Raportowanie ESG na krytycznie niskim poziomie
Jak podaje KPMG, tylko 56 ze 100 największych graczy na polskim rynku przedstawiło ujawnienia klimatycznie i środowiskowe w ramach raportowania ESG. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy tutaj wie, czym jest raportowanie ESG, więc postaramy się wprowadzić w temat. Przedstawimy również najnowszy raport KPMG, w którym znajduje się kilka ciekawych szczegółów na temat stanu raportowania ESG w Polsce.
Podziel się
- Raportowanie ESG to analiza działań przedsiębiorstwo w kierunku zrównoważonego rozwoju.
- W Polsce tylko 56 na 100 firm może pochwalić się przedstawieniem ujawnień klimatycznych.
- W 2024 roku najlepiej z raportowaniem radzą sobie spółki chemiczne i budowlane.
Zacznijmy od wprowadzenia. Raportowanie ESG nie koncentruje się na finansowej działalności przedsiębiorstwa, lecz na ocenie jego zrównoważonego rozwoju. Są to m.in. działania podejmowane w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. ESG wprowadziła dyrektywa CSRD, ale ten dokument odpowiada także za wprowadzenie Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
Kogo dotyczy raportowanie ESG?
Dyrektywa CSRD obowiązuje od 2024 roku, a raporty ESG w Polsce muszą przedstawiać duże podmioty o przychodach powyżej 170 mln złotych i zatrudniające co najmniej 500 osób. Dyrektywa ESG będzie stopniowo rozszerzana, z rocznym harmonogramem obejmującym kolejne firmy, zgodnie ze standardami ESRS.
Od stycznia 2025 roku raportowanie ESG będzie obowiązkowe dla wszystkich dużych podmiotów spełniających co najmniej dwa z trzech kryteriów: zatrudnienie 250 osób, przychody 80 mln euro, suma aktywów 40 mln euro. Od 2026 roku obowiązek ten obejmie również średnie i małe spółki giełdowe.
Co zawiera raport ESG?
Wskaźniki ESG zawarte w rocznych raportach mają umożliwić obiektywną ocenę zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, dokładną kontrolę zgodności jego działań z przepisami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, oraz porównanie go z innymi firmami w branży. Ponadto przedsiębiorstwa będą się koncentrować na tych obszarach, w których ich działalność ma największy negatywny wpływ. Raporty będą zawierać m.in. dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych, wpływu firmy na środowisko naturalne i społeczne, potencjalnych zagrożeń związanych z jej działalnością, itd.
Raport ESG przedstawi także strategię ESG przyjętą przez firmę, jej wartość i spójność z celami zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim, stopień jej realizacji. Będzie to wymagało od firm przedstawienia dowodów potwierdzających ich działania prośrodowiskowe, w tym w obszarach takich jak gospodarka o obiegu zamkniętym czy działania na rzecz społeczeństwa.
Poziom raportowanie ESG w Polsce na niskim poziomie
Tylko 56 ze 100 największych firm na polskim rynku opublikowało ujawnienia klimatyczne i środowiskowe. Średni wynik raportujących organizacji to 5,08 na 10, co stanowi spadek w porównaniu do zeszłorocznych 5,27 punktu – wynika z raportu KPMG „Benchmark klimatyczno-środowiskowy”. Ewidentnie firmy muszą bardziej skupić się na kwestiach ESG.
“To niemal ten sam poziom ujawnień (i ich braku) co rok temu. Pokazuje to wyraźnie, ile jeszcze pracy pozostało do zrobienia. Tym bardziej, że wraz z pojawieniem się regulacji prawnych i związanych z nimi standardów znika argument za tym, by nie ujawniać danych i ryzykować rychłe ponoszenie kosztów związanych ze zmianą formatu raportowania. Argument – dodajmy – który mógł prowadzić do odwlekania procesów zbierania i analizy danych, a tym samym uczenia się i nabywania przydatnych i pożądanych na rynku doświadczeń” – komentuje Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate, Liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w KPMG w Polsce.
Zakres ujawnień w sektorach chemicznym i budowlanym rozszerza się, zwłaszcza w kontekście zasobów i bioróżnorodności. Eksperci KPMG w Polsce przeanalizowali niefinansowe raporty 100 największych firm działających na polskim rynku. Próba obejmowała przedsiębiorstwa różniące się pod względem wielkości, branży, pochodzenia kapitału oraz statusu giełdowego. W pierwszej setce przedsiębiorstw w Polsce dominują spółki handlowe, produkcyjne, finansowe oraz przemysłowe (szczególnie energetyczne, wydobywcze i chemiczne).
W 2024 roku najbardziej aktywnymi w raportowaniu firmami są spółki z branży chemicznej i budowlanej, które wyprzedziły zeszłorocznych liderów z sektora wydobywczego i energetycznego. Firmy chemiczne i budowlane uzyskały średnio 6,33 na 10 punktów, nieznacznie gorzej niż poprzedni zwycięzcy. Na drugim miejscu znalazły się firmy finansowe i ubezpieczeniowe (w szczególności banki) z wynikiem 5,94 punktu, a trzecie miejsce zajęły firmy z przemysłu naftowego, wydobywczego i energetycznego z wynikiem 5,89 punktu.
Opracowano na podstawie raportu KPMG pt. Benchmark klimatyczno-środowiskowy