To już się dzieje od dawna! Odbiór izolacji w gospodarce obiegu zamkniętego

To już się dzieje od dawna! Odbiór izolacji w gospodarce obiegu zamkniętego

Oprócz niezaprzeczalnie kluczowego zadania w społeczeństwie, branża budowlana odpowiada za negatywny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Chodzi głównie o niezwykle wysoki ślad węglowy produkcji niektórych materiałów, jak i fakt, że część z nich nie jest ekologiczna. Kolejne wyzwania rodzą odpady budowlane i problem ich utylizacji. Jaki pomysł ma na to światowy gigant sektora budowlanego? Czy odbiór izolacji stanie się standardem?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
To już się dzieje od dawna! Odbiór izolacji w gospodarce obiegu zamkniętego

Podziel się

Owens Corning to czołowy światowy producent materiałów budowlanych. Firma już 20 lat temu zajęła się problemem odzyskiwania i ponownego wykorzystania odpadów budowlanych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich europejska marka izolacyjna Paroc, od prawie dwóch dekad prowadzi program odzysku znany jako Rewool. Jak odbywa się odbiór izolacji?

Odbiór izolacji w ramach obiegu zamkniętego

W 1996 roku w Szwecji powstał program Rewool, który umożliwia zbieranie skrawków wełny mineralnej Paroc w celu poddania ich recyklingowi i włączenia do linii produkcyjnej firmy. Pomaga to zmniejszyć ilość odpadów, a także pozwala na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Fiński zakład Paroc zajmujący się produkcją wełny kamiennej otrzymał możliwość wdrożenia obiegu zamkniętego do swojej działalności z pomocą programu. Wynika to z faktu, że zbieranie skrawków i ścinków wełny kamiennej zmniejsza zapotrzebowanie na surowce, przekształca odpady konsumenckie w nieocenione aktywa i zapewnia odpadom nowy początek.

Beatrice Hallen, starszy lider ds. zrównoważonego rozwoju Owens Corning w zakresie izolacji w Europie, zaznacza, że Owens Corning i jego zakłady w Paroc same wyznaczyły sobie cel, jakim jest osiągnięcie zerowej ilości odpadów na wysypiskach do 2030 roku.

Koncepcja obiegu zamkniętego staje się coraz bardziej popularnym tematem dla firm, ponieważ korzyści z niej płynące mogą być dość znaczące. 

Pozytywne skutki odbioru izolacji

Rewool jest przykładem tego, jak można promować gospodarkę o obiegu zamkniętym i rozwój nowych materiałów poprzez stopniowe, ale zdecydowane zaangażowanie. Zachęci to ludzi do zaangażowania się i ostatecznie doprowadzi do niezbędnych zmian, które zmienią sposób, w jaki świat postrzega odpady.

Za każdą tonę odpadów trafiających na wysypiska na całym świecie naliczane są opłaty. Wysyłając ścinki i odpady wełny kamiennej Paroc z powrotem do fabryk, klienci mogą uniknąć tych opłat. Co więcej, jednocześnie mogą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ponadto wysyłanie ścinków do zakładów Paroc zamiast na wysypisko pomaga zwiększyć wynik budynku w zakresie certyfikatów środowiskowych, takich jak certyfikat LEED wydany przez U.S. Green Building Council i certyfikat BREEAM wydany przez BREEAM Group.

Program Rewool poza Skandynawią?

System Rewool, obecnie działający w Szwecji i Finlandii, ma na celu rozprzestrzenienie się na więcej krajów w nadchodzących latach. Pilotażowy program zwrotu jest już jednak testowany z wybranymi klientami w Niemczech, choć napotyka pewne przeszkody.

Thomas Kayser z firmy Paroc zwrócił uwagę, że wprowadzając nową usługę, należy wziąć pod uwagę względy logistyczne i zaangażować się w główny okres rozwoju, aby zapewnić sukces. Jak zaznacza - urzeczywistnienie obiegu zamkniętego na poziomie materiałów nie jest łatwym zadaniem. Głównym i trudnym wyzwaniem jest utrzymanie ich w czystości i nienaruszonym stanie. Kayser zauważył również, że "obecny problem polega na odpowiednim sortowaniu i czyszczeniu materiałów, co jest częstą przeszkodą przy przechodzeniu na gospodarkę o obiegu zamkniętym". Przy zachowaniu staranności, możliwy jest odbiór izolacji, który sprawia, że branża stanie się bardziej ekologiczna. Czy taki model firmy stanie się niebawem standardem? Przekonamy się!

Źródła: Owens Corning, TriplePundit, Paroc.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.