Ulga termomodernizacyjna – ile i co można odliczyć? Warto skorzystać?
W 2024 roku ulga termomodernizacyjna nadal pozostaje ważnym instrumentem zachęcającym do poprawy efektywności energetycznej budynków. Pamiętaj, że możesz się o nią starać tylko do 30 kwietnia. Jak skorzystać z tej ulgi podatkowej?
Podziel się
Ta ulga podatkowa jest jednym z elementów wsparcia termomodernizacji w Polsce. Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku dochodowego części wydatków poniesionych na termomodernizację budynków mieszkalnych lub ich części, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań i procedur.
- Wydatki muszą być zgodne z wykazem materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją, który jest załącznikiem do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku.
- Dotyczą one przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w ciągu trzech kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
- Faktura za te wydatki musi być wystawiona przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.
- Wydatki nie mogą być sfinansowane ani dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ani nie mogą być zwrócone w jakiejkolwiek formie.
- Nie można zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów ani odliczyć od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ani też nie można uwzględnić ich w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych zgodnie z Ordynacją podatkową.
Spełnienie wszystkich powyższych warunków jest niezbędne, aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć odpowiednie wydatki od podatku dochodowego.
Ile pieniędzy możemy odliczyć maksymalnie?
Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie odpowiednich wydatków w zeznaniu podatkowym od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
- dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Jednakże istnieje ograniczenie, które wynosi maksymalnie 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to kwota odliczenia obejmuje również ten podatek, chyba że już został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeśli poniesione wydatki na termomodernizację przewyższają dochód (przychód) za rok podatkowy, w którym zostały poniesione, można odliczyć je w kolejnych latach. Jednakże ten odliczony zostanie maksymalnie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie zrealizowane w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek, konieczne będzie zwrócenie ulgi. W takim przypadku odliczona kwota będzie musiała być doliczona do dochodu (przychodu) za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
Jeśli po skorzystaniu z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na termomodernizację, jesteś zobowiązany doliczyć te kwoty do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot, lub złożyć korektę zeznania, w którym zastosowano ulgę.
Jakie materiały, urządzenia i usługi można sobie odliczać od podatku?
Odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia:
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
- kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy
- przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
- pompa ciepła wraz z osprzętem;
- kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
- ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
Odliczeniem objęte są wydatki na następujące usługi:
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wykonanie analizy termograficznej budynku;
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
- wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- montaż kotła gazowego i olejowego kondensacyjnego;
- montaż pompy ciepła i kolektora słonecznego;
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
- montaż instalacji fotowoltaicznej;
- uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
- regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.
Warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Korzystając z ulgi termomodernizacyjnej, właściciele budynków mogą obniżyć koszty poniesione na termomodernizację, co może stanowić istotną zachętę do przeprowadzenia tego typu inwestycji. Dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków można osiągnąć wiele korzyści, w tym obniżenie rachunków za energię, zwiększenie komfortu termicznego oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Ważne jest również, aby przed podjęciem działań związanych z termomodernizacją budynków, sprawdzić aktualne przepisy i kryteria kwalifikowalności do ulgi termomodernizacyjnej oraz uzyskać niezbędne pozwolenia i certyfikaty potwierdzające zgodność inwestycji z obowiązującymi normami i standardami. Dodatkowo, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak doradcy energetyczni czy projektanci, aby zaplanować i przeprowadzić modernizację w sposób efektywny i zgodny z obowiązującymi przepisami.
Podsumowując, ulga termomodernizacyjna w 2024 roku pozostaje istotnym narzędziem wspierającym inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków oraz ochronę środowiska. Jednakże, ze względu na zmienność przepisów i wartości ulg podatkowych, zaleca się regularne monitorowanie aktualnych informacji oraz konsultację z odpowiednimi instytucjami przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.