W pompach ciepła będzie dominował propan? Co nowego na targach ISH we Frankfurcie?

Pompy ciepła dominują na rynku urządzeń grzewczych nie tylko w Polsce, gdzie w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem. Przypomnijmy - rynek pomp ciepła w Polsce wzrósł aż o 120% w 2022 r.. Także na targach ISH we Frankfurcie nad Menem dedykowanym branży instalacji wodnych i sanitarnych wyraźnie widać rosnący udział w rynku urządzeń grzewczych pomp ciepła. Co istotne - urządzenia na propan znalazły się w centrum zainteresowania zwiedzających targi we Frankfurcie.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Przypomnijmy - w Polsce targi Enex za nami. Reprezentacja producentów i dystrybutorów pomp ciepła świętowała na nich udany rok. Można się było o tym przekonać uczestnicząc w debacie Forum Pomp Ciepła MiastOZE. Mieliśmy bowiem do czynienia z rekordowym rokiem 2022 pod względem zakupionych przez Polaków pomp ciepła. Z czego to może wynikać? M.in. z uniwersalności tego rozwiązania - pompy ciepła to urządzenia energooszczędne, bezobsługowe, a coraz liczniejsze możliwości dofinansowania ich zakupu wpływają na decyzje Polaków odnośnie modernizacji systemów grzewczych w swoich domach.

Co istotne - trend powyższy dostrzegła też Komisja Europejska, która chce, aby przez następne pięć lat zainstalowano ich na terenie Unii aż 10 mln pomp ciepła. Impuls ma iść w kierunku lepszego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i szybszego uniezależnienia się od paliw kopalnych.

Czytaj więcej: Wzrasta rola pomp ciepła w ogrzewnictwie UE.

Jakie pompy do modernizowanych budynków?

Z nowych unijnych regulacji wynika, iż coraz większy nacisk kładziony ma być na przeprowadzenie gruntownych renowacji naszych budynków. Wynika to wprost choćby z zapisów o paszporcie renowacji nowej dyrektywy budynkowej. Jakie to ma odniesienie do źródeł ciepła jakimi są pompy?

Otóż w przypadku modernizowanych obiektów pompy będą musiały pracować pod innymi warunkami niż w przypadku nowych budynków. Wymagane są nierzadko wyższe parametry pracy, takie jak te dotyczące temperatury zasilania. Nie stanowi to jednak dzisiaj problemu, bo 80% dostępnych na rynku pomp ciepła to urządzenia przystosowane do modernizowanych budynków. Kluczem jest więc znalezienie takich urządzeń, które mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach poddawanych termomodernizacji. Okazuje się - o czym można było się przekonać podczas targów ISH we Frankfurcie - że pompy ciepła pracujące na propan spełniają te kryteria z nawiązką.

Propan - idealny czynnik chłodniczy w pompach ciepła?

Do tej pory wśród czynników chłodniczych pracujących w pompach ciepła wymieniano głównie R410A oraz R32. Aktualnie R290 znany potocznie propanem zajmuje pozycję dominującą wśród nowości prezentowanych przez niemal wszystkich producentów tych urządzeń grzewczych. Propan nie oddziałuje znacząco na warstwę ozonową, co dziś, w czasach, gdy czynniki środowiskowe zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę (widać to zwłaszcza po kierunkach unijnej polityki klimatycznej), nabiera olbrzymiego znaczenia. Ale to nie jedyny powód, dla którego producenci pomp ciepła się nim zainteresowali. Co poza tym? Dzięki propanowi temperatura pracy pompy ciepła może zostać utrzymana nawet na poziomie 75 st C. Pompy ciepła na propan mogą dobrze współpracować zarówno z systemem ogrzewania podłogowego, jak i z grzejnikami. Problematyczną kwestią w przypadku propanu jest jednak bezpieczeństwo. Z tego też powodu propan używany jest głównie w pompach typu monoblok, choć odważnie pojawiają się na rynku również splity. Pompy ciepła na propan są ponadto urządzeniami droższymi. Liczba producentów kompresorów, które mogą pracować z tym czynnikiem chłodniczym, jest ograniczona, a sytuacja niepełnej konkurencji, wpływa jak zwykle na cenę końcową urządzenia.

Dokąd zmierza rynek?

Patrząc zarówno na trendy rynkowe, które uwidaczniają się najlepiej podczas targów, ale także same decyzje zakupowe świadomych konsumentów, w końcu - kierunki zmian wynikające z nowych uregulowań przepisów prawnych - należy się spodziewać dalszego wzrostu znaczenia bezemisyjnych systemów grzewczych. W tym kontekście biorąc pod uwagę same koszty eksploatacji, pompy ciepła znajdują się w czołówce najbardziej oszczędnych urządzeń.

Źródło: ISH, Globenergia.

Zobacz również