Przyjazne Osiedle – kolejny program wsparcia termomodernizacji

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek uruchomienie rządowego programu o nazwie Przyjazne Osiedle, który zakłada modernizację i rewitalizację osiedli oraz budynków z tzw. wielkiej płyty. Wartość programu, zaplanowanego na okres 10 lat, w pierwszym roku wyniesie 5 mld złotych.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Przyjazne Osiedle - kolejny program wsparcia termomodernizacji

Podziel się

Szef rządu wyjaśnił na konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim, że celem programu jest poprawa jakości życia na osiedlach z wielkiej płyty, na których zamieszkuje 8 mln osób. Premier podkreślił, że Polacy doskonale zdają sobie sprawę z problemów związanych z tego typu osiedlami i że byłoby nieodpowiedzialne pozostawić mieszkańców samym sobie w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami. W ramach rządowego programu, dążymy do zapewnienia godnej jakości życia wszystkim mieszkańcom Polski.

Według premiera, pierwszym etapem programu będzie instalacja wind w blokach, a drugim etapem będzie rozbudowa miejsc parkingowych i garaży. Premier przypomniał, że na wielu mniejszych osiedlach, zwłaszcza w niższych piętrach, tj. trzecim, czwartym, a nawet piątym, brakuje windy, co jest szczególnie uciążliwe dla osób starszych, matek z małymi dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

"Punktem numer dwa naszego programu będzie budowa miejsc garażowych; tam gdzie współfinansowanie pozwoli na to, budowa podziemnych garaży, ale także budowa w taki sposób, aby nie zabierać zieleni i nie zmniejszać terenów zielonych" - podkreślił premier.

Przyjazne Osiedle to ocieplone osiedle!

Program Przyjazne Osiedle obejmuje także termomodernizację i rewitalizację budynków mieszkalnych. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył potrzebę uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego ze strony polskiego rządu oraz funduszy unijnych w celu rozszerzenia programu termomodernizacji. Głównym celem termomodernizacji jest obniżenie rachunków za energię cieplną i ogrzewanie, aby mieszkańcy płacili mniej. Premier zaznaczył, że im lepiej ocieplimy budynki, tym większe oszczędności trafią do kieszeni mieszkańców.

Potencjał dla fotowoltaiki

Środki z programu mają także być przeznaczone na instalacje fotowoltaiczne, remonty akustyczne oraz poprawę zielonej infrastruktury. Szef rządu podkreślił, że na dachach bloków jest wiele niezagospodarowanych hektarów, które można wykorzystać do produkcji energii słonecznej. Fotowoltaika przyczyni się również do oszczędności energii cieplnej i elektrycznej.

Premier zaznaczył, że mieszkańcy domów jednorodzinnych już korzystają z energii słonecznej dzięki fotowoltaice. Przypomniał, że cztery lata temu zainstalowano 100 megawatów mocy, a obecnie jest to ponad 12 gigawatów mocy.

Remonty akustyczne

Kolejnym elementem programu Przyjazne Osiedle będzie przeprowadzenie remontów akustycznych, aby rozwiązać problemy związane z hałasem w blokach. Premier zapowiedział, że środki pójdą tam, gdzie specjaliści uznają to za najbardziej konieczne.

Program będzie także obejmować ochronę i rozwijanie terenów zielonych, w tym parków, aby umożliwić ludziom spędzanie czasu na świeżym powietrzu i rekreację, zwłaszcza dla rodzin, osób starszych i dzieci.

Będzie on finansowany ze środków rządowych i budżetowych, a jego operatorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który już wcześniej zarządzał strategicznymi programami inwestycyjnymi.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP.

Zobacz również