Straty ciepła w mieszkaniu – którędy ucieka go najwięcej?
Efektywność energetyczna w budownictwie wielorodzinnym ma przed sobą wiele wyzwań. Nie da się bowiem implementować rozwiązań termomodernizacyjnych w budynkach w takim zakresie jak w domach jednorodzinnych. Obowiązek tego typu prac leży po stronie właściciela, zarządcy, czy innego podmiotu administracji budynku. Co jednak nie oznacza, że jesteśmy całkowicie bezsilni! Jednak, aby wprowadzić usprawnienia w gospodarowaniu należy poznać miejsca szczególnie wrażliwe. Straty ciepła w mieszkaniach w pewnym stopniu różnią się od tych w budynkach wielorodzinnych.

Podziel się
W Polsce aż 40% osób mieszka na osiedlach mieszkaniowych. W większości ogrzewanie mieszkań odbywa się tam przy pomocy centralnego systemu, a jedyne działanie, które należy podjąć, aby cieszyć się komfortem cieplnym jest płacenie rachunków, ustawienie grzejników i zgłaszanie awarii. Źródłem ciepła może być ciepło systemowe, które zapewniają ciepłownie, elektrociepłownie, a także może to być osiedlowa kotłownia.
Dostarczone do mieszkania ciepło pozwala na utrzymywanie przyjemnej temperatury w trakcie sezonu grzewczego. Niejednokrotnie zapewnia ciepłą wodę użytkową. Jest wiele systemów, sposobów na dystrybucję ciepła do mieszkań, ale niezmienne jest to, że musimy liczyć się z tym, że ciepło będzie uciekać. Pytanie jednak którędy?
Którędy ucieka ciepło i ile go tracimy?
W gruncie rzeczy straty ciepła w mieszkaniach są tożsame do tych, z którymi mamy styczność w budownictwie jednorodzinnym. Są jednak pewne różnice. Zacznijmy od wyróżnienia i nakreślenia przedziałów procentowych strat ciepła dla poszczególnych elementów budynku.
- wentylacja 30-60%,
- ściany 20-30%,
- okna 15-25%,
- sufit 10-25%,
- podłoga 3-6%.
Powyżej przedstawione zakresy są poglądowe i szerokie. Co budynek, to inna charakterystyka strat ciepła. Jednak dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć, które elementy są najbardziej newralgiczne, jeśli chodzi o ucieczkę ciepła.
Straty ciepła przez wentylację
Każdy budynek mieszkalny musi posiadać sprawną wentylację, co wynika z przepisów prawa budowlanego. Zasady określa odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury. Czego nie możemy zrobić z wentylacją? Między innymi zabronione jest zaklejanie kratek wentylacyjnych. Wentylacja jest potrzebna do zapewnienia cyrkulacji powietrza, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo zdrowia, a także umożliwia stworzenie mikroklimatu, w którym czujemy się dobrze. Dzięki wentylacji łatwiejsze jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Tak więc prozdrowotne korzyści usprawiedliwiają zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną. Niemniej do pewnego momentu.
Nie ma co się oszukiwać. Część z budynków nie ma poprawnie wykonanej wentylacji. Jeśli czujemy, że wentylacja zbyt szybko wychładza mieszkanie, albo wcale tego nie robi - powinniśmy zgłosić ten fakt administracji budynku. Bardzo podobnie jest w przypadku pojawienia się wody w okolicach wentylacji, pojawienia się pleśni i innych zmian, które będą niepokojące.
- Zobacz również: Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? Kilka nieoczywistych sposobów na obniżenie rachunków
Problematyczne straty ciepła przez ściany i sufit
W mieszkaniach wyróżniamy ściany wewnętrzne lokalu, wewnętrzne budynku oraz ściany zewnętrzne budynku. Bezpośrednio nie mamy wpływu na stan ocieplenia budynku, a możemy jedynie apelować i wpływać na administrację. Ściany zewnętrzne odpowiadają za ucieczkę ciepłą z mieszkania w okolicach 25%. Za pomocą ścian wewnętrznych, które nie są w żaden sposób izolowane, ciepło z jednego pomieszczenia przenika do drugiego pomieszczenia, ogrzewając je. Dotyczy to także chłodu, który przenika przez ściany.
Dlaczego ucieczka ciepła przez ściany jest problematyczna w przypadku mieszkań? Weźmy za przykład mieszkanie, które znajduje się na najwyższym piętrze bloku, w skrajnej klatce, w samym rogu budynku. Jako drugi przykład postawmy mieszkanie w tym samym bloku, w środkowej klatce, na środkowym piętrze. W żaden sposób nie można porównać ze sobą tych mieszkań. Mieszkanie nr 2 ma tylko jedną ścianę, która jest zewnętrzna, a pozostałe to przegrody wewnętrzne. W pierwszym przypadku przegród zewnętrznych jest aż trzy: dwie ściany i sufit.
Jak więc można łatwo wywnioskować - mieszkanie z większą liczbą przegród zewnętrznych potrzebuje więcej energii do ogrzewania. Im większa różnica temperatur, tym szybciej i więcej ciepła przepływa z jednego miejsca do drugiego. W tym przypadku: mniej energii będzie wymieniane pomiędzy mieszkaniami, niż pomiędzy mieszkaniem a otoczeniem.
A co z podłogą?
To ta część mieszkania, przez którą w naszym zestawieniu tracimy najmniej energii (średnio 4,5%). Zgodnie z prawami fizyki ciepło zawsze unosi się do góry, zatem zimne powietrze opada na dół. Jednak oszczędzanie to nie tylko ogromne efekty i wielkie działania. To suma poszczególnych, niewielkich działań, dzięki którym możemy choć trochę podratować domowy budżet. Najprostsze wydaje się być wyłożenie wykładziny. Dzięki temu ograniczymy straty ciepła, a także zapewnimy sobie komfort wychłodzeniem podłogi w trakcie lata, co dla niektórych może być zaletą.
Ucieczka ciepła przez okna
Właściwości techniczne okien nie pozwalają na całkowite wyeliminowanie ubytków ciepła. Okna odpowiadają za utratę ok. 20% energii cieplnej. Na okna w naszym mieszkaniu mamy bardzo duży wpływ, a ich stan bardzo często zależy od mieszkańców, od sposobu użytkowania itp.
Mogą być one jednak wyeksploatowane, o słabej szczelności - wówczas powinny być wymienione. Jeśli są źle zamontowane, to nawet nowe okna mogą zwiększyć zużycie energii nawet o 20-30% ogółu rachunków ogrzewania. Jeśli czujemy, że zimne powietrze dostaje się do pomieszczenia, koniecznie musimy interweniować. To jednak nie wszystko, ponieważ symptomów, że z oknami dzieje się źle jest znacznie więcej! Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź w materiale Okna powodem wysokich rachunków za ogrzewanie – jak temu zapobiec?
Źródło: liczysiecieplo.pl