„Termomodernizacji nie należy się obawiać – należy działać!” WYWIAD

Efektywność energetyczna naszych domów to temat, który w ciągu ostatnich lat coraz częściej gości na ustach Polaków, szczególnie w okolicach sezonu grzewczego. Tymczasem należy pamiętać, że najlepszym momentem na przeprowadzenie skutecznej modernizacji termicznej są wiosna i lato. To, co warto zrobić już dziś, to sporządzić kosztorys i zaplanować przystąpienie do prac po zimie, a także zapoznać się ze szczegółami programu rządowego Czyste Powietrze, wspierającego termomodernizację domów jednorodzinnych w Polsce, który pozwoli nam przejść przez ten proces niemal bezboleśnie.

Zdjęcie autora: GLASSOLUTIONS
Zdjęcie autora: GLASSOLUTIONS

GLASSOLUTIONS

Dostawca rozwiązań w zakresie szkła i przeszkleń
Okna od GLASSOLUTIONS

Podziel się

O istocie termomodernizacji, progach finansowania w ramach programu, etapach działań oraz roli pakietów szybowych w energooszczędności budynków mieszkalnych rozmawiamy z Maciejem Mańko, Marketing Managerem Saint-Gobain Glassolutions Polska.

Maciej Mańko
Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska

Dlaczego temat termomodernizacji budynków jest dziś tak istotny?

Maciej Mańko: Przestarzałe budynki o słabej izolacji termicznej, posiadające nieefektywne systemy grzewcze, a do tego nieszczelne okna są problemem nie tylko ze względów środowiskowych, ale i samego komfortu mieszkania czy ludzkiego zdrowia. Niestety zjawisko to w Polsce wciąż jest dość powszechne. Szacuje się, że ok. 160 tys. polskich domów wielorodzinnych i nawet 4 mln jednorodzinnych jest dziś nieefektywnych energetycznie. Co istotne, często są to względnie nowe budynki, wybudowane pod koniec XX wieku lub na początku XXI wieku, a mimo to już niespełniające norm stawianych przed nowoczesnym budownictwem.

Takie budynki nie tylko generują coraz wyższe koszty ogrzewania – ciepło, które ucieka przez przegrody zwiększa zużycie energii, a tym samym wykorzystanie zasobów naturalnych planety. Większe potrzeby grzewcze oznaczają wyższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery, a smog jest dziś największym wrogiem dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego tak istotna jest edukacja na temat termomodernizacji obiektów mieszkalnych. Warto też wiedzieć, że zmiany na lepsze wcale nie leżą w wymianie „kopciuchów”.

Od czego należy więc zacząć, by poprawić energooszczędność naszych domów?

MM: Przede wszystkim od wymiany okien na nowe, z energooszczędnymi pakietami szybowymi. To właśnie ten etap powinien stanowić punkt wyjściowy dla dalszych czynności. Przyczyna jest bardzo prosta – wymiana stolarki stanowi dużą ingerencję w strukturę budynku. Dokonując w pierwszej kolejności ocieplenia elewacji, a następnie wymiany okien, warstwa termoizolacyjna przegrody zewnętrznej może zostać przypadkowo naruszona, tracąc tym samym swoje pierwotne właściwości, niwecząc nasze dotychczasowe działania i narażając nas na dodatkowe koszty. Prawidłowo przeprowadzona, kompleksowa termomodernizacja rozpoczyna się od zmiany stolarki na nową, następnie przechodzimy do ocieplenia budynku, a dopiero na końcu do modernizacji systemów grzewczych i chłodniczych oraz wymiany źródła ciepła na efektywne. 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nowych okien?

MM: Przestarzałe okna często są najsłabszym elementem budynku. Pod kątem szczelności, jak i jakości wykonania samych pakietów szybowych, pozostawiają wiele do życzenia. Warto zauważyć, że statystycznie przez nieefektywne okna ucieka od 15 do 25% ciepła. Badania potwierdzają jednak, że w niektórych przypadkach wartość ta może sięgać 40%. Audyt energetyczny przeprowadzony przed pracami termomodernizacyjnymi z pewnością wskaże wymianę okien jako obowiązkowy element działań. By proces został przeprowadzony poprawnie, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Patrząc na okno jako całość, nie można nie zauważyć, że największą jego część stanowi szyba zespolona. I to głównie jej parametry będą determinować właściwości skrzydła. Najefektywniejsze pod kątem zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię są pakiety trzyszybowe z ciepłą ramką dystansową, komorami międzyszybowymi wypełnionymi argonem oraz szkłem z warstwą niskoemisyjną.

Naszą propozycję, która spełnia rygorystyczne wymagania prawne, jak i oczekiwania konsumentów, stanowią pakiety dwukomorowe ze szkłem niskoemisyjnym CLIMATOP® PRIME ECLAZ® lub CLIMATOP® XN LIGHT. Ich zdolność do przepuszczania energii promieniowania słonecznego (g) do wnętrz wynosi odpowiednio 60% dla CLIMATOP® PRIME ECLAZ® oraz 53% dla CLIMATOP® XN LIGHT, z kolei współczynnik izolacyjności cieplnej (Ug) dla obu tych produktów znajduje się na poziomie 0,5 W/m2K. W efekcie, tak wykonane szyby skuteczniej zatrzymują ciepło w pomieszczeniach, poprawiając nasz komfort termiczny i pozwalając znacząco oszczędzać na ogrzewaniu domów. Inwestycja w takie rozwiązania, choć na start może wydawać się kosztowna, z czasem przyniesie nam zwrot. Ponadto, pamiętajmy także o możliwości ubiegania się o dofinansowanie na wymianę okien w ramach programu rządowego Czyste Powietrze.

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą otrzymać do 135 tys. zł na przeprowadzenie termomodernizacji domów. Wielu z nich staje jednak przed problemem, od czego w ogóle należy zacząć i do kogo zwrócić się po pomoc?

MM: Program Czyste Powietrze dotyczy domów jednorodzinnych, w których znajduje się nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe i których właściciele lub współwłaściciele chcą wymienić je na nowe, a także podnieść standard energetyczny budynku, przeprowadzając jego termomodernizację. Ograniczeniami są m.in. wysokość dochodów rocznych wnioskodawcy lub dochody przeliczone na członków rodziny, data wydania pozwolenia na budowę danego domu czy rodzaj planowanych prac. W tym miejscu należy podkreślić, że w przypadku wymiany stolarki okiennej dofinansowaniu podlegają wyłącznie przeszklenia w pomieszczeniach ogrzewanych. Istnieją trzy poziomy finansowania, zależne od stopnia zaawansowania przeprowadzanej termomodernizacji: podstawowy – zwrot do 40% kosztów netto (do 66 000 zł), podwyższony – do 70% kosztów netto (do 99 000 zł) i najwyższy – do 100% kosztów netto (do 135 000 zł).

Przed złożeniem wniosku o dotację warto skontaktować się z wybranymi dilerami stolarki okiennej należącymi do Koalicji Termomodernizacji, którzy przeprowadzą nas krok po kroku przez cały proces i podpowiedzą, jakie rozwiązania oraz firmy wykonawcze wybrać, by spełnić warunki regulaminu programu. W większości gmin w Polsce funkcjonują także punkty informacyjno-konsultacyjne, w których można zasięgnąć porady i otrzymać stosowną pomoc w poprawnym złożeniu wniosku. Zachęcam także do zapoznania się z poradnikiem Czyste Powietrze, stworzonym przez Saint-Gobain Glassolutions, który stanowi pigułkę wiedzy na temat termomodernizacji i samego programu. W kwestii poprawy naszego komfortu życia, w tym komfortu finansowego i stanu środowiska, każda taka pomoc jest na wagę złota. Termomodernizacji nie należy się obawiać – należy działać.

Wywiad przeprowadzony przez Tower Group Communications
Materiał sponsorowany

Zobacz również