W najbliższych dniach zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie

Już niebawem nowa odsłona programu Ciepłe Mieszkanie. Jakie zmiany pojawią się jeszcze we wrześniu? Przypominamy najważniejsze informacje o tym programie. Czy zmiany będą rewolucyjne?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wdrożyć drugą edycję programu priorytetowego Ciepłe Mieszkanie, która rozpocznie się pod koniec września 2023 roku, z budżetem wynoszącym 1 miliard złotych. Nowe modyfikacje w kryteriach uczestnictwa mają na celu zwiększenie dostępności programu dla większej liczby osób oraz zwiększenie wysokości dostępnych dotacji. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych.

Program Ciepłe Mieszkanie oferuje wsparcie właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych w zakresie:

  • modernizacji systemów grzewczych poprzez wprowadzenie nowych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe kondensacyjne, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła powietrznej typu powietrze/woda i powietrze/powietrze, lub podłączenie do efektywnych wspólnych źródeł ciepła.
  • realizacji innych ulepszeń, takich jak instalacja centralnego ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
  • pomocy w tworzeniu dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie

W nowej edycji programu, korzyścią będą mogli cieszyć się nie tylko właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale także małe wspólnoty mieszkaniowe (z 3 do 7 lokali) oraz osoby wynajmujące mieszkania z gminnego zasobu lokalowego. Wspólnoty będą miały możliwość ubiegania się o wsparcie, które obejmuje instalacje paneli fotowoltaicznych, zastąpienie wielu źródeł ciepła jednym oraz termomodernizację.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że gminy będą odpowiedzialne za rozdział środków w ramach programu. Wcześniej gminy składają wnioski o finansowanie do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dodatkowo wiceprezes NFOŚiGW ogłosił, że druga runda składania wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie rozpocznie się pod koniec września 2023 roku.

W pierwszej edycji programu, dostępne było podstawowe dofinansowanie, które mogło wynosić maksymalnie 15 tysięcy złotych (co stanowiło 30% kosztów kwalifikowanych). W przypadku drugiej grupy było to dofinansowanie rozszerzone, osiągające nawet 25 tysięcy złotych (czyli 60% kosztów kwalifikowanych). Z kolei dla trzeciej grupy dostępne było rozszerzone dofinansowanie w wysokości 37,5 tysiąca złotych (czyli 90% kosztów kwalifikowanych). Mieszkańcy gmin uznanych za najbardziej zanieczyszczone mieli możliwość uzyskania jeszcze wyższego wsparcia, sięgającego nawet 95% kosztów kwalifikowanych. Nie mogło ono jednak przekroczyć 39,9 tysiąca złotych.

Drugi nabór rozpocznie się pod koniec września. Poziom dotacji zostanie zwiększony o około 10% w porównaniu do poprzedniej edycji. Szczegóły dotyczące tego zwiększenia nie są obecnie dostępne. Trzeba poczekać, ale część informacji pojawiała się już mediach. Poniżej wypisano najważniejsze zmiany proponowane w lipcu przez Mirowskiego:

  • udział w programie zostanie umożliwiony najemcy lokali gminnych (mieszkań komunalnych i socjalnych) oraz małym wspólnotom mieszkaniowym (3–7 lokali),
  • dla wspólnot pojawią się nowe cele, na które można uzyskać pieniądze,
  • podwyższenie progów dochodowych umożliwiających udział w programie,
  • wzrost dotacji o około 10%,
  • wzrośnie budżet programu.

Źródło: PAP, Termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.