2031 roku przewiduje się, że znaczący udział w tym wzroście odnotuje region Azji i Pacyfiku. Ekspansję sektorów końcowych zastosowań, takich jak elektronika, budownictwo, branża pościeli i mebli, oraz motoryzacja, w krajach rozwijających się, takich jak Tajlandia i Indie, napędzać będzie dynamika tego regionalnego rynku.

W globalnym rynku izolacji z natryskowej pianki PUR obecnie działają różni kluczowi gracze, obejmujący zarówno duże, jak i średnie przedsiębiorstwa. Ci producenci rozszerzają swoje oferty produktowe, a główni gracze korzystają z fuzji i przejęć jako kluczowej strategii. Przedsiębiorstwa w sektorze izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej inwestują znaczne środki w badania i rozwój, dążąc do wprowadzenia innowacyjnych produktów, takich jak pianka natryskowa o otwartych i zamkniętych komórkach, z unikalnymi właściwościami i zastosowaniami.

Źródło: Transparency Market Research Inc.

Zobacz również