Renowacja budynku wyjdzie Ci na zdrowie!

Zmniejszenie objawów chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, reumatyzmu, zapalenia stawów czy alergii, a także poprawa zdrowia psychicznego. Skutecznie przeprowadzona renowacja budynku mieszkalnego to nie tylko wymierne oszczędności na rachunkach czy skuteczne narzędzie w walce ze smogiem, ale i poprawa naszego zdrowia i komfortu życia.

Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch

Marcin Bodzioch

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że średnio 90% czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, z czego aż ok. 60% we własnych czterech kątach. Jak możemy przeczytać w raporcie “Rozpakowujemy REPowerUE” przygotowanym przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) korzyści odnoszone z fachowo przeprowadzonej modernizacji naszych budynków mieszkalnych są różne w zależności od przyjętej perspektywy. Odmienne będą w skali międzynarodowej i krajowej. Inną optykę przyjmiemy dla sektora gospodarki, a inną dla użytkownika końcowego budynku. Przyjmując perspektywę tego ostatniego zwróćmy uwagę na kilka istotnych faktów. Okazuje się, że poza poprawą efektywności energetycznej, a co za tym idzie obniżką swoich rachunków za energię, zyskać możemy również na swoim zdrowiu i komforcie życia.

Renowacja budynku - to się opłaca!

Co zatem zyskamy, gdy przeprowadzimy izolację ścian i poddaszy czy też zapewniając lepszą wentylację pomieszczeń?

Korzyści bezpośrednie dla użytkowników budynków:

  • odpowiednie wartości temperatury (przyjazne mieszkańcom),
  • odpowiedni rozkład temperatury, 
  • wystarczającą wymianę powietrza,
  • właściwą wilgotność powietrza, 
  • właściwa czystość powietrza, bez obecności np. grzybów czy pleśni (mogących się pojawić na skutek przemarzania ścian i niewłaściwej wentylacji pomieszczeń).

Dzięki poprawie w zakresie odpowiedniej temperatury pomieszczeń i właściwego jej rozkładu, a także odpowiedniej wilgotności i czystości powietrza potencjalne korzyści zdrowotne dla mieszkańców obejmują poprawę zdrowia fizycznego, np. zmniejszenie objawów chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, reumatyzmu, zapalenia stawów czy alergii, a także poprawę zdrowia psychicznego. Jak podkreślają eksperci PORT PC zaobserwowano także, że poprawa zdrowia psychicznego (zmniejszenie chronicznego stresu i depresji) stanowi aż połowę całkowitych profitów zdrowotnych wynikłych z przeprowadzonej renowacji budynku mieszkalnego.

W konsekwencji, poprawa stanu zdrowia użytkowników zmodernizowanych budynków wywołuje dalsze skutki społeczne i ekonomiczne, w tym niższe wydatki na zdrowie publiczne. Nie bez znaczenia jest też istotna rola w zmniejszeniu zanieczyszczeń powietrza – takich jak pył zawieszony, dwutlenek siarki, niespalone węglowodory, tlenki azotu itp. Dzięki nim – warto zaznaczyć - osiągamy też szereg dalszych korzyści - gospodarczych, środowiskowych i zdrowotnych.

Źródło: PORT PC, PSB, WHO

Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch

Marcin Bodzioch

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL