Prosta grzewcza a krzywa grzewcza – jakie są różnice?
Nomenklatura słownika instalatora systemów HVAC już teraz jest mocno rozbudowana. Cały czas rynek wzbogaca się o nowe rozwiązania i znajduje też nowe problemy. Jednym z takich kruczków może być właśnie złe używanie pewnych pojęć. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy prosta grzewcza i krzywa grzewcza dotyczą tego samego aspektu, czy może różnica w nazewnictwie nie jest przypadkowa? Sprawdzamy!

Podziel się
Zacznijmy od początku. Obydwa te pojęcia dotyczą sposobu kontroli temperatury w budynku. Krzywa grzewcza to nic innego jak zależność temperatury wody w instalacji, którą wytwarza urządzenie grzewcze oraz temperatury powietrza zewnętrznego. W skrócie temperatura wody w instalacji, którą wytwarza urządzenie grzewcze, jest zależna od temperatury powietrza zewnętrznego.
Natomiast prosta grzewcza to ustawienie, w którym temperatura wody jest niezależna od temperatury zewnętrznej. W takim układzie pompa ciepła zawsze produkuje tę samą temperaturę na zasilaniu, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. W prostych słowach; z prostą grzewczą do czynienia ma każdy z nas. Działo się to wtedy, gdy ustawialiśmy pożądaną temperaturę na termostacie.
Dla wygody domowników możliwe powinno być łatwe ustawianie wartości prostej grzewczej w każdym pomieszczeniu. Pomoże to zapobiec przegrzaniu budynku.
Prosta grzewcza - jak ją ustawić?
Pamiętajmy, że zastosowanie ustawienia prostej grzewczej wymaga instalacji elementów sterujących, a przecież nie wszędzie można je montować. Odpadają przede wszystkim miejsca narażające odczyt temperatury na zakłócenia. W grę wchodzą ściany zewnętrzne, a nawet odpowiednia wysokość montażu. Jest ona ważna, ponieważ dochodzi do zjawiska konwekcji powietrza. Cieplejsze powietrze unosi się do góry, a zimniejsze gromadzi przy podłodze.
Tym samym wszelkie przeciągi wpływają negatywnie na poprawny odczyt temperatury. Tak samo z osłoniętymi miejscami jak drzwi, czy źródłami ciepła np. kominek.
Należy też zwrócić uwagę czy na termostat lub czujnik temperatury nie padają promienie słoneczne. Wszystkie miejsca, w których występują potencjalne zyski ciepła, mogą wpłynąć na odczyt temperatury i spowodować wyłączenie pompy ciepła.
Wady i zalety korzystania z prostej grzewczej
Do dokonania zmiany temperatury potrzebne są narzędzia w poszczególnych pomieszczeniach, czyli termostaty on/off, czujniki temperatury PI, termostaty sterowania strefowego, zawory termostatyczne.
W tym przypadku układ pompy ciepła nie ma bezpośredniego wpływu na temperaturę pomieszczeń. Jest ona zależna właśnie od tego miejscowego układu sterowania. Niestety często okazuje się, że jest to rozwiązanie mało ekonomiczne. Zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy prawdopodobne jest przegrzanie budynku.
Rozważmy teraz przypadek popularnej podłogówki. Przy takim sposobie ogrzewania może być odczuwalny brak komfortu spowodowany dużą bezwładnością instalacji i szybkim jej nagrzewaniem. Przez co wydłuża się czas oddawania energii przez instalację i posadzkę. Często również dochodzi to niepożądanego zjawiska taktowania pompy ciepła. Zwłaszcza w przypadku grzejników płaszczyznowych, które będą się szybko przegrzewały i powodowały częste załączanie i wyłączanie się pompy ciepła. Dla niektórych osób z wąsko określonym budżetem, wadą mogą okazać się również dodatkowe koszty inwestycyjne. Będą one wynikały z potrzeby stosowania termostatów w każdym pomieszczeniu. Tym samym dokonując wyboru pomiędzy metodą kontroli ogrzewania, lepiej jest się zwrócić ku krzywej grzewczej.
Opracowano na podstawie webinaru z cyklu Webinarowa Środa, którego gościem był Jakub Traczyk z firmy Panasonic.