Ramy okienne – rodzaje

Zdjęcie autora: Bartłomiej Tomczyk

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja
Wysokiej jakości ramy okienne gwarantują trwałość konstrukcji. Od ich rodzaju zależy również całkowity współczynnik przenikania ciepła dla okna. Bardzo ważnym czynnikiem jest również estetyka wykonania ramy.

Ramy okienne z PVC

Na polskim rynku królują ramy okienne z PCW. Materiał ten jest trwały i nie wymaga renowacji. Konstrukcja plastikowej ramy opiera się na systemie komór. Teoretycznie, im jest ich więcej, tym niższy będzie współczynnik przenikania ciepła ramy. Profile są wzmacniane stalowym lub aluminiowym zbrojeniem. [caption id="attachment_6131" align="aligncenter" width="400"]ramy okienne źródło: Shutterstock[/caption] Najprostszym obecnie dostępnym rozwiązaniem są profile 3-komorowe. Jednak ich izolacyjność cieplna pozostawia wiele do życzenia. Bardzo popularne są okna 5-komorowe. Jest to aktualny standard, o korzystnym stosunku ceny do jakości. Na rynku jednak bez problemu znajdziemy okna o większej ilości komór. Niektórzy producenci wyposażają swoje okna we wkładki docieplające, które podnoszą izolacyjność termiczną profili o mniejszej liczbie komór. Plastikowe ramy okienne co prawda nie wymagają renowacji, ale ewentualne uszkodzenia mechaniczne są trudne do usunięcia. Ponadto szybko pokrywa je kurz.

Ramy drewniane

Jest to swego rodzaju klasyka, która u niektórych może wzbudzać mieszane uczucia. Zapomnijmy jednak o uciążliwych w myciu systemach okien skręcanych. Zniknął również problem wypaczania ram. Nowoczesne okna drewniane wykonywane są z klejonych, znormalizowanych profili z drewna dębowego, sosnowego, świerkowego, modrzewiowego lub egzotycznego (zwykle meranti lub eukaliptus). Producenci przykładają szczególną uwagę do odpowiedniego osuszenia i impregnacji drewna. W efekcie, po pokryciu ramy lakierem, otrzymujemy produkt bardzo wysokiej jakości. Drewniane ramy okienne są nieco cieplejsze od najpopularniejszych ram plastikowych. Zwłaszcza chodzi tutaj o wymienione wcześniej rodzime gatunki iglaste. [caption id="attachment_6130" align="aligncenter" width="400"]ramy okienne źródło: Shutterstock[/caption]

Ramy okienne aluminiowe

Ramy aluminiowe są lekkie i trwałe, pozwalają na skonstruowanie cienkich profili, które można wykorzystać do przeszkleń o dużej powierzchni, również z użyciem szyb antywłamaniowych. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się je w budynkach publicznych, rzadko w jednorodzinnych. Poza tym, nie są tanie. Aluminiowe ramy okienne produkuje się w systemie profili ciepłych – w których pomiędzy dwoma elementami z aluminium umieszcza się wkładkę z tworzywa sztucznego. Izolują one słabiej niż okna drewniane i plastikowe. Konstrukcja aluminiowa wymaga również zabezpieczenia przed korozją.

Ramy aluminiowo-drewniane

Mają za zadanie łączyć korzystne własności profili aluminiowych i drewnianych. Najczęściej aluminiowy element chroni od zewnątrz konstrukcję drewnianą. Możemy jednak zdecydować się również na ramę złożoną z dwóch profili, połączonych przekładką z tworzywa sztucznego. Ramy okienne aluminiowo-drewniane są rozwiązaniem kosztownym, ale wysokiej jakości.

Ramy okienne kompozytowe

Kompozyt poliestrowo-szklany (fiberglass) jest tworzywem sztucznym o wysokiej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ramy z tego materiału są więc droższe od PCV. Ich izolacyjność cieplna jest bardzo dobra – porównywalna z wysokiej jakości ramami drewnianymi. Opracowano na podstawie: Budujemy Dom, Grupa PSB.

Zobacz również