Aktualności Aktualności

Ruszył nabór wniosków w programie budownictwa czynszowego BGK

O preferencyjne kredyty w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC) mogą się starać do końca marca br. towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Pula dostępnych środków wynosi 288 mln zł,
a z kredytu beneficjenci sfinansować mogą do 80% inwestycji.

Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch
Zdjęcie autora: Marcin Bodzioch

Marcin Bodzioch

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Budownictwo społeczne ma dotrzeć do osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub wynajęcie go na warunkach komercyjnych, ale jednocześnie ich dochody są na tyle wysokie, że nie mogą starać się o mieszkania komunalne.

Budownictwo czynszowe z dofinansowaniem

Jak czytamy na stronie BGK środki z programu mają być przeznaczone na budowę mieszkań pod wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich oraz na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną.

Jak podkreślił Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK: standard tych mieszkań ma dorównywać mieszkaniom dostępnym na rynku komercyjnym. Jednocześnie czynsze tych mieszkań mają być niższe niż stawki rynkowe.

Przypomnijmy, że nabór wniosków potrwa do końca marca br.

BGK informuje, że w ostatnim naborze wpłynęły wnioski o kredyty na 1,3 mld zł. Inwestorzy mają wybudować za ich pomocą blisko 8 tys. mieszkań.

Kredyty w ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) pochodzą częściowo z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa.

Jak podaje Dariusz Stachera, zmiany w przepisach, które wprowadził tzw. pakiet mieszkaniowy wpłynęły na zainteresowanie programem. Zmiany te to m. in.:

  • Możliwość dojścia przez najemców do własności mieszkań
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, ze środków którego gminy mogą pozyskać 3 mln zł w przypadku tworzenia nowej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) i do 10 proc. kosztów planowanego przedsięwzięcia w przypadku istniejących SIM/TBS
  • Zwiększenie wysokości bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat z 20 proc. do nawet 35 proc. kosztów przedsięwzięcia (Finansowanie z programu SBC można łączyć z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat).

Program Społecznego Budownictwa Czynszowego zakłada dostęp do lokali, który odbywa się na zasadach nierynkowych według kryteriów ustalonych przez władze publiczne. Etap budowy czy przebudowy tych lokali odbywa się z wykorzystaniem środków publicznych. Program realizowany jest przez podmioty, których głównym celem działania nie jest osiąganie zysków.

Źródło: MRiT, Bank Gospodarstwa Krajowego.