Przyznano łącznie 800 grantów w programie TERMO!

Program TERMO

Kolejny miesiąc działania Programu TERMO za nami i czas na kolejne podsumowania. Przypomnijmy, że ten mechanizm wspiera budownictwo wielorodzinne. Czy obserwujemy wzrost zainteresowania premiami i grantami?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Program TERMO

Podziel się

Program TERMO oferuje różnorodne instrumenty finansowe, które mają na celu zapewnienie beneficjentom środków na poprawę efektywności energetycznej budynków. Przypomnijmy, jakie mechanizmy są dostępne i dla kogo zostały stworzone.

Wsparcie dla budynków wielorodzinnych

Każdy z poniższych podprogramów wspomaga budownictwo wielorodzinne. Poniżej wypisano podmioty, które mogą ubiegać się o wsparcie:

  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • towarzystwa budownictwa społecznego,
  • społeczne inicjatywy mieszkaniowe,
  • spółki prawa handlowego.

Najpopularniejszym i najstarszym mechanizmem jest premia termomodernizacyjna. Stanowi ona formę wsparcia, która obejmuje częściową pomoc w spłacie kredytu zaciągniętego na działania związane z termomodernizacją. Kwota premii termomodernizacyjnej wynosi:

  • 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
  • 31% łącznych kosztów termomodernizacji wraz z przedsięwzięciem polegającym na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji OZE (koszty tej instalacji muszą stanowić przynajmniej 10% kosztów całkowitych termomodernizacji i instalacji),
  • dodatkowe wsparcie w wysokości 50% kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego – przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty” wraz z ich wzmocnieniem

Starający się o premię termomodernizacyjną może się również ubiegać o grant termomodernizacyjny w wysokości 10% kosztów inwestycji. Przysługuje on w ramach kompleksowej termomodernizacji budynku wielorodzinnego. 

Pozostałe programy to premia i grant MZG, grant OZE, premia kompensacyjna i remontowa. 

Najnowsze dane o programie TERMO

Resort rozwoju i technologii publikuje miesięczne dane postępów w programie TERMO od kwietnia 2023 r. Co jednak z tych danych wynika? Mianowicie to, że od lutego przyznano aż 784 dofinansowania w ramach grantu OZE oraz 33 premie/granty MZG. Co więcej, w czerwcu zaobserwowano wzrost zainteresowania programem w porównaniu do maja. 

Trzeba zaznaczyć, że premia termomodernizacyjna działa od 1999 r. Natomiast czas przedstawiany przez MRiT zawiera tylko i wyłącznie czas rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

Każdy z dostępnych mechanizmów odnotował wzrost w ilościach podpisanych umów na wsparcie modernizacji budynków wielorodzinnych. Cieszy szczególnie duże zainteresowanie grantem OZE, który umożliwia budowę instalacji fotowoltaicznej na dachach budynków. W ciągu prawie 7 lat wypłacono już w programie TERMO ponad 930 mln złotych. Bardzo możliwe, że to właśnie dzięki wprowadzeniu grantu OZE już w październiku będziemy mogli odnotować łączną kwotę wsparcia rzędu 1 mld złotych. Odpowiednio w maju i czerwcu udział grantu OZE w całkowitej sumie wypłaconych dotacji wyniósł 64% i 44%

Podsumowując, do końca czerwca przyznano:

  • 784 granty OZE (na 1902 wnioski),
  • 15 grantów MZG (na 27 wniosków),
  • 1 grant termomodernizacyjny (na 19 wniosków).

Każdy z tych trzech programów działa od 1 lutego 2023 r., a na koniec czerwca wszystkich grantów przyznano równe 800.

Finansowanie Programu TERMO ma docelowo pochodzić z dwóch różnych źródeł. Pierwszym z nich jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który jest zasilany z budżetu państwa i zarządzany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Drugim źródłem mają być środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do czasu uruchomienia środków z KPO, program jest finansowany z środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło: MRiT

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.