Unia wprowadza obowiązkową termomodernizację! Ile mamy czasu?

Nowe unijne regulacje mają na celu przyspieszenie postępów w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej. Poprawa standardu energetycznego budynku będzie więc obowiązkowa. Pytanie, które pojawia się w związku z tym, to: do kiedy musimy wykonać termomodernizację? Skąd otrzymać dofinansowanie? Czy termomodernizacja będzie obowiązkiem?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Termomodernizacja

Podziel się

Budynki odgrywają istotną rolę w emisji CO2. Energia, która jest przez nie zużywana, pochodzi głównie z nieodnawialnych źródeł. Aby wymierne osiągnąć neutralność klimatyczną, Unia Europejska proponuje zdecydowane zwiększenie efektywności energetycznej budynków, co jest celem dyrektywy EPBD. Jej nowelizacja ma sprawić, że budynki będą efektywne energetycznie oraz niezależne od paliw kopalnych. To poprawi bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszy koszty energii i zapewni czystsze powietrze.

Unia Europejska zaplanowała zwalczanie problemu budynków, które zużywają dużo energii na potrzeby ogrzewania. Do 2050 roku wszystkie budynki w UE muszą osiągnąć zerową emisję. Od 2030 nowo budowane domy powinny być całkowicie zeroemisyjne. Jak wygląda harmonogram odchodzenia od paliw kopalnych?

Ogólnopolska termomodernizacja

Aby dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy, rząd Polski skonstruował odpowiednie rozwiązania prawne. Według szacunków, więcej niż 1,7 mln spośród 6,3 mln domów jednorodzinnych w naszym kraju nie ma żadnej izolacji cieplnej ścian. Kolejne 347 tys. ma bardzo niski standard ocieplenia. W tym celu konieczne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań na rzecz efektywności energetycznej.

Aby wypełnić unijne wymagania, docieplanie budynków stanie się obowiązkiem. Te najbardziej energochłonne (kl. G) powinny osiągnąć:

  • klasę F do 2030 r.
  • klasę E do 2033 r.

Budynki niemieszkalne również mają swój harmonogram. Ich właściciele muszą doprowadzić ich stan do:

  • klasy E do 2027 r.
  • klasy D do 2030 r.

Podczas termomodernizacji ważną kwestią jest wymiana urządzeń grzewczych na takie, które nie korzystają z paliw kopalnych, a także ocieplenie domu. Chodzi oczywiście o wdrażanie technologii pomp ciepła. Trend unijny wskazuje, że to właśnie te urządzenia powinny być stosowane jako urządzenia grzewcze, a źródłami energii elektrycznej powinny być fotowoltaika oraz farmy wiatrowe. 

Wracając do klasy energetycznych to.. w Polsce ich jeszcze nie mamy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowuje regulacje dotyczące klasyfikacji energetycznej budynków. Pojawią się klasy od A do G, jak i również A+ dla nowoczesnych budynków pasywnych. Obiekty wysoce energochłonne sklasyfikowane zostaną do kategorii G. Propozycje przedstawiliśmy w artykule Klasy energetyczne – sprawdź, w której będzie Twój dom!

Finansowanie na rzecz efektywności energetycznej 

Nie bez znaczenia jest i będzie pomoc państw w tym zakresie. W Polsce działa szereg programów dotacyjnych z programem Czyste Powietrze na czele. Aby tworzyć zrównoważone budownictwo ważne jest także wdrażanie technologii OZE w budynkach. Dzięki nim ślad węglowy budynku się zmniejsza, co w efekcie czyni dom bardziej ekologicznym. Ponadto dostarczają one praktycznej darmowej energii, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne. Niebawem ma rozpocząć się także nowy nabór w programie Mój Prąd. Mechanizm ma zostać rozszerzony o pompy ciepła i kolektory słoneczne. Będziemy informować na bieżąco. 

Co więcej, Unia prowadzi prace nad uruchomieniem nowego źródła finansowania w 2026 r. Zakłada się, że będzie to Społeczny Fundusz Klimatyczny. Do 2026 r. z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski zarezerwowano środki na współfinansowanie prawie 800 tys. nowych źródeł ciepła, a także termomodernizacji 700 tys. domów i mieszkań.

Źródło: Dyrektywa EPBD.

Zobacz również