Spalanie węgla sprzyja środowisku? Producenci i dystrybutorzy węgla dezinformują klientów

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
spalanie węgla, ekogorszek, jakość
Fundacja zauważa, że wyniki świadczą o tym, że aktywność dezinformacyjna producentów i dystrybutorów węgla przynosi negatywne konsekwencje w postrzeganiu paliw stałych i ich konsumpcji w ogrzewnictwie.

66 proc. badanych osób jest przekonanych, że spalanie węgla w domu może być przyjazne dla środowiska

Badania były realizowane w grudniu 2020 r., wśród osób będących właścicielami domów. 66 proc. badanych osób jest przekonanych, że spalanie węgla w domu może być przyjazne dla środowiska, o ile jest dobrej jakości. Zbadano także postrzeganie ekogroszku. 43 proc. postrzega ten produkt jako ekologiczny, 4 proc. - wręcz przeciwnie. Tylko niewielka liczba osób stwierdziła, że ekogroszek to produkt niesprzyjający ekologii. Fundacja ClientEarth zaapelowała do producentów i dystrybutorów ekogroszku o wstrzymanie praktyk greenwashingu. Ponadto wzywa Ministerstwo Klimatu i Środowiska do zmiany Rozporządzenia z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, w którym stosuje się nazwę „ekogroszek”. Ekogroszek jest stosowany przez 29 proc. gospodarstw domowych jako źródło ciepła. Jest drugim, najpopularniejszym rodzajem węgla.

Czysty węgiel nie istnieje

- Przyjrzeliśmy się dokładnie działaniom producentów i dystrybutorów węgla typu ekogroszek i stwierdziliśmy liczne przykłady działań promocyjnych i marketingowych, wprowadzających konsumentów w błąd, poprzez sugestię, że produkt ten jest ekologiczny. Oczywiście mija się to z prawdą, ponieważ spalanie każdego węgla wiąże się z emisją dwutlenku węgla, pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 czy tlenków azotu - mówi Kamila Drzewicka, radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Dodaje, że ten substancje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i klimat. Badane osoby przypisały ekogroszkowi takie cechy jak przyjazność dla środowiska, niepowodowanie smogu czy niewywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie. Fundacja zaprezentowała stanowisko, w którym wskazuje jednoznacznie, że czysty węgiel nie istnieje, bo nawet niewielkie ilości pyłów emitowanych przy spalaniu węgla są szkodliwe dla zdrowia.

Polacy narzekają na jakość powietrza

43 proc. Polek i Polaków korzystających z węgla przyznaje, że problem zanieczyszczenia powietrza w ich miejscu zamieszkania jest bardzo lub dość poważny. 35 proc. wskazało, że nie spalanie paliw stałych, a transport samochodowy jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Fundacja zauważa, że osoby ogrzewające swoje domy węglem mają świadomość ogólnych negatywnych skutków zdrowotnych spalania węgla, natomiast mniej niż połowa z nich ma świadomość, że instalacja do spalania węgla może powodować emisje także wewnątrz domu, czy pomieszczenia wpływając negatywnie na zdrowie nie tylko sąsiadów, ale samych domowników.

Plany wymiany kotła

83 proc. respondentów i respondentek przyznaje, że władze w niewystarczającym stopniu lub wręcz w ogóle nie pomagają osobom, które chciałyby wymienić swój piec węglowy. Potwierdzałoby fakt ostatniej krytyki efektywności programu Czyste Powietrze. Co czwarta osoba (27 proc.) zadeklarowała, że chciałaby wymienić swój piec węglowy, jednak nie wie jak to zrobić.

Źródło: ClientEarth

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło w ostatnim czasie wyniki badań świadomości i zachowań ekologicznych w zakresie jakości powietrza. 88 proc. badanych słyszało o programie Czyste Powietrze, 86 proc. o programie Mój Prąd, natomiast 65 proc. badanych jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego. Jest tu więc pewien dysonans.

Źródło: Fundacja ClienthEarth Prawnicy dla Ziemi

Zobacz również