Sztuczna inteligencja wkracza do świata pomp ciepła!

W czasach dynamicznej transformacji energetycznej producenci systemów grzewczych nie zwalniają tempa. Jednym z najnowszych kierunków rozwoju okazuje się integracja pomp ciepła ze sztuczną inteligencją (AI). O tym trendzie opowiadał Bartłomiej Brodek z firmy Samsung podczas Webinarowej Środy organizowanej przez redakcję GLOBENERGIA.

Podziel się
- AI w pompach ciepła automatycznie dostosowuje pracę urządzenia do potrzeb domowników, zapewniając większy komfort i niższe rachunki.
- System AI Heating analizuje dane z czujników i pogody, optymalizując krzywą grzewczą i zużycie energii.
- Integracja z fotowoltaiką i Smart Home pozwala efektywnie wykorzystywać nadwyżki prądu i zdalnie sterować domem.
Jak sztuczna inteligencja wpływa na pracę pomp ciepła?
Nowoczesne pompy ciepła z AI potrafią samodzielnie dostosować swoje działanie do aktualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu zwiększają komfort cieplny i pozwalają oszczędzać energię oraz pieniądze. Takie urządzenia nie tylko reagują na zachowanie mieszkańców, ale również uczą się ich przyzwyczajeń. Przypominają inteligentnego asystenta, który dba o domowe ciepło bez potrzeby ingerencji z zewnątrz. AI nie tylko upraszcza codzienne obowiązki, ale też oszczędza czas. Coraz więcej producentów wdraża tego typu rozwiązania – Samsung oferuje między innymi system AI Heating.
Na czym polega działanie AI Heating?
System AI Heating analizuje dane z czujników. Śledzi m.in. natężenie przepływu (w litrach na minutę), temperaturę zasilania i powrotu, warunki zewnętrzne oraz prognozy pogody. Na podstawie tych informacji określa rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na ciepło. System nieustannie koryguje krzywą grzewczą, co zapobiega przegrzewaniu lub niedogrzewaniu pomieszczeń.
“Każda korekta temperatury o jeden stopień w dół to ponad 2% oszczędności energii. Dzięki AI możemy zyskać minimum 10% oszczędności na centralnym ogrzewaniu” – dodaje ekspert.
AI wspiera również produkcję ciepłej wody użytkowej
Pompy ciepła z AI analizują schematy zużycia ciepłej wody w domu. Uczą się, kiedy i ile wody potrzebują domownicy. Dzięki temu mogą z wyprzedzeniem podgrzać zasobnik – np. przed wieczornym szczytem zużycia lub w czasie, gdy fotowoltaika generuje nadwyżkę prądu.
“System potrafi przegrzać zasobnik o 5 stopni ponad nastawę użytkownika, by uniknąć braku ciepłej wody wieczorem. Zwiększenie temperatury, pozwala na zgromadzenie energii przynajmniej w takiej ilości, która pokryje zapotrzebowanie użytkowników, co wynika z obserwacji algorytmu AI” – tłumaczy Brodek.
Zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych i inteligentnego zarządzania sprawia, że sprawność CWU osiąga nawet 148%. Dodatkowo zużycie energii spada nawet o 40%.
Lepsza współpraca z fotowoltaiką
Nowoczesne pompy ciepła doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi. Gdy pojawia się nadprodukcja energii, urządzenia automatycznie podnoszą temperaturę w zbiornikach lub zwiększają parametry CO, by maksymalnie wykorzystać darmową energię z OZE. To nie tylko sposób na oszczędności, ale również odpowiedź inżynierów na przeciążenia sieci wynikające z nadwyżek produkcji.
Wprowadzenie AI do domowych instalacji umożliwia także rozwój inteligentnych systemów typu Smart Home. Za pomocą aplikacji SmartThings użytkownik może zarządzać nie tylko pompą ciepła, ale i innymi urządzeniami w domu. System pozwala na tworzenie scenariuszy, sterowanie głosem oraz monitorowanie zużycia energii – niezależnie od producenta urządzeń.
Jakie możliwości przyniesie AI w przyszłości?
Obecnie sztuczna inteligencja nie diagnozuje jeszcze usterek. Jednak na rynku pojawiają się pierwsze funkcje predykcyjne. W przyszłości można więc spodziewać się pełnej samodiagnostyki także w pompach ciepła. Takie rozwiązania przyspieszą serwis i poprawią bezpieczeństwo energetyczne użytkowników.
Sztuczna inteligencja zmienia oblicze branży HVAC. Pompy ciepła nie tylko ogrzewają domy, ale też analizują dane, uczą się i przewidują potrzeby mieszkańców. Dzięki AI systemy stają się bardziej komfortowe, efektywne i przyjazne środowisku. Jej wdrażanie to już nie tylko innowacja – to odpowiedź na realne wyzwania energetyczne i ekologiczne współczesnego świata.
Źródło: Webinarowa Środa GLOBENERGIA