Relacja 11-12.04.2011 II FORUM energiawgminie.pl

Forum OZE dla gmin

11-12.04.2011 "Energia, Gospodarka, Środowisko, PPP"

Miejsce: Sala Obrad Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, plac Wszystkich Świętych 3/4, KrakówSerdecznie dziękujemy za udział w II FORUM OZE energiawgminie.pl!

Ponad 150 osób wzięło udział w dwudniowym forum dla samorządów II FORUM OZE energiawgminie.pl "Energia, Gospodarka, Środowisko, PPP" organizowanym w dniach 11-12 kwietnia 2011 roku w Krakowie.
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami finansowania oraz prowadzenia inwestycji związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii.

W czasie dwudniowych paneli moderowanych przez redakcję dwumiesięcznika GLOB ENERGIA odbyły się spotkania samorządowców z zaproszonymi ekspertami w zakresie energii odnawialnej, w tym kolektorów słonecznych, pomp ciepła, energetyki wiatrowej i geotermii.  
Pierwszego dnia omawione zostały także obowiązki nałożone na samorządy w zakresie planowania energetycznego w gminie.
Drugiego dnia poruszona została tematyka finansowania inwestycji środowiskowych, w tym problemy dotyczące Parnterstwa Publiczno-Prywatnego w świetle ostatnich regulacji prawnych.

TEMATYKA II Forum OZE energiawgminie.pl obejmowała:

 • Polityka energetyczna
 • Zmiana dostawcy energii
 • Efektywność energetyczna budynków komunalnych
 • Partnerstwo Publiczno-Prywatne PPP
 • Finansowanie inwestycji
 • Odnawialne Źródła Energii – warsztaty dla inwestora

Organizacja:

 • Fundacji Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej
 • Redakcja GLOB Energia
 • Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski 

Serdecznie dziękujemy za udział w II FORUM OZE energiawgminie.pl!

II FORUM OZE energiawgminie.pl to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z tematyka Odnawialnych Źródeł Energii, wykorzystywanej technologii, sposobów finansowania oraz profitów jakie przyniosą tego typu rozwiązania lokalnie i w skali kraju. To także idealne miejsce to podzielenia się doświadczeniami z przedstawicielami samorządów inwestujących w energię odnawialną oraz ekspertami OZE, którzy udzielili odpowiedzi na najtrudniejsze i najbardziej nurtujące pytania oraz doradzili w co i jak inwestować.


Serwis internetowy wydarzenia:

Relacja – 11-12.04.2011 II FORUM energiawgminie.pl

Forum OZE dla gmin

FORUM OZE energiawgminie.pl

11-12.04.2011 "Energia, Gospodarka, Środowisko, PPP"
Miejsce: Sala Obrad Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, plac Wszystkich Świętych 3/4, Kraków

Ponad 150 osób wzięło udział w dwudniowym forum dla samorządów II FORUM OZE energiawgminie.pl "Energia, Gospodarka, Środowisko, PPP" organizowanym w dniach 11-12 kwietnia 2011 roku w Krakowie. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami finansowania oraz prowadzenia inwestycji związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii.

Odnawialne Źródła Energii to dla gmin nie tylko dbałość o środowisko, ale także troska o obywateli, a przede wszystkim szansa na stabilny rozwój poprzez większą niezależność energetyczną. Takie właśnie gminy – myślące przyszłościowo, chcące się rozwijać i dbające o swoich mieszkańców – stawiły się w licznej reprezentacji na II FORUM OZE energiawgminie.pl.

Już po raz drugi – tym razem w dniach 11–12 kwietnia w Krakowie odbyło się spotkanie samorządów poruszające zagadnienia realizacji i finansowania inwestycji związanych z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Tegoroczne obrady i wystąpienia skupiały się wokół tematyki: „Energia – Gospodarka – Środowisko – PPP”.

Na forum zaproszono zarówno przedstawicieli świata nauki, instytucji finansujących oraz ministerstw, jak również praktyków. Dwa dni obrad, dyskusji i wykładów uzupełniały rozmowy kuluarowe oraz wystawa ciekawych realizacji inwestycji w OZE.


Fot. Sala Obrad Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, w której odbyło się II Forum OZE energiawgminie.pl

Prowadzenie sesji I przez znanego i rozpoznawalnego samorządowca – Kazimierza Barczyka (Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego) nadało jej lekkości z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej dla tematu powagi. W sesji tej uczestnicy otrzymali informacje dotyczące planowania energetycznego oraz zmiany sprzedawcy energii przekazane przez: Małgorzatę Nowaczek-Zarębę (Dyrektor OT Kraków URE), Kingę Kalandyk (Redakcja dwumiesięcznika GLOB Energia), Magdalenę Mrowczyk (specjalista URE) oraz Grzegorza Wiśniewskiego (Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej).

Prowadzenie sesji technologicznych przez Jarosława Kotyzę – Dyrektora Programowego, oraz Grzegorza Burka – Redaktora Naczelnego dwumiesięcznika GLOB Energia, nadało jej dynamikę, dzięki której uczestnicy słuchali z zainteresowaniem wystąpień zaproszonych prelegentów. Wszystkich zebranych zainteresowały między innymi tematy związane z tak modną ostatnio geotermią. Wykłady na ten temat prowadziła znana ekspertka – dr hab. inż. Beata Kępińska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego. Przedstawienie stanu i możliwości wykorzystania energii geotermalnej w Polsce wywołało zarówno zaciekawienie, jak i lawinę kuluarowych rozmów i pytań do Pani Ekspert. W sesji technologicznej uczestnicy mieli ponadto okazję do wysłuchania bardzo interesujących wystąpień: Jakuba Koczorowskiego (REHAU), Marka Bednarza (VIESSMANN), Jerzego Grabka (JUNKERS), Artura Karczmarczyka (STIEBEL ELTRON), Adama Królikowskiego (GREEN POWER DEVELOPMENT), prof. dr hab. inż. Joachima Kozła (Politechnika Śląska) oraz Grzegorza Ojczyka (HERZ).
Podczas drugiego dnia głos w dyskusji zabrali: Jacek Krupa (Poseł na Sejm RP) – tu między innymi bardzo ciekawe informacje dotyczące przygotowań do uruchomienia farm wiatrowych na polskim morzu), Przemysław Zaremba (Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) – wykład dotyczący wprowadzenia do PPP, Tadeusz Trzmiel (I Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury Miasta) – przedstawił krakowskie doświadczenia i plany w zakresie realizacji inwestycji w formule PPP.


Fot. Uczestnicy II Forum OZE energiawgminie.pl

Podobnie jak pierwszego dnia, uczestnicy forum mieli okazję do zapoznania się z zagadnieniami technologicznymi, a swoje prelekcje wygłosili: dr Paweł Kowalski (Akademia VIESSMANN), Krzysztof Twardy (REHAU) oraz Piotr Rudyszyn (W4E).

Leszek Wanat ze Związku Miast Polskich mówi: „Oczywiście, niektóre polskie samorządy doskonale znają temat i nawet stały się liderami w zakresie wdrażania OZE. To jednak ciągle mniejszość. Problemu nie rozwiążą tylko pasywne wykłady, nawet najciekawsze. Potrzeba zarówno przykładów dobrych praktyk, wymiany doświadczeń, jak i konkretnych wskazówek. Inicjatywa Ogólnopolskiego Forum Odnawialnych Źródeł Energii okazała się dobrą okazją nie tylko do wzięcia udziału w ciekawych sesjach tematycznych, ale również do interesującej kuluarowej refleksji.”

II Forum zakończyło się wystąpieniami Marii Stankiewicz i Iwony Korohody ze Stowarzyszenia „Energie Cites” oraz debatą o sposobie realizacji biogazowni w formule PPP i finansowania inwestycji w OZE, którą poprowadziła Barbara Nosal-Biesiadecka (Fundacja Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej).

W ramach konferencji odbyła się również wystawa pt. "Dobra Energia" mająca na celu przedstawienie przykładów miast, korzystających z odnawialnych źródeł energii.
 


Fot. Wystawa "Dobra Energia"

Co ciekawe, samorządowcy i przedstawiciele biznesu dowiedzieli się nie tylko, jak i za co realizować Inwestycje w OZE, ale także mieli okazję degustować i nauczyć się przygotowywać sushi, ponieważ forum zwieńczył pokaz prowadzony przez doświadczonego sushi mastera z jednej z krakowskich restauracji.
Fot. Degustacja sushi

Kolejne obrady Forum odbędą się za rok.

Organizacja:

 • Redakcja GLOB Energia
 • Fundacja Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej
 • Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski 


 Fotorelacja:Partnerzy:


Serwis internetowy wydarzenia (więcej informacji):