
Od 13 grudnia 2021 roku wnioskodawcy mogą składać w trybie ciągłym fiszki (wstępne wnioski) oraz wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na inwestycje w formule EPC. Narodowy Fundusz będzie finansował przedsięwzięcia za pomocą środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.
Fiszki będą przyjmowane w terminie od 13 grudnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku, natomiast wnioski o dotacje od 13 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2023 roku. Beneficjentami programu są spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100 proc. udziałów lub akcji.
Budżet pierwszego pilotażowego naboru wynosi 10 mln złotych. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, do wyczerpania alokacji środków. Wysokość dotacji będzie uzależniona od realizowanego standardu usprawnień. Dotacja oferowana przez NFOŚiGW ma na celu pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą część finansowania wnosi partner – przedsiębiorstwo usług energetycznych (ang.Energy Service Company (ESCO).
Wsparcie dla budynków wielorodzinnych
Jak informuje NFOŚiGW, wsparciem w ramach programu objęte są prace modernizacyjne budynków mieszkalnych wielorodzinnych umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30 proc. w stosunku do stanu istniejącego (przed modernizacją), przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 85 kWh/(m2*rok). W programie wyróżnione zostały 3 standardy usprawnień:- usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych, optymalny zakres modernizacji energetycznej
- prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45 proc. oraz
- wysoki standard modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60 proc.