Tapeta izolacyjna – szybki i tani sposób na poprawę termoizolacji ścian?

tapeta izolacyjna

Zastosowanie tapet termicznych może przynieść natychmiastowe korzyści nie tylko dla izolacyjności ścian, ale także dla ich… wyglądu. Czy jest to rzeczywiście tani i prosty sposób na poprawę parametrów termicznych przegrody? Sprawdźmy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
tapeta izolacyjna

Podziel się

Tapeta termiczna, znana również jako wykładzina termiczna lub tapeta izolacyjna, to cienki materiał, który jest nakładany na ściany wewnętrzne. Ten rodzaj pokrycia wyróżnia się poprzez obecność lateksowej pianki izolacyjnej, na którą naklejony jest dekoracyjny papier tapetowy. Mimo dodatkowej warstwy tapeta izolacyjna jest bardzo cienka - zazwyczaj jej grubość mieści się w przedziale 3-10 mm. Tapety termiczne, podobnie jak inne rodzaje izolacji, mają za zadanie ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza budynku.

Dodatek do standardowej izolacji

Na początku należy zaznaczyć, że tapety termiczne w żadnym wypadku nie zastąpią standardowej izolacji ścian zewnętrznych. Zastosowanie tego typu izolacji może być umotywowane hasłem: “lepsze coś niż nic”. Główną słabością tego rozwiązania jest przede wszystkim mała grubość tapety, która standardowo wynosi ok. 4 mm. Z drugiej zaś strony nawet niewielkie zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] przez przegrodę może mieć wpływ na nasze rachunki za energię. Według brytyjskiego producenta tapet z linii Wallrock rozwiązania tego typu mogą zmniejszyć przenikanie ciepła z poziomu 2,1 W/(m2·K) do 1,79 W/(m2·K). Dla przykładowej tapety z linii Wallrock współczynnik U wynosi 12,19 W/(m2·K). 

Według producentów termiczne tapety sprawiają, że ściany nie wychładzają się. Dzięki temu są one odporne na wykraplanie się pary wodnej i tym samym, powstawanie pleśni. Ponadto dodatkowa warstwa izolacja pochłania dźwięki, przez co stanowi także warstwę izolacji akustycznej. Tapeta może również pomóc w zachowaniu estetyki pomieszczenia, jeśli użyjemy jej do zakrycia pęknięć tynku lub wyrównania powierzchni ściany. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że nałożenie tapety izolacyjnej nie tylko jest tańsze niż wyrównywanie ścian tynkiem, ale także przynosi dużo więcej korzyści, niż standardowe pokrycie. 

Łatwy montaż, ale czy aby na pewno?

Tapety termiczne są niedrogie i mogą zostać zamontowane bardzo szybko dzięki użyciu specjalnego kleju. Przed rozpoczęciem montażu należy upewnić się, że ściana jest czysta i sucha. Warto zaznaczyć, że tapety izolacyjne mogą być instalowane na pęknięciach, co umożliwia zakrycie niedoskonałości i dodatkowe wzmocnienie przegrody. Klej do tapet musi zostać równomiernie rozłożony na powierzchni ściany. W razie istnienia pęknięć należy nałożyć grubszą warstwę spoiwa. Następnie należy docisnąć tapetę do ściany i wygładzić jej powierzchnię, aby nie powstały nieestetyczne pęcherzyki. W razie potrzeby materiał musi zostać przycięty, aby mógł wpasować się np. w otwory okienne.

Zaleca się pozostawienie tapety termicznej do naturalnego wyschnięcia, które zwykle trwa przez ok. dobę. Tak więc aplikacja tego typu izolacji jest niemal identyczna do montażu standardowej, dekoracyjnej tapety ściennej. Według niektórych źródeł instalacja tapety termicznej nie jest jednak taka prosta. Ze względu na zwiększoną grubość należy być bardzo precyzyjnym w pomiarach i przycinaniu tapety w newralgicznych punktach. Dodatkowo konieczne jest użycie specjalistycznego kleju, który jest droższy niż standardowa wersja do klejenia tapet. 

Kolejną wadą tego rozwiązania jest mała odporność. Podczas malowania lub tapetowania, a nawet podczas przesuwania mebli należy uważać, gdyż łatwo jest wgnieść tapetę termiczną. Naruszenie materiału wiąże się z koniecznością jego wymiany. Tym samym nie jest to rozwiązanie trwałe. Szacuje się, że tapeta izolacyjna jest w stanie zachować swoje właściwości przez 5-10 lat.

Co z ceną?

W takim wypadku najważniejsze jest spojrzenie na koszty takiego rozwiązania. Cena rolki tapety izolacyjnej różni się w zależności od materiału, z jakiej jest wykonana. Na rynku polskim zazwyczaj możemy kupić izolację tego typu o wymiarach 10x0,5 m, której cena mieści się w przedziale 50-100 zł za rolkę.  Z kolei na rynku brytyjskim rolka o takich wymiarach będzie nas kosztować ok. 50 zł. 

Tapeta termiczna może być dobrym wyborem, jeśli planujemy remont naszego domu lub mieszkania. Warto rozważyć taki krok zwłaszcza w tym drugim przypadku, gdzie nie mamy bezpośredniego wpływu na stan ocieplenia zewnętrznego. Należy pamiętać o tym, że tapety termoizolacyjne mogą stanowić jedynie dodatek do standardowej izolacji ścian zewnętrznych. Dlatego ich zastosowanie zaleca się głównie w momencie, gdy planujemy remont mieszkania lub domu. Niemniej jednak ich duża popularność m.in. w Korei Południowej oraz Wielkiej Brytanii wskazuje na to, że są one w stanie realnie poprawić termoizolacyjność przegród. 

Źródło: insulationgo.co.uk, coveryourwall.co.uk

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.