Program Czyste Powietrze do kompleksowej zmiany. Nowa dotacja na małe turbiny wiatrowe

Narodowy Fundusz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje aby jeszcze w tym roku nastąpiły kompleksowe zmiany w programie Czyste Powietrze.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Wentylacja czyste powietrze

Podziel się

Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW wykluczyła jakiekolwiek finansowanie systemów grzewczych bez ocieplania budynku. To prowadzi do tego, że instalacje bardzo często są przewymiarowane, co z kolei prowadzi do wysokich rachunków. Dlatego zostanie w Programie Czyste Powietrze położony nacisk na łączenie procesów związanych z ocieplaniem i wymianą systemów grzewczych w procesie termomodernizacji.

Zapowiadane też jest większe wsparcie szczególnie inwestycji w zakresie kompleksowych termomodernizacji w zakresie doradztwa. Będzie to jeden z kluczowych elementów w kolejnej odsłony Programu Czyste Powietrze. Nastąpi też rozszerzenie działalności tzw. Operatów. Zamiarem NFOŚiGW jest aby wsparcie operator pokrywało teren całego kraju. Dziś działają oni w obszarze dwóch województw.

Dotacje na małe turbiny wiatrowe dostępne już od poniedziałku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły, że wnioski można składać od 17 czerwca. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW, przedstawili szczegóły programu "Moja elektrownia wiatrowa". Program umożliwia uzyskanie dofinansowania na przydomowe turbiny wiatrowe. Program rusza w poniedziałek i potrwa do 16 czerwca 2025 roku. Budżet wynosi 50 milionów złotych, co pozwoli na sfinansowanie do 8,5 tysiąca małych elektrowni wiatrowych, których moc wynosi od 1 kW do 20 kW.

Dotacja obejmuje zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych oraz magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kWh. Maksymalna wysokość turbiny wynosi 30 m, co będzie wymagało pozwolenia na budowę. Dotacje mogą otrzymać właściciele budynków mieszkalnych, którzy będą wykorzystywać energię na własne potrzeby. Wnioskodawcy muszą być wymienieni jako nabywcy na fakturach, a różnice w danych muszą być udokumentowane odpowiednim oświadczeniem.

Nie więcej 30 tys. zł. na turbinę

Dotacja pokryje do 50% kosztów, jednak nie więcej niż 30 tysięcy złotych na turbinę i 17 tysięcy złotych na magazyn energii. Środki będą refundowane po zakończeniu inwestycji, co oznacza, że inwestycja musi być najpierw sfinansowana z własnych środków. Dofinansowanie obejmuje inwestycje wykonane od 30 czerwca 2023 do 31 grudnia 2028 roku.

Na początku programu celem jest zbadanie zainteresowania technologią małych turbin wiatrowych. Ze względu na niewielki rynek, na razie nie powstanie lista rekomendowanych modeli turbin. Potencjalni wnioskodawcy mogą skorzystać z interaktywnej mapy wietrzności oraz kalkulatora wysokości dofinansowania dostępnych na oficjalnej stronie programu. Jednak najlepszym sposobem na ocenę potencjału jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów wietrzności w konkretnej lokalizacji.

Zobacz również