Program Mój Prąd 5.0. Nabór rozpocznie się w drugiej połowie kwietnia

Fotowoltaika, ale też pompy ciepła - powietrzne i gruntowe, a także kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody użytkowej - te urządzenia będą dofinansowywane w ramach nowej odsłony programu. Nowe informacje podawane są sukcesywnie, choć nie ma jeszcze oficjalnego regulaminu programu. Z zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wysokość dotacji będzie podobna, jak w programie Czyste Powietrze w jego podstawowym poziomie dofinansowania.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Dofinansowanie tych komponentów programu, które jak dotąd stanowiły jego podstawę,
tj. instalacji fotowoltaicznej, magazynów energii, magazynów ciepła i systemów zarządzania energii mają być nie niższe niż w programie Mój Prąd 4.0, który jak informowaliśmy, wyczerpał swe środki w połowie marca br.

Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej - poinformowała Minister Klimatu i Środowiska

Dotacje w programie Mój Prąd 5.0

Na dotacje w jakiej wysokości mogą zatem liczyć osoby planujące przeprowadzenie modernizacji budynku z udziałem dofinansowania z programu Mój Prąd 5.0. w części obejmującej nowe komponenty obecne w programie, takie jak pompy ciepła. Jeśli przyjąć założenie, że dopłaty będą analogiczne, jak w programie Czyste Powietrze, oznacza to, że na pompy ciepła typu powietrze-powietrze otrzymać będzie można do 4,4 tys zł oraz 28 tys. zł na gruntowe pompy ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda była dotowana na poziomie 12 600 zł, a jeśli urządzenie miało podwyższoną klasę energetyczną, to 19 400 zł.

Rozliczanie w net-billingu!

W przypadku inwestycji w fotowoltaikę, dotacje będzie można otrzymać pod warunkiem rozliczania się wg zasad net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta.

Przypomnijmy w systemie net-billing energia, którą tzw. prosument wprowadza do sieci jest przeliczana na wartość pieniężną i trafia na wirtualne konto, które prowadzi sprzedawca energii. Prosument płaci z tego konta za energię elektryczną pobraną z sieci (depozyt prosumencki).

Jakie będą dokładne warunki, na których funkcjonował będzie program Mój Prąd 5.0 dowiemy się w momencie oficjalnego ogłoszenia warunków wraz z upowszechnieniem jego regulaminu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródła: Globenenrgia.pl, NFOŚiGW.

Zobacz również