Styropian znowu drożeje? Zmiany cen styropianu w latach 2023-2024 – czy jest taniej niż rok temu?

Ceny materiałów oraz usług budowlanych nieustannie się zmieniają. Rok temu na wiosnę jako redakcja Termomodernizacja.pl zaczęliśmy bacznie przyglądać się trendom cenowym. Po takim czasie pora na pierwsze podsumowania, a zaczniemy od dobrze znanego w branży ociepleniowej styropianu. Czy styropian jest teraz tańszy, niż był przed rokiem? Spieszymy z odpowiedzią i przedstawiamy średnie ceny styropianu w ostatnich miesiącach!


Podziel się
- Zmiany cen styropianu w latach 2023-2024 wykazały, że biały styropian odnotował znaczne obniżki cen, szczególnie na przełomie 2023 i 2024 roku, ze spadkiem o 19-25% dla różnych grubości.
- Od wiosny 2023 roku ceny styropianu grafitowego praktycznie cały czas spadały, a wzrost o około 7% nastąpił dopiero w ostatnich miesiącach.
- Na ceny styropianu wpływają m.in. dostępność surowców w Europie i zwiększone zapotrzebowanie na ocieplanie budynków, a problemy z dostawami surowców mogą prowadzić do wzrostu cen i przestojów produkcyjnych.
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie. Jego wszechstronność, lekkość i doskonałe właściwości termoizolacyjne sprawiają, że jest chętnie wybierany zarówno do ocieplania budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. W ostatnich latach rynek styropianu odnotował pewne zmiany cenowe, które wynikają z różnych czynników. Trend w kierunku termomodernizacji, a także pamięć o kryzysie na rynku opału w sezonie grzewczym 2022/2023 spowodował, że zainteresowanie materiałami izolacyjnymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Niemniej jednak ceny izolacji z powodu kryzysu mogły spędzać sen z powiek, co miało miejsce jeszcze w trakcie jesieni 2023 roku.
Styropian biały i grafitowy
Teraz słów kilka o styropianie, ponieważ niekoniecznie musimy zdawać sobie sprawę z różnic między styropianem białym a szarym. Nie chodzi tylko o cenę! Mamy dwa główne rodzaje styropianu, które różnią się od siebie właściwościami. Styropian biały, czyli tradycyjny polistyren ekspandowany, jest powszechnie stosowany do izolacji termicznej. Charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ w okolicach 0,036-0,042 W/(m·K). Jego biała barwa wynika z naturalnego koloru polistyrenu, z którego jest wytwarzany.
Drugim rodzajem jest styropian grafitowy, znany również jako styropian szary. Materiał zawdzięcza swój kolor uszlachetniającym dodatkom, które mogą pochłaniać lub odbijać promieniowanie podczerwone, takimi jak grafit, sadza czy związki aluminium. Styropian grafitowy przede wszystkim ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ, wynoszący 0,030-0,033 W/(m·K), co pozwala na uzyskanie lepszych parametrów izolacyjnych przy mniejszej grubości materiału.
Na co zwrócić uwagę?
Niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ oznacza, że przy tej samej grubości izolacji materiał lepiej zapobiegnie ucieczce ciepła. To z kolei pozwala na stosowanie cieńszej warstwy izolacji, co jest szczególnie korzystne przy ocieplaniu ścian zewnętrznych. Dzięki temu okna osadzone w przegrodzie będą mniej zasłonięte, co zwiększy ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza budynku. Styropian grafitowy jest zazwyczaj droższy od białego, ale jego wyższa efektywność energetyczna sprawia, że jest coraz częściej wybierany do bardziej wymagających projektów budowlanych. Zrozumienie różnic między tymi dwoma typami styropianu oraz obserwacja aktualnych trendów cenowych może pomóc inwestorom i budowniczym w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących wyboru materiałów izolacyjnych.
Po dużych wahaniach cen styropianu w 2021 i 2022 roku, ceny w 2023 były bardziej stabilne. Polski rynek styropianów budowlanych jest rozbudowany i oferuje różnorodne odmiany i grubości, ale także różną jakość. My skupiliśmy się na styropianach fasadowych. Przy wyborze styropianu ważne są sprawdzony dostawca i parametry techniczne, a nie tylko cena czy promocje. Poniżej prezentujemy zestawienie cen dla styropianu białego i grafitowego – wyjaśniamy też, od czego zależą ceny styropianu.
Ceny styropianu 2023-2024
Co może wpływać na cenę styropianu?
- rodzaj – biały tańszy, grafitowy droższy,
- grubość styropianu,
- współczynnik przewodzenia ciepła λ,
- odporność na ściskanie i zginanie,
- gęstość styropianu,
- wygląd styropianu.
W przypadku styropianu białego widać znaczne obniżenie cen na przełomie 2023 i 2024 roku. W ciągu trzech miesięcy ceny materiałów o grubości:
- 5 cm spadły o 19%,
- 10 cm spadły o 7%,
- 15 cm spadły o 25%,
- 20 cm spadły o 24%.
Rok 2024 przyniósł ustabilizowanie cen białego styropianu, a wahania są dużo mniejsze niż w latach ubiegłych. Niemniej jednak wraz z nadejściem aktualnego lata ceny nieznacznie poszły w górę, co może być związane z większym zainteresowaniem pracami termomodernizacyjnymi. Średni wzrost od wiosny wynosi około 5%.


Styropian grafitowy również podrożał w ciągu ostatnich miesięcy średnio o około 7%. Co ciekawe trend cenowy jest zupełnie inny niż w przypadku styropianu białego. Powody są dwa: cena bazowa i popularność. Styropian szary jest bardziej odporny na zawirowania rynkowe, ponieważ popyt jest bardziej stabilny z powodu, że jest rzadziej wybieranym materiałem izolacyjnym. Od wiosny 2023 roku ceny praktycznie cały czas spadały. Wzrost wydarzył się dopiero teraz. Czy ten trend się utrzyma? Jak co kwartał będziemy o tym informować.


Na zmiany cen styropianu wpływają m.in. dostępność styrenu w Europie i masowe ocieplanie budynków. Problemy z surowcami i zwiększony popyt powodują przestoje produkcyjne i wzrost cen. W przypadku niedoboru materiałów, wykonawcy i inwestorzy kupują większe ilości na zapas, co podnosi ceny. Ceny mogą także maleć, np. w Polsce spadły wraz ze wzrostem kosztów kredytów budowlanych, co zmniejsza liczbę realizowanych inwestycji.
Opracowane na podstawie zagregowanych cen styropianu ze sklepów internetowych na przestrzeni marzec 2023-lipiec 2024. Ceny zostały uśrednione na podstawie produktów od 10 producentów.