Targi BAU 2023 za nami. Najnowsze trendy w architekturze i budownictwie

BAU 2023 to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej i budowlanej na świecie. W tym roku zaplanowano ich kolejną edycję.

Zdjęcie autora: Jarosław Guzal

Jarosław Guzal

Redaktor naczelny TERMOMODERNIZACJA.PL

Po czterech latach przerwy spowodowanej pandemią (ostatnia edycja miała miejsce 2019 r.) wystawcy z całego świata znowu mogli zaprezentować swoją najnowszą ofertę na starannie przygotowanych ekspozycjach.

W tym roku targi odwiedziło 190 000 ludzi. To o 60 000 tysięcy mniej niż w 2019 roku. Wystawców było więcej niż cztery lata temu ale było to spowodowane tym że, pewna grupa naprawdę dużych firm nie zdecydowała się wystawiać na tegorocznych targach BAU. Między innym dlatego otworzyła się szansa udziału w imprezie firm, które do tej pory oczekiwały na swoje miejsce na targach. Wykorzystały to też nasze rodzime firmy, które w liczbie 76 zameldowały się w Monachium. Do tej pory nigdy nie było tam tylu polskich firm. 

Jakie trendy w budownictwie? 

BAU 2023 to międzynarodowe targi poświęcone architekturze, budownictwu i materiałom budowlanym. Targi BAU 2023 to doskonała okazja dla firm z branży budowlanej i architektonicznej, by zaprezentować swoje produkty i usługi, a także nawiązać kontakty biznesowe. BAU 2023 to wydarzenie, na którym można zapoznać się z najnowszymi trendami i innowacjami w branży budowlanej i architektonicznej. Na targach prezentowane są najnowsze technologie i materiały budowlane, a także innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania i budowy budynków.

Jednym z najważniejszych trendów, który był poruszany na targach BAU 2023, było szeroko pojęte zrównoważone budownictwo. Wiele firm prezentujących swoje produkty na targach koncentrowało się właśnie na ekologicznych aspektach swojej oferty. Ekologia jest ewidentnie trendem w budownictwie widocznym na targach.  Wydawało mi się jednak przed samą imprezą, że rozwiązań opartych na tej koncepcji będzie znacznie więcej. Rynek zapewne potrzebuje jeszcze czasu, aby się przystosować do wszystkich wymogów w zakresie ochrony środowiska. Nie było też na targach przełomowych innowacji. Firmy chyba jednak mocno odczuły czas pandemii i w mniejszym stopniu angażowały się we wdrażanie nowych rozwiązań koncentrując się raczej na tym, aby się utrzymać na rynku. To co się na pewno rozwija w budownictwie to digitalizacja. Dotyka ona coraz więcej aspektów budownictwa. Od tego już nie ma odwrotu i ta specjalność z roku na rok będzie odgrywała w naszej branży coraz większą rolę. Podobnie rzecz się ma z prefabrykacją, która też mocno akcentuje swoją obecność we współczesnym budownictwie, 

Bardzo interesujące rozwiązania dotyczyły wykorzystania technik pozyskiwania energii słonecznej na dachach. Firmy oferują coraz śmielsze rozwiązania. Prezentowany na targach BAU zintegrowany z pokryciem dachowym panel słoneczny w zasadzie wyznacza nowy kierunek w rozwoju tego typu konstrukcji. Kolejnym etapem będzie coraz śmielsze korzystanie z energii słonecznej już na samych elewacjach, co w tym roku pokazywało kilka firm. 

Mało widoczne były technologie  dedykowane do renowacji budynków. W mojej ocenie jest to zaskoczenie w kontekście tego wszystkiego co trzeba zrobić w całej Europie w zakresie modernizacji starego budownictwa. Brakowało tego typu rozwiązań podobnie jak wiele naprawdę dużych firm z działu chemii budowlanej. Ta dziedzina na targach BAU nie była mocno reprezentowana. Co prawda na wystawie były uznane marki, ale pamiętam czasy znacznie lepsze dla tej specjalności jeśli chodzi o udział firm 

Prelegenci i seminaria na targach BAU 2023

Na targach BAU 2023 odbyły się tradycyjnie prelekcje i seminaria poświęcone najnowszym trendom i innowacjom w branży budowlanej i architektonicznej. Tematyka prezentacji i seminariów była bardzo zróżnicowana i obejmowała takie zagadnienia jak m.in. zrównoważone budownictwo, nowe technologie i materiały budowlane, projektowanie i planowanie przestrzeni, a także zarządzanie projektami budowlanymi.

Możliwości networkingowe na targach BAU 2023

Targi BAU 2023 to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych z innymi specjalistami z branży budowlanej i architektonicznej. Na targach można spotkać przedstawicieli wielu firm z całego świata, co pozwala na wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. 

Targi BAU 2023 to wydarzenie, na które warto się wybrać dla wszystkich zainteresowanych branżą budowlaną i architektoniczną. Targi te to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami i innowacjami, a także do nawiązania kontaktów biznesowych z przedstawicielami wielu firm z całego świata. Kolejna edycja tych targów zaplanowana jest na styczeń w 2025 roku. I ja tam zamierzam być, bo nic lepszego w branży budowlanej jeśli chodzi o targi w tym profilu zapewne nie ma. 

Zobacz również