Skarbówka coraz bardziej ogranicza możliwość korzystania z ulgi termomodernizacyjnej

skarbówka zajmuje się ograniczaniem ulgi termomodernizacyjnej

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad ograniczeniem dostępu do ulgi w PIT i CIT. Administracja Skarbowa stopniowo ogranicza prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Czym jest to wsparcie i czym może grozić spadek popularności ulgi?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
skarbówka zajmuje się ograniczaniem ulgi termomodernizacyjnej

Podziel się

Polskie prawo podatkowe, podobnie jak jego interpretacja, jest jednym z najbardziej złożonych i zmiennych w całej Unii Europejskiej. W samym tylko okresie od stycznia do września ubiegłego roku szef Krajowej Administracji Skarbowej aż 99 razy z urzędu zmienił interpretację obowiązujących przepisów. Nie sprzyja to prowadzeniu firmy, a także… rozwojowi rynku termomodernizacji.

Przykładem niekorzystnej zmiany jest decyzja szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z czerwca, kiedy to zmienił interpretację dotyczącą ulgi termomodernizacyjnej. Przypomnijmy, że jest to ulga podatkowa dla płatników podatku PIT, dzięki której mogą oni odliczyć koszt wykonania ocieplenia czy wymiany źródła ciepła od podatku dochodowego. Szef KAS, Marcin Łoboda w indywidualnej interpretacji wyjaśnił, że choć docieplenie dachu może być objęte ulgą, to wymiana samego pokrycia dachowego czy okien dachowych już nie. 

Klimatyzator z funkcją grzania poza ulgą termomodernizacyjną

W 2023 roku szef KAS uznał, że zakup klimatyzatora z funkcją grzania, w tym także urządzenia z wbudowaną pompą ciepła, jednak nie kwalifikuje się jako wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. W związku z tym koszty takich urządzeń nie mogą być odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Co ciekawe – nie poparł tego żadną argumentacją. Z technicznego punktu widzenia takie urządzenie jest pompą ciepła, więc nie powinno być przeciwwskazań. Cóż, według Łobody jest zupełnie inaczej. Jak to wyglądało wcześniej?

Od momentu wprowadzenia ulgi termomodernizacyjnej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej regularnie wydawał pozytywne interpretacje w sprawie możliwości odliczenia kosztów zakupu klimatyzatora z funkcją pompy ciepła w ramach tej ulgi. Wnioskodawcy, w swoich zapytaniach do KIS, przedstawiali dowody spełnienia wszystkich wymogów formalnych. Organ interpretacyjny uznawał wówczas wydatki w zakresie zakupu i montażu klimatyzatora inwerterowego za wydatki kwalifikujące się do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej. Wskazywał przy tym, że wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Jaka jest kwota odliczenia?

Aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, nie trzeba spełniać specjalnych wymagań. Wystarczy być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego – to główny warunek, ale niejedyny. Przypomnijmy, że maksymalna kwota odliczenia na przedsięwzięcia termomodernizacyjne wynosi 53 tys. zł na budynek. Małżonkowie mogą wspólnie odliczyć nawet do 106 tys. zł. Jak jednak skorzystać z tej ulgi?

  1. Rozpocznij prace termomodernizacyjne – audyt energetyczny nie jest wymagany na starcie.
  2. Kupuj towary, produkty i usługi z listy odliczeń dopuszczonych do ulgi.
  3. Zakończ przedsięwzięcie w ciągu trzech lat.
  4. Dokonuj wydatków po oddaniu budynku do użytku – koszty poniesione na budowę domu nie podlegają odliczeniu.
  5. Odliczaj poniesione koszty na bieżąco, w corocznych deklaracjach PIT.

Jeśli poniosłeś wydatki na termomodernizację budynku, masz szansę częściowo odzyskać te koszty. Odliczenia możesz dokonać, rozliczając się według skali podatkowej (PIT-37, PIT-36), podatku liniowego (PIT-36L) lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). 

Źródła: wnp.pl, infor.pl

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.