Sztuczna inteligencja pomoże w audycie energetycznym budynku? 

sztuczna inteligencja, AI, audyt energetyczny

Audyt energetyczny budynku dla większości inżynierów pozostaje jedynie nudnym obowiązkiem. Mimo, że dzięki stworzeniu dedykowanych programów przeprowadzenie prostego audytu często ogranicza się do wprowadzenia danych wejściowych, to stworzenie raportu wciąż zanudza większość audytorów. Czy da się to zmienić? Czy sztuczna inteligencja może całkowicie przejąć sektor audytów? Sprawdźmy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
sztuczna inteligencja, AI, audyt energetyczny

Podziel się

  • Sztuczna inteligencja wspiera funkcjonowanie niektórych zawodów, dla innych stanowi swoiste zagrożenie. Co z rolą inżynierów? 
  • Okazuje się, że AI jest daleko od zmniejszenia roli inżynierów, zwłaszcza w dobie transformacji energetycznej. 
  • Sztuczna inteligencja w ciągu najbliższych lat ma znacznie wesprzeć inżynierów, zwłaszcza przy wykonywaniu audytów energetycznych i wszelkich modelowań budynków.

Choć do pojęcia sztucznej inteligencji już zdążyliśmy się przyzwyczaić, to rankingi zawodów, które AI ma rzekomo wyprzeć, wciąż biją rekordy popularności. Co z sektorem budowlanym? O zastąpieniu pracownika fizycznego na razie nie ma mowy. Jednak okazuje się, że AI może pomóc w papierkowej części prac, zwłaszcza w ramach trwającego boomu na termomodernizację.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi inżynierów?

Zwiększenie efektywności energetycznej istniejącego budynku to przede wszystkim analiza jego stanu obecnego i poszukiwanie obszarów usprawnień. Zebranie danych i zestawienie ich ze sobą pozwala inżynierom określić priorytetowe prace. Jednocześnie zyskują oni doświadczenie i uczą się wzorców, które można powielać w innych projektach. Tym bardziej, jeżeli człowiek na podstawie dostępnych danych jest w stanie wytyczyć obszar zmian w budynku, to wytrenowany robot bazujący na rzeczywistych wskazaniach dla znanych parametrów wejściowych również jest w stanie to zrobić. Tym samym dzięki AI lepsza efektywność energetyczna budynku mogłaby być uzyskiwana przy mniejszej liczbie danych i mniejszym nakładzie pracy. Co więcej, sztuczna inteligencja mogłaby pomóc zwłaszcza w tej bardziej uciążliwej części pracy, czyli raportowaniu.

Zmiany systemowe, podyktowane troską o klimat sprowadzają się do dbania o jak najlepsze wskaźniki efektywności energetycznej budynków. Skala prac, jakie należy wykonać jest ogromna, a do dyspozycji pozostaje ograniczona liczba inżynierów. AI może okazać się kluczowym narzędziem do usprawnienia wszelkich działań, jednocześnie wnosząc nowe perspektywy do świata budownictwa. 

Mimo wszystko z pewnością można stwierdzić, że sztuczna inteligencja nie zastąpi inżynierów. W wielu obszarach budownictwa nie da się wykluczyć tej grupy i jej zastąpić. Pracy dla inżynierów jest dużo i będzie jeszcze więcej. Tymczasem AI wciąż pozostaje narzędziem, które pozwala przyspieszyć nudne i żmudne czynności. Jednocześnie inżynierowie zyskują więcej czasu, by skupić się na swoim doświadczeniu, kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów i wytyczania kierunków. Warto też podkreślić, że nie są to jedynie przewidywania, a element teraźniejszości. Już w tej chwili AI jest szeroko wykorzystywana przez inżynierów. 

Co to jest BIM?

BIM, czyli Modelowanie Informacji o Budynku polega na zebraniu całości informacji o analizowanym/budowanym budynku i skutecznym zarządzaniu tym zasobem. Taka integracja wielobranżowych danych umożliwia tworzenie szczegółowych charakterystyk. Następnie zbiory danych służą do tworzenia reprezentacji cyfrowych. Z ich pomocą możliwe jest jak najbardziej efektywne planowanie procesów towarzyszących projektowaniu, budowie i eksploatacji budynku. 

Powiązanie BIM z audytem energetycznym budynku pozwoli ekspertom spojrzeć głębiej na charakterystykę energetyczną budynku i być może lepiej zrozumieć jak ten budynek funkcjonuje. Inżynierom cały czas nasuwa się pytanie: co jest najważniejsze w tym procesie? Czy szukamy konkretnej wartości przenikalności cieplnej, czy może interesuje nas sam fakt, w jaki sposób ten budynek traci ciepło. Pole do popisu dla AI w tego typu powtarzalnych pracach jest ogromne. Co ważne, AI wspiera osobę wykonującą daną pracę, a nie ją zastępuje. I to jest najważniejszy aspekt wykorzystania AI w budownictwie.

BIM to przyszłość branży budowlanej i transformacji energetycznej. Stanowi centrum danych o konkretnym obiekcie i na bieżąco wskazuje inżynierom obszary możliwego ulepszenia. Tym samym zwiększana jest energooszczędność obiektu i poszerza się zakres wiedzy ekspertów. A to właśnie do pojęcia sprawności można sprowadzić w dużej mierze założenia transformacji energetycznej.

Źródło: własne.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.