Selena: nowy prezes i nowa fabryka wełny mineralnej
Rada Nadzorcza Selena FM S.A. powołała na stanowisko prezesa zarządu Grupy Selena Sławomira Majchrowskiego. Poza tym w skład zarządu włączony został Michał Specjalski, dotychczasowy dyrektor dywizji Windows & Doors, któremu powierzono funkcję członka zarządu ds. produktów i innowacji.

Podziel się
Sławomir Majchrowski ze spółką Selena FM związany jest od stycznia 2020 roku, gdzie pierwotnie pracował jako dyrektor Dywizji Interior & Decoration. Był odpowiedzialny za jej strategię i realizację celów biznesowych w sferze rozwiązań dla użytkowników końcowych na wszystkich rynkach, na których działa Selena. Od stycznia 2021 roku wchodzi w skład zarządu spółki jako wiceprezes zarządu ds. handlowych.
“Objęcie stanowiska prezesa Grupy Selena, rozwijającej się już od ponad 30 lat i obecnej na światowych rynkach, to znaczące wyzwanie, ale i wyróżnienie. Mamy przed sobą ciekawe perspektywy rozwoju, a jednocześnie silnie konkurencyjny rynek i wymagające otoczenie biznesowe. Moją rolą będzie zarówno realizacja strategii, jak i poszukiwanie nowych możliwości dla wzmocnienia naszej pozycji” – mówi Sławomir Majchrowski.
Z marketingu do innowacji
Z kolei Michał Specjalski dołączył do Grupy w 2015 roku. Swoją karierę w spółce zaczynał jako dyrektor marketingu. Współtworzył nową strategię firmy, a od 2019 roku zarządzał dywizją Interior & Decoration. Od 2020 roku, jako dyrektor dywizji Windows & Doors, koncentrował się na strategii rozwoju biznesu, sprzedaży oraz marketingu w segmencie rozwiązań do montażu i uszczelniania okien i drzwi.
“Utworzenie stanowiska związanego z obszarem innowacji i rozwoju produktów w strukturze zarządu oznacza wzmocnienie podejścia Seleny do tworzenia produktów, rozwiązań i innowacji w odpowiedzi na potrzeby ich użytkowników i we współpracy z nimi. Cieszę się, że w moje ręce trafia możliwość realizacji strategii w tym zakresie. Jednym z moich priorytetów będzie zwiększanie udziałów rynkowych w kluczowych kategoriach produktowych, poprawa konkurencyjności kosztowej oraz rozwijanie produktów pozwalających zwiększać efektywność energetyczną budynków” – komentuje Michał Specjalski.
- Zobacz również: Grupa Selena zmniejsza ślad węglowy materiałów budowlanych
Polsko-węgierski sojusz przy produkcji izolacji
Niejako równolegle, obok zmian w zarządzie, w ramach strategicznej współpracy Grupa Selena nabędzie 50% udziałów w projekcie produkcji wełny szklanej w węgierskim mieście Szerencs. W ramach węgiersko-polskiej współpracy firmy wspólnie uruchomią fabrykę wełny szklanej w Szerencs.
Utworzenie zakładu produkcyjnego izolacji termicznej na bazie mineralnej zostało wcześniej zainicjowane przez Masterplast poprzez przejęcie PIMCO Kft., węgierskiej spółki produkującej wełnę szklaną. W ramach trwającego projektu rozwoju produkcji Selena przeprowadzi podwyższenie kapitału o 10 mln euro, nabywając 50% udziałów i wspólnie z Masterplast będzie kontynuować inwestycję.
Aspekty zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę w projekcie. Wełna szklana, która należy do rodziny mineralnych materiałów termoizolacyjnych, ma szerokie zastosowanie zarówno w nowych projektach budowlanych, jak i modernizacyjnych mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Rynek mineralnych materiałów izolacyjnych rozwija się wraz z rosnącymi oczekiwaniami związanymi ze zużyciem energii w budynkach, a w poprzednich latach operacje łańcucha dostaw charakteryzowały się niedoborami i wolniejszą wydajnością. Jednym z głównych surowców dla tego produktu jest szkło odpadowe, które jest poddawane recyklingowi podczas procesu produkcyjnego, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zakład będzie wyposażony w przyjazną dla środowiska, nowoczesną technologię pieca elektrycznego, częściowo zasilanego z odnawialnych źródeł energii.
Rozpoczęcie produkcji wełny za dwa lata
PIMCO Kft. posiada 4,3-hektarowy teren przemysłowy w Szerencs na Węgrzech, przygotowany pod budowę fabryki, wspierany przez bezzwrotną dotację inwestycyjną HIPA (Hungarian Investment Promotion Agency) w wysokości 5,645 mld HUF oraz zaawansowany projekt inwestycyjny. Spółka realizująca projekt posiada niezbędne pozwolenia budowlane i środowiskowe, a dostawcy technologii produkcyjnych zostali już wybrani. Nowy zakład, zajmujący powierzchnię 11 500 metrów kwadratowych i wymagający inwestycji w wysokości 47,5 mln euro, będzie miał roczną zdolność produkcyjną około 19 000 ton materiału izolacyjnego z wełny szklanej. Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę planowane jest na pierwszą połowę 2025 roku. Po zakończeniu inwestycji prawa zarządcze związane ze wspólnym przedsięwzięciem będą wykonywane przez Masterplast, a wyniki spółki zostaną uwzględnione w skonsolidowanych wynikach przedsiębiorstwa.
“Projekt Pimco wzmocni polsko-węgierskie relacje biznesowe i jest częścią naszego wkładu w zrównoważone budownictwo. Cieszę się, że Selena może realizować ten projekt wspólnie z Masterplast, który jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie materiałów izolacyjnych. Od wielu lat nasze produkty nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę profesjonalnych wykonawców, ale także przyczyniają się do tego, że budownictwo jest bardziej zrównoważone” – powiedział Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena.
Grupa Masterplast, założona w 1997 r., jest największym węgierskim producentem izolacji termicznych, którego przychody w 2022 r. wyniosły 201,8 mln EUR. Zapewnia bezpośrednią obecność na rynku poprzez swoje spółki zależne w 10 krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i dystrybuuje swoje produkty w większości krajów europejskich poprzez działalność eksportową. Poprzez swoją działalność przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w budynkach oraz tworzenia zrównoważonych i energooszczędnych zasobów budowlanych.
Źródło: Selena