Program Ciepłe Mieszkanie – już niedługo wyższe dotacje!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił aktualizację programu Ciepłe Mieszkanie, mając na celu zapewnienie bardziej korzystnych warunków dla uczestników. Planuje się zwiększenie liczby osób korzystających z dofinansowania na termomodernizację oraz podwyższenie wysokości przyznawanych dotacji. Nowa edycja programu Ciepłe Mieszkanie ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2023 roku. Kto będzie mógł skorzystać z tego wsparcia?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Program Ciepłe Mieszkanie - już niedługo wyższe dotacje!

Podziel się

Program Ciepłe Mieszkanie skupia się na modernizacji budynków wielorodzinnych poprzez wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła. Wysokość dostępnego wsparcia zależy od dochodów wnioskodawcy, zakresu planowanych prac remontowych oraz lokalizacji (gminy o większym zanieczyszczeniu powietrza oferują wyższe dotacje). Operatorem programu Ciepłe Mieszkanie jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w jego ramach współpracuje z gminami.

Miliardy na termomodernizację budynków wielorodzinnych

Warto jednak pamiętać, że aby wziąć udział w programie, gmina musi zgłosić swoje zainteresowanie i spełnić określone warunki. Projekt dysponuje naprawdę dużym budżetem, który wynosi ponad miliard złotych.

“W lipcu 2022 r. ogłosiliśmy pierwszy nabór w programie Ciepłe Mieszkanie z budżetem 1 mld zł, cały budżet programu określiliśmy na 1,4 mld zł. W ramach pierwszego naboru wartość umów podpisanych z gminami to blisko 740 mln zł. Najbardziej aktywnymi gminami były te w województwach: dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim” - zaznacza Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW.

Z pozostałego budżetu pierwszej edycji programu Ciepłe Mieszkanie pozostaje około 660 milionów złotych. Operator programu planuje uzupełnić te środki i przeznaczyć je na drugi nabór wniosków, który ma zostać uruchomiony w trzecim kwartale 2023 roku. Dzięki temu możliwe będzie dalsze wsparcie uczestników programu poprzez dofinansowanie termomodernizacji i wymianę pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Rozszerzenie zasięgu programu Ciepłe Mieszkanie

Polska Agencja Prasowa informuje o najważniejszych zmianach w programie, ponieważ zasady mają być nieco inne. Wiceprezes NFOŚiGW ujawnił, że planowane są następujące zmiany:

  • udział w programie zostanie umożliwiony najemcy lokali gminnych (mieszkań komunalnych i socjalnych) oraz małym wspólnotom mieszkaniowym (3–7 lokali),
  • dla wspólnot pojawią się nowe cele, na które można uzyskać pieniądze,
  • zostaną podwyższone progi dochodowe umożliwiające udział w programie,
  • dotacje wzrosną o około 10%,
  • wzrośnie budżet programu.

Prognozuje się podwyższenie progów dochodowych w programie Ciepłe Mieszkanie, na podobnej zasadzie jak miało to miejsce w przypadku programu Czyste Powietrze. Progi dochodowe wyniosą więc: 

  • pierwszej części programu wyniesie rocznie 135 tys. zł, 
  • drugiej części do 1894 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • trzeciej części do 1090 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowych.

Aby poszerzyć zasięg programu Ciepłe Mieszkanie, wprowadza się dodatkowe działania. Oprócz właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, program obejmie także małe wspólnoty mieszkaniowe, składające się z 3 do 7 lokali, oraz najemców lokali mieszkalnych z zasobu gminnego. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, będzie możliwość składania wniosków o wsparcie dotyczące:

  • zakupu i instalacji modułów fotowoltaicznych na budynku,
  • wymiany kilku źródeł ciepła na jedno zbiorcze źródło.

Wyższe dotacje w programie Ciepłe Mieszkanie?

Co więcej, przewiduje się wzrost dotacji o około 10% w porównaniu do pierwszej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. Ostateczne kwoty dotacji zostaną podane bliżej terminu ogłoszenia naboru wniosków w ramach programu. Dotychczasowa kwota wsparcia wynosiła 15-39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny i była uzależniona od dochodów beneficjenta. W przypadku drugiej edycji programu planuje się podwyższenie tych kwot, jednak szczegółowe informacje na ten temat będą dostępne w późniejszym czasie, wraz z ogłoszeniem terminu składania wniosków w programie.

Źródło: PAP, NFOŚiGW.

Zobacz również