Przyszłość wełny mineralnej – 25 lat działalności Stowarzyszenia MIWO

Ćwierć wieku temu Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO rozpoczęło działalność. Ogólnym zadaniem tej organizacji jest dbanie o rozwój rynku izolacji w różnych aspektach. Jest to przede wszystkim kształtowanie w świadomości społecznej pozytywnego wizerunku wełny mineralnej. MIWO stawia sobie także za cel szerzenie informacji o właściwościach wełny. Od lat propaguje ideę jej różnorodnego zastosowania w budownictwie i przemyśle.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
MIWO

Podziel się

Stowarzyszenie MIWO powstało z inicjatywy pięciu producentów wełny mineralnej. Aktualnie organizacja dalej opiera się na tych pięciu markach, które są liderami na rynku polskim i światowym. Są to: ISOVER, KNAUF INSULATION, PAROC, ROCKWOOL i URSA.

Początki rozwoju branży

Po transformacji ustrojowej w latach 90. producenci wełny mineralnej rozpoczęli w Polsce budowę nowoczesnych zakładów i linii technologicznych. Powstały wówczas nowe miejsca pracy, zarówno dla osób bezpośrednio zatrudnionych w firmach produkcyjnych, jak i dla wielu pracowników firm podwykonawczych. Nowoczesne technologie, innowacyjne fabryki i badania techniczne pozwoliły na oferowanie wyrobów z wełny na najwyższym światowym poziomie. W ostatnich latach Polska jest jednym z największych europejskich eksporterów wyrobów z wełny mineralnej. Jest to z pewnością sektor, z którego nasz kraj może być zadowolony. Aby koordynować działania wspierające branżę wełny powołano do życia Stowarzyszenie MIWO.

Działalność Stowarzyszenia MIWO

Głównym założeniem było przekonanie rynku o wszechstronności izolacji z wełny mineralnej. Jak powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO, od samego początku działalności organizacja starała się zwiększać świadomość na temat korzyści z ocieplania domów.

"W Polsce w latach 90. rynek dopiero otwierał się na izolowanie ścian i dachów. Następowały już zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących izolacyjności termicznej, ale świadomość w zakresie stosowania wyrobów izolacyjnych była niska i trzeba ją było konsekwentnie budować" - powiedział Kwapisz.

Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają zachowania odpowiedniego standardu ocieplenia. Coraz częściej słyszy się o domach zero- czy nawet plus-energetycznych. Budownictwo idzie do przodu, ponieważ materiały są coraz bardziej dopracowane, a w efekcie posiadają lepsze parametry techniczne. Dla przykładu - całkiem niedawno ROCKWOOL wprowadził na rynek wełnę, która wytrzymuje 1000°C

Stowarzyszenie MIWO współpracuje z innymi stowarzyszeniami oraz związkami pracodawców branży budowlanej. Jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA). Działa także w Polskim Komitecie Normalizacyjnym i uczestniczy w tworzeniu i adaptacji norm związanych z wyrobami budowlanymi.

Wełna a budownictwo zrównoważone

Członek zarządu MIWO Romuald Chrapek zaznacza, że w obecnym świecie bardzo ważne jest wypełnianie założeń budownictwa zrównoważonego. Ekologiczne rozwiązania w izolacjach przestają być jedynie ciekawostką - teraz to już nieodłączny element działalności firm, który pozwala im się dostosować do zmieniającego się zarówno prawa, jak i podejścia inwestorów.

"Recykling czy niski ślad węglowy wyrobów budowlanych nie jest już tylko modą, lecz koniecznością, a izolacja musi wkomponowywać się w coraz lepszą architekturę. Zatem gama wyrobów w tym zakresie musi być coraz szersza, a ich właściwości niezwykle różnorodne" - twierdzi Chrapek.

Coraz szersze zastosowanie wełny mineralnej

Przez ostatnie lata znacznie powiększył się asortyment wyrobów producentów. Obecnie wełnę mineralną stosujemy nie tylko w budynkach, ale również: 

  • w przemyśle, 
  • do izolacji rurociągów i kanałów wentylacyjnych, 
  • na statkach, 
  • w sprzęcie AGD, 
  • w sufitach podwieszanych, 
  • ekranach akustycznych, 
  • w cysternach kolejowych,
  • platformach wiertniczych, 
  • do uprawy roślin.

25-lecie MIWO

Jako Redakcja portalu Termomodernizacja.pl życzymy Stowarzyszeniu Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej kolejnych 25 lat działalności, dzięki której branża wełny mineralnej może się rozwijać. Pamiętajmy - rozwój materiałów ociepleniowych, zwiększenie ich efektywności i ekologiczna produkcja to podstawy pod to, aby ogólnopolska termomodernizacja przebiegła w należyty sposób. 

Źródło: MIWO

Zobacz również