Termomodernizacja szkół niejedno ma oblicze – Przegląd Termomodernizacyjny
Rok szkolny oficjalnie się rozpoczął, a uczniowie wrócili do klas, aby brać udział w lekcjach. Wiele szkół w trakcie wakacji zostało poddanych termomodernizacji. Trzeba pochwalić administracje szkół, że odrobili lekcję z efektywności energetycznej, a zrobimy to w ósmym już Przeglądzie Termomodernizacyjnym. Tym razem przeniesiemy się do Pacanowa, Huty Nowej i Bydgoszczy!

Podziel się
Zacznijmy od termomodernizacji szkoły, którą połączono z budową obiektu sportowego. 1 września w gminie Bieliny otwarto wielofunkcyjną halę sportową, idealną do rozgrywania różnych dyscyplin, takich jak koszykówka, siatkówka czy piłka ręczna. Hala ta została wyposażona w niezbędne udogodnienia i stanowi doskonałe zaplecze dla szkoły w Hucie Nowej.
“Jest to element dużego projektu, bo jednocześnie wykonaliśmy termomodernizację szkoły. Szkoła w Nowej Hucie rozwija się, dzieci przybywa, w tej chwili uczy się w niej ponad setka dzieci” – podkreślił wójt Bielin, Sławomir Kopacz cytowany przez Radio Kielce.
Jak podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, modernizacja termiczna tego budynku, szkoły oraz nowa sala gimnastyczna stanowią kluczowy krok w poprawie warunków nauki, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. W przypadku hali sportowej, inwestycja ta umożliwi młodzieży, dzieciom i uczniom rozwijanie swoich zainteresowań sportowych.
“Cieszę się, że część środków – 1,8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego” – dodaje Janik.
W trakcie prac związanych z termomodernizacją szkoły, przeprowadzono izolację zewnętrznych ścian, wymieniono dach i okna, zmodernizowano system ciepłej wody użytkowej oraz system grzewczy, a także zainstalowano panele fotowoltaiczne.
Prace termomodernizacyjne w trakcie roku szkolnego?
Nie zawsze jest tak jednak, że po wakacjach uczniowie wracają do odnowionej szkoły. Zdarzają się sytuacje, gdy na czas rok szkolnego lekcje muszą odbywać się w lokalizacjach zastępczych, gdyż proces termomodernizacji jeszcze się nie zakończył.
Blisko 580 uczniów VII LO w Bydgoszczy rozpoczęło rok szkolny 2023/2024 w tymczasowym miejscu nauki. Do wiosny będą korzystać z budynku przy ul. Kościuszki 37 A. Konieczne było przeniesienie, ponieważ siedziba bydgoskiego VII LO przy ul. 11 Listopada jest obecnie poddawana wszechstronnej termomodernizacji.
Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO, podkreśla, że obecny rok szkolny jest wyjątkowy. Rozpoczynają go w odmiennym miejscu niż zazwyczaj. Budynek przy ul. Kościuszki, który wcześniej był używany jako Gimnazjum nr 24 i przez cztery lata stał opuszczony, został przygotowany przez Ratusz specjalnie na przyjęcie uczniów. Na ten cel przeznaczono ponad 100 tys. zł.
Dyrektor zaznacza, że modernizacja głównej szkoły przebiega zgodnie z planem.
“Wiosną przyszłego roku prace mają się zakończyć. Liczę, że 30 kwietnia 2024 roku, tak jak zakłada harmonogram, odbiorę klucze do naszej całkowicie odmienionej, nowoczesnej siedziby” - zapowiada Kitajgrodzki.
- Zobacz również: Budynki zabytkowe a termomodernizacja – jak to robimy w Polsce? Przegląd Termomodernizacyjny
Termomodernizacja w gminie Pacanów
W gminie Pacanów aktywnie prowadzone są działania mające na celu poprawę infrastruktury edukacyjnej. Obecnie dwie szkoły przechodzą proces termomodernizacji, a kolejne dwie zostaną poddane podobnym pracom w 2024 roku. Ponadto gmina planuje remont dwóch świetlic wiejskich.
Burmistrz Pacanowa, Wiesław Skop podkreśla, że gmina prowadzi kompleksową modernizację termiczną wszystkich placówek edukacyjnych na swoim obszarze. W sumie jest to cztery szkoły, lub dokładniej pięć, jeśli uwzględnimy budynki, które są objęte tymi pracami. Dodatkowo modernizacji zostaną poddane dwie świetlice wiejskie - jedna w Żabcu i druga w Pacanowie. Łączna wartość projektu wynosi 9 milionów złotych, z czego 6,5 miliona pochodzi jako dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.
Kwota 2,5 miliona złotych została przekazana przez gminę Pacanów na sfinansowanie całego projektu, którego zakończenie jest planowane na grudzień 2024 roku. Prace na szkołach w Pacanowie i Ratajach osiągnęły obecnie zaawansowanie na poziomie 60 procent. Natomiast prace na szkołach w Wójczy i Oblekoniu rozpoczną się w roku 2024.
Źródło: echodnia.eu
Skop dodaje, że wszystkie instytucje edukacyjne zostaną przystosowane do współczesnych standardów efektywności energetycznej. Będą one ocieplone, wyposażone w nową stolarkę okienną oraz zmodernizowane instalacje, zastępując stare systemy nowoczesnymi i bardziej wydajnymi. Ponadto na dachach tych budynków zostaną zamontowane mikroinstalacje fotowoltaiczne, co pozwoli na obniżenie kosztów energii. Przeprowadzimy także gruntowne zmiany w kotłowniach, dostosowując urządzenia grzewcze do zasad oszczędzania energii. Szkoła w Pacanowie zostanie również zabezpieczona przed potencjalnymi zalaniem. Ta inwestycja była długo oczekiwana przez społeczność edukacyjną.
Źródła: radiokielce.pl, echodnia.eu, express bydgoski.pl