Rozwój biologicznych pianek poliuretanowych! 

Covestro i Selena Group, polski producent chemii budowlanej, współpracują nad tworzeniem bardziej ekologicznej linii pianek poliuretanowych (PU). Ich celem jest tworzenie ekologicznych materiałów budowlanych!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
selena i nowa pianka pu

Podziel się

Selena wykorzystuje bioaktywny diizocyjanian metylenodifenylu (MDI) dostarczany przez firmę Covestro do ulepszonej wersji jednoskładnikowej pianki Ultra Fast 70, stosowanej głównie do montażu okien i drzwi. Materiał ten posiada certyfikat ISSC Plus, potwierdzający zastosowanie surowców roślinnych w procesie produkcji metodą bilansu masy, co przekłada się na 60% redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z produktami wykorzystującymi surowce pochodzące z paliw kopalnych.

Według Seleny  receptura pianki znacznie skraca czas potrzebny do montażu drzwi i okien, co zwiększa liczbę projektów, które można zrealizować w tym samym czasie. Pianka ta całkowicie utwardza się w ciągu 90 minut, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku produktami, które wymagają około 24 godzin na utwardzenie. Dodatkowo pianka charakteryzuje się wydajnością wynoszącą 70 litrów na opakowanie, co pozwala na zmniejszenie ilości piany potrzebnej do montażu okien i drzwi.

Skutki partnerstwa na rzecz biologicznych pianek poliuretanowych 

Połączenie Grupy Selena i Covestro w ramach strategicznego partnerstwa skupiło się na wspólnym tworzeniu innowacji i wprowadzaniu zrównoważonych zmian w sektorze budownictwa. Efektem wspólnych działań zespołów badawczo-rozwojowych jest stworzenie nowej linii jednokomponentowych pian poliuretanowych o niskim wpływie na środowisko, które zwiększają efektywność energetyczną budynków. Piana Ultra Fast 70, ciesząca się uznaniem wśród wykonawców dzięki swojej niezwykłej wydajności i krótkiemu czasowi utwardzania, teraz zawiera 30% MDI pochodzenia biologicznego zgodnie z zasadami bilansu masy, co zostało potwierdzone certyfikatem ISCC Plus. Ten dokument stanowi dowód na wykorzystanie surowców roślinnych i ich dokładne uwzględnienie w procesie produkcyjnym. 

Piana ta, stosowana do montażu stolarki otworowej, była dotychczas skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza w projektach wymagających szybkiego montażu i wydajnych prac budowlanych. Dzięki wprowadzonym zmianom staje się również bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego i znacząco zmniejsza ślad węglowy budynków, w które jest wmontowywana.

”W dzisiejszym biznesie zrównoważonym nie musimy już podejmować kompromisów między skutecznością a jakością. Nasze najnowsze rozwiązanie to tego doskonały przykład: dzięki identycznemu składowi molekularnemu, zawartość biomasy nie wpływa na jakość i właściwości finalnego produktu, jednocześnie spełniając surowe normy środowiskowe i odpowiadając na przyszłe trendy. To prawdziwy dowód na skuteczność współpracy między dwoma międzynarodowymi producentami, którzy dążą do innowacji” – zaznacza Mirosław Truchan z Grupy Selena.

Co więcej, nowy produkt oferuje te same właściwości co tradycyjne pianki poliuretanowe wyprodukowane z surowców pochodzących z paliw kopalnych. Pozwala to klientom na bezproblemową integrację go z ich dotychczasową działalnością bez utraty jakości. Warto również dodać, że Selena oferuje nie tylko bioaktywną piankę PU, ale także biopoliole oraz materiały PET pochodzące z recyklingu.

Źródło: Selena

Zobacz również