Przyjazne Osiedle a inne dotacje – czy będzie to wyjątkowy program?
W rynek termomodernizacyjny wpompowywane są olbrzymie ilości pieniędzy. Informacje, że szpital otrzymał 45 mln złotych na renowację, czy też kolejne 5 mld złotych będzie stanowiło budżet nowego programu Przyjazne Osiedle, nikogo już nie dziwi. W Polsce działa ponadto Czyste Powietrze, STOP SMOG, Program TERMO, ulga termomodernizacyjna, a nawet program Mój Prąd, dzięki któremu może sfinansować m.in. zakup pompy ciepła. Nie zapominajmy też o programie Moje Ciepło, który celuje w nowe budownictwo. To łącznie daje miliardowe kwoty na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Niebawem trudno będzie znaleźć w Polsce obszar, który nie podlega finansowaniu. Czy dotrzemy w końcu do granicy dotacyjnych mechanizmów?

Podziel się
Niedawno premier Morawiecki zapowiedział nowy program dotacyjny o nazwie Przyjazne Osiedle. Jego celem będzie modernizacja bloków z tzw. wielkiej płyty. Czy termomodernizacja również na tym skorzysta? Tak - jest to jeden z siedmiu punktów dla budynków wielkopłytowych.
“Trzeci punkt to termomodernizacja. Rząd PiS ma tu wiarygodność, bo już od kilku lat modernizujemy domy i mieszkania w całej Polsce. Chcemy, aby wielki program ocieplania budynków służył również mieszkańcom osiedli z wielkiej płyty. Chodzi o niższe rachunki, aby mniej płacić za ciepło i ogrzewanie” - zapowiedział premier.
Przyjazne Osiedle a Program TERMO
Brzmi to świetnie. Według informacji przekazanych mediom, operatorem programu Przyjazne Osiedle będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dokładnie tak samo jest w nastawionym na budownictwo wielorodzinne… programie TERMO. Mamy aktualnie jedną kwotę - jest to wspomniany budżet, który wyniesie 5 mld złotych. Czekamy na szczegóły, ale biorąc pod uwagę sam cel i operatora to Przyjazne Osiedle można nazwać mechanizmem bliźniaczym do działającego od lutego na nowych zasadach programu TERMO.
Wspomniane siedem punktów dla wielkiej płyty możemy skrócić do następujących obszarów działań:
- budowa wind,
- garaże i miejsca parkingowe,
- termomodernizacja,
- modernizacje instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych,
- fotowoltaika,
- remonty akustyczne,
- architektura zieleni, place zabaw i skwery.
To bardzo szerokie spektrum przedsięwzięć, ale widać, że program ma być kompleksowy. Dotychczas budownictwo wielorodzinne mogło korzystać ze wspomnianego Programu TERMO, gdzie można otrzymać dotację na termomodernizację, remont i fotowoltaikę. Czy termomodernizacja będzie różnie wspierana w tych programach? Czy w Przyjaznym Osiedlu będzie trzeba też zrealizować więcej niż jedną inwestycję? Tego jeszcze nie wiemy.
Modernizacja wielkiej płyty była dotychczas bez wsparcia?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. W premii termomodernizacyjnej (w ramach wspomnianego Programu TERMO) można dodatkowo wnioskować o pokrycie 50% kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego. Trzeba wówczas zrealizować także termomodernizację, na którą dzięki premii można otrzymać 26% kosztów przedsięwzięcia (31%, gdy inwestuje się również w OZE).
Co jest pozytywne w programie Przyjazne Osiedle?
Będąc uczciwym, to tylko powielanie się możliwych dotacji jest tutaj zarzutem. Z wyrokiem poczekamy jednak do ogłoszenia szczegółowych zasad programu. Wówczas przeanalizujemy te dwa programy i powiemy, który z nich jest bardziej korzystny dla inwestora. Przyjrzyjmy się zatem pozytywom.
Budowa wind w wysokich blokach to zdecydowanie ukłon w kierunku osób starszych, chorych oraz niepełnosprawnych. W nowoczesnym świecie takie grupy powinny być wspierane, a dostanie się do mieszkania nie powinno być nieprzyjemnym wyzwaniem.
Garaże i miejsca parkingowe dla mieszkańców bloków to także dobry kierunek. Zwłaszcza w miastach o gęstej zabudowie, gdzie z takimi miejscami jest problem. Oczywiście rozwój transportu miejskiego w dużych aglomeracjach powinien być priorytetowy. Wtedy bowiem korki i jakość powietrza nie przyprawiają nas o ból głowy (dosłownie).
Modernizacji instalacji natomiast nie trzeba wyjaśniać. Im mają lepszą jakość, tym lepiej działają. Wiele z tych, które mamy w Polsce mają ponad 40 lat.
Ci, którzy mieszkają lub mieszkali w blokach wiedzą, że brak izolacji akustycznej bywa uciążliwy. Ciekawe, w jaki sposób będzie się to odbywało. Poprzez wykładanie wnętrz panelami wygłuszającymi? Co wtedy z metrażem? W tej kwestii program będzie miał spore wyzwanie. Czy dzięki remontom akustycznym mieszkania staną się cichsze?
Ostatni krok to zdecydowanie ten, który najbardziej oddaje nazwę programu. Miejsca do odpoczynku między blokami, zieleń i miejsca spotkań pomogą stworzyć komfortową atmosferę na często smutnych i szarych blokowiskach.
Źródło: BGK, PAP, Termomodernizacja.pl