Aktualności Aktualności

Termomodernizacja i rok szkolny idą w parze? Przegląd Termomodernizacyjny

Rozpoczął się październik, który pełnoprawnie jest już miesiącem jesiennym. Oznacza to, że sezon grzewczy już prawie się rozpoczął. Tym, co spędza sen z powiek właścicielom budynków, są rachunki za ogrzewanie. Najłatwiej je obniżyć zwiększeniem efektywności energetycznej budynku, dlatego też w najnowszym Przeglądzie Termomodernizacyjnym przyjrzymy się kolejnym inwestycjom, które mogą być inspirujące! Przenieśmy się więc do Krynicy-Zdrój, Komorników i Andrzejewa. Sprawdźmy, jak w tych miejscach wygląda termomodernizacja.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Termomodernizacja szkół

Podziel się

W dniu 27 września odbyła się oficjalna ceremonia przekazania nowo odnowionego budynku Szkoły Podstawowej w Andrzejewie. Głównym celem tego projektu było poprawienie wyglądu, stanu technicznego i funkcjonalności szkolnego budynku.

Przed rozpoczęciem oficjalnej ceremonii, dyrektor Wojciech Strzeszewski przewodził zwiedzanie szkoły, prezentując oraz omawiając rezultaty przeprowadzonych prac. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do hali sportowej, gdzie odbyła się część formalna, wzbogacona o występy uczniów z różnych klas.

Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł ponad 2,4 miliona złotych, z czego 2 miliony złotych stanowiło dofinansowanie pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Prace obejmowały zarówno prace budowlane wewnątrz budynku, jak i na jego zewnątrz.

W ramach realizacji zadania pn. "Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Andrzejewie" wykonano następujące prace termomodernizacyjne:

  • remont dwóch kotłowni oraz przebudowa instalacji centralnego ogrzewania (montaż dwóch kotłów olejowych z palnikami wraz z podgrzewaczami wody oraz z budową nowej armatury zabezpieczającej, odcinającej i rozdzielającej),
  • wykonanie ocieplenia i elewacji na zewnątrz budynku,
  • ocieplenie poddasza,
  • ocieplenie podłogi na gruncie,
  • naprawa pokrycia dachowego i wymiana obróbek blacharskich.

Szkoła w Krynicy-Zdroju w trakcie termomodernizacji!

W obecnej chwili w trakcie realizacji jest projekt termomodernizacji całego kompleksu budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju, którego zakończenie planowane jest jeszcze w bieżącym roku. Postęp prac monitoruje starosta nowosądecki, Marek Kwiatkowski.

“Chcemy, aby każdy z budynków nie tylko był funkcjonalny dla uczniów i nauczycieli, ale też generował mniejsze koszty. Po zakończeniu termomodernizacji na pewno tak będzie. To spore wyzwanie – roboty ruszyły niedawno i muszą się zakończyć w tym roku” - mówi starosta Marek Kwiatkowski.

Wartość całkowita tej inwestycji wynosi prawie 5,5 miliona złotych. Projekt zakłada przeprowadzenie prac polegających na:

  • wymianie stolarki okiennej i drzwiowej,
  • ociepleniu budynku,
  • kompleksowym remoncie kotłowni, w tym wymianie kotłów centralnego ogrzewania oraz instalacji c.o.,
  • modernizacji oświetlenia.

Na budynku zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Projekt "Poprawa efektywności energetycznej budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju" jest realizowany w ramach programu wsparcia energetycznego. Finansowanie projektu pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Stanowi to 90% kosztów kwalifikowanych, co daje kwotę równą niemalże 4,9 miliona złotych.

Kolejna termomodernizacja w województwie łódzkim - Komorniki

Szkołę Podstawową w Komornikach oficjalnie otwarto po zakończonej gruntownej termomodernizacji. Poza starymi murami wszystkie pozostałe elementy strukturalne, takie jak stropy, dachy, infrastruktura szkoły, system ogrzewania i wyposażenie, zostały kompletnie wymienione, tworząc tym samym nową inwestycję od podstaw.

“Dziś po rocznej kompleksowej przebudowie ta szkoła to nowoczesna placówka, wyposażona w multimedialny, obsługujący najnowszą technologię sprzęt, pięknie umeblowana, z nowoczesnym węzłem sanitarnym, stołówką, pięknym ogrodem i parkingiem. Szkoła ma ekologiczne, energooszczędne ogrzewanie pompą ciepła zasilaną panelami fotowoltaicznymi” - powiedziała dyrektor SP w Komornikach Dorota Gieszcz.

Szkoła Podstawowa w Komornikach.
Źródło: epiotrkow.pl

Przebudowa, rozszerzenie i termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Komornikach wygenerowała koszty w wysokości 9,7 miliona złotych, z czego 5 milionów złotych pochodziło z dofinansowania udzielonego przez Rządowy Fundusz Polski Ład. Ponadto kolejne 500 tysięcy złotych pochodziło z rezerwy celowej budżetu państwa.

Źródła: epiotrkow.pl, glos24.pl, to.com.pl