VRF – jakie rodzaje systemów są dostępne na rynku?

VRF (Variable Refrigerant Flow) to skrót oznaczający zmienny przepływ czynnika chłodniczego. Znany jest również jako system wielokrotnego podziału. Jest to nic innego jak system klimatyzacyjny, którym możemy także ogrzewać pomieszczenia. Posiada jedną jednostkę zewnętrzną i wiele jednostek wewnętrznych, ponieważ jak sama nazwa wskazuje urządzenie ma zdolność do kontrolowania przepływu czynnika chłodniczego do różnych parowników. W tym materiale przedstawimy różne rodzaje systemów opartych o VRF.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Istnieją różne typy systemów VRF - jednym z podstawowych podziałów jest ten na systemy 2-rurowe, 3-rurowe. Są uniwersalne i skalowalne. Dlaczego i kiedy warto zainwestować w takie urządzenie? Przede wszystkim dlatego, że jest to urządzenie, które może chłodzić pomieszczenia, jak i je ogrzewać.

System 2-rurowy - pompa ciepła

System 2-rurowy umożliwia ogrzewanie i chłodzenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Po przełączeniu jednostki wewnętrznej w tryb chłodzenia działa jako parownik. Jeśli przełączysz jednostkę wewnętrzną w tryb ogrzewania, będzie działać jak skraplacz. Ten system jest stosowany w dużych obszarach, takich jak biura, centra handlowe i sklepy.

System 3-rurowy z odzyskiem ciepła

VRF współpracuje również z systemem odzysku ciepła zarówno w obu trybach pracy: z chłodzeniem i ogrzewaniem. Umożliwia wykorzystanie ciepła, które byłoby zmarnowane. Jego jednostka wewnętrzna składa się z systemu 3 rur. Jednostka wewnętrzna otwiera linię cieczy, a linia ssąca działa jako parownik. Jednostka wewnętrzna otworzy przewód cieczowy, a zawór zacznie działać jak skraplacz. Systemy te najlepiej sprawdzają się w otwartych przestrzeniach, gdzie jednocześnie potrzebne jest ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.

VRF chłodzony wodą

VRF chłodzony wodą to najczęściej używany system. Składa się on z zewnętrznej jednostki skraplającej. Jest ona połączona z jednostką wewnętrzną za pomocą przewodu czynnika chłodniczego. Ten system działa jako jednostka chłodząca powietrze — zamiast budować chłodzony powietrzem wymiennik ciepła. VRF chłodzony wodą wykorzystuje wymiennik ciepła, który przekształca ciepło i oddaje go w pętlę wodną. Jest podłączony do chłodni kominowej, która odprowadza odpadowe ciepło do atmosfery. Ten system może być stosowany w małych pomieszczeniach i zajmuje niewiele miejsca. Jest również przyjazny dla większości warunków środowiskowych.

 VRF napędzany gazem

Niektóre dostępne na rynku rozwiązania mogą działać na gaz ziemny, bez napędzania energią elektryczną, a działają dzięki wbudowanemu silnikowi. Składają się z jednostki jednofazowej i dostarczają zarówno chłód i ciepło. Mogą również pełnić inne funkcje, takie jak wytwarzanie ciepłej wody, czy nawet wytwarzanie energii elektrycznej. Zapewniają również ogrzewanie w bardzo niskich temperaturach.

Technologii VRF używa się na całym świecie od trzech dekad ze względu na swoje unikalne cechy. Najczęściej stosuje się ją w Azji i w Europie. Jest wydajny w pracy, elastyczny i szybko zwraca twoją inwestycję. Przy obecnych wysokich kosztach pomp ciepła, VRF wypada naprawdę dobrze. W Sieci można znaleźć urządzenia, które kosztują już niecałe 9 tys. złotych.

Źródło: LG, Panasonic, klimatyzacja.pl, Daikin, Arlington

Zobacz również