Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
  Budując dom zwracamy uwagę między innymi na zaprojektowaną funkcjonalność pomieszczeń, powierzchnię użytkową, grubości i zaprojektowane (zaproponowane) materiały termoizolacyjne. Na tym się jednak nie kończy. Jednym z ważniejszych tematów jest system grzewczy, ale nie tylko samo urządzenie grzewcze, ale również system rozprowadzania ciepła po obiekcie. Przy wyborze źródła ciepła, wielu inwestorów stoi przed dylematem: ogrzewanie podłogowe (tańsze), czy tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe (droższe)? Jeśli decyzja padnie na ogrzewanie podłogowe, należy mieć na uwadze, że jest to pod względem inwestycyjnym, rozwiązanie dwukrotnie droższe od tradycyjnych grzejników. Czy warto zainwestować więcej? Jakie korzyści przemawiają za ogrzewaniem podłogowym?

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Równy rozkład temperatur w pomieszczeniach Efektem ogrzewania podłogowego jest wyższa temperatura przy podłodze niż na poziomie głowy. Jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku grzejników, kiedy to całe ciepło ucieka pod sufit.
  • Równomierne oddawanie ciepła na całej powierzchni ogrzewanych pomieszczeń
  • Oszczędność energii dochodząca nawet do 12 - 15% rocznie w stosunku do tradycyjnego grzejników przy założeniu ogrzewania piecem gazowym.
  • Zalecane w domach w którym mieszka alergik, czy astmatyk. Taki typ rozprowadzania ciepła wiąże się z mniejsza ilością kurzu.
  • Brak grzejników na ścianach poprawia estetykę pomieszczeń, komfort w poruszaniu się oraz łatwość utrzymania porządku przy sprzątaniu
  • Umożliwiają zastosowanie do ogrzewania urządzeń opartych na pompach ciepła, które mają najlepszą efektywność, przy zastosowaniu instalacji niskotemperaturowych.
Jeśli w budynku będzie ogrzewanie podłogowe, dom musi być ocieplony! Ogrzewanie podłogowe spełnia swoją rolę jeśli inwestor zadba o zminimalizowanie strat ciepła.
 

Wady ogrzewania podłogowego

  • Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia rur (przykładowo podczas montażu listwy progowej), a proces naprawy jest trudny i pracochłonny. Ze względu na konieczność schnięcia warstw, w razie uszkodzenia należy liczyć się z kilkutygodniowym wyłączeniem pomieszczenia z grzania.
  • Dłuższy czas nagrzewania pomieszczeń. Warstwy konstrukcyjne podłóg akumulują ciepło, a przez to proces oddawania ciepła do pomieszczeń jest nieco opóxniony w stosunku do ogrzewania grzejnikowego. System ten dłużej się nagrzewa, ale z drugiej strony dłużej oddaje ciepla co jest niemała zaletą.
  • Ogrzewanie podłogowe ogranicza inwestora w kwestii rodzaju materiału wykończeniowego. Ogrzewanie podłogowe wymusza na inwestorze zastosowanie odpowiedniego materiału okładzinowego, wykańczającego podłogę. Najlepszymi materiałami w takim przypadku są płytki gresowe, okładziny kamienne, terakota.

Aby uniknąć nieprzyjemnych i niepożądanych zdarzeń, uszkodzeń, warto na etapie instalacji wykonywać dokumentację fotograficzną poszczególnych posadzek, przed jej zabetonowaniem .

Podłogówka kontra grzejniki - Jaka jest różnica w cenie?

Koszty robocizny wraz z materiałami, wykonania instalacji podłogowej zawierają się w przedziale 110-170 zł/m2. Takie koszty dotyczą instalacji prostej w wykonaniu. dla porównania, koszty robocizny instalacji grzejnikowej zawierają się w przedziale 150-300 zł za punkt. Podsumowując niniejsze rozważania i biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, należy stwierdzić, że obecna technologia i intensywny rozwój automatyki sterującej stoją za ogrzewaniem podłogowym. Fakt, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe skłania inwestorów właśnie do ogrzewania podłogowego - idealnie współpracuje z kondensacyjnymi kotłami gazowymi jak i z coraz bardziej popularnymi w Polsce pompami ciepła.

Zobacz również