Aktualności Aktualności

Systemy ociepleń Atlasa na liście ZUM

Coraz więcej Polaków ubiega się o dofinansowanie w Programie „Czyste Powietrze” i coraz więcej z nich korzysta z Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
atlas

Podziel się

 Termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla właścicieli domów, jak i środowiska naturalnego. To oszczędność energii (niższe rachunki), zwiększenie komfortu mieszkania i wzrost wartości nieruchomości. A jednocześnie, w konsekwencji, redukcja emisji CO2.  Wielu z nas rozważa więc ocieplenie domu, ale nie zawsze mamy na to środki. Co wtedy? Pomóc może nam wsparcie otrzymane w programie „Czyste Powietrze”. 

Na co można dostać dotacje?

„Czyste Powietrze" to program, który wspiera działania zmniejszające emisję zanieczyszczeń. Działa od 2019 r., ale jego założenia ulegały zmianie. Dziś – co ważne - dofinansowuje nie tylko wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na np. pompy ciepła, ale też na ocieplenie domów jednorodzinnych. W ramach programu można więc otrzymać dofinansowanie na prace termomodernizacyjne, takie jak:

  • wymiana stolarki zewnętrznej,
  • wymiana drzwi zewnętrznych (także bramy garażowe),
  • docieplenie przegród budowlanych.

Wnioskować można nawet o 135 000 zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania z kompleksową termomodernizacją, do 99 000 zł w podwyższonym i do 66 000 zł w podstawowym poziomie dofinansowania.

Atlas na „zielonej” liście

Dokonując zakupów w programie „Czyste Powietrze” powinniśmy kierować się „Listą Zielonych Urządzeń i Materiałów”. To zestawienie produktów i technologii, które spełniają określone standardy ekologiczne i efektywności energetycznej: nowoczesne piece c.o., pompy ciepła, systemy solarne, systemy ociepleń czy okna o wysokiej efektywności energetycznej. Co ważne, lista obejmuje urządzenia i materiały, które można zastosować w ramach inwestycji, aby bez dostarczania dodatkowej dokumentacji kwalifikować się do uzyskania dofinansowania.

Lista ZUM jest regularnie aktualizowana i publikowana przez odpowiednie instytucje, np. przez realizujące program Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 - Produkty znajdujące się na liście muszą spełniać rygorystyczne kryteria dotyczące efektywności energetycznej. Dzięki temu beneficjenci programu mają pewność, że inwestują w sprawdzone rozwiązania. Produkty Atlasa spełniają określone w programie wymogi, dlatego na liście ZUM są już cztery nasze systemy ociepleń   - Atlas Etics, Atlas Grip, Atlas Roker oraz Atlas Ceramik – mówi Klaudia Próchnicka z zespołu marketingu produktowego Atlas.

Dzięki precyzyjnie określonej liście ZUM, wnioskodawcy wiedzą, jakie produkty bezpośrednio kwalifikują się do dofinansowania, co ułatwia proces aplikacyjny i skraca czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu wsparcia. Lista ZUM znajduje się pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/

Źródło: Atlas