Aktualności Aktualności

Warszawa wprowadziła zakaz używania węgla

Już w przyszłym roku w Warszawie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem! To efekt przyjętej przez Sejmik województwa mazowieckiego 26.04.2022 r. nowej uchwały antysmogowej. W obwarzanku warszawskim zakaz będzie obowiązywał od 2028 roku. Co jeszcze zostanie wprowadzone wraz z uchwałą?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Kocioł

Uchwały antysmogowe obowiązują już w 14 z 16 polskich województw. W województwie mazowieckim taki dokument obowiązuje od listopada 2017 roku. Przyszedł jednak czas na zmiany! Już od 1 października 2023 r. w Warszawie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem kamiennym i paliwami wyprodukowanymi z jego wykorzystaniem. W miejscowościach ościennych, a dokładnie w powiecie wołomińskim, warszawskim zachodnim, otwockim, pruszkowskim, piaseczyńskim, nowodworskim, mińskim, legionowskim i grodziskim, taki sam zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2028 r. Zakaz spalania węgla nie będzie obowiązywał posiadaczy kotłów 5 klasy zainstalowanych do 11 listopada 2017 r. oraz kotłów i kominków spełniających wymogi ekoprojektu zainstalowanych do 1 czerwca 2022 r. w istniejących budynkach. Te urządzenia będzie można eksploatować do końca ich żywotności. 

Oprócz zakazu stosowania węgla, od początku przyszłego roku uchwała wprowadzi zakaz użytkowania kotłów na paliwo stałe w nowobudowanych budynkach, dla których nie zostały wydane decyzje i istnieje możliwość techniczna przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Uchwały antysmogowe w Polsce

Już wkrótce Warszawa będzie kolejnym miastem w Polsce z zakazem wykorzystywania węgla do ogrzewania domów jednorodzinnych. Taki zakaz, z rozszerzeniem o drewno obowiązuje już od 1 września 2019 r. w Krakowie. Uchwały antysmogowe zostały już przyjęte w 14 z 16 województw, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Nowe regulacje istotnie wpływają na zmniejszenie się ilości zanieczyszczonego powietrza. Przykłady regionów, w których już wcześniej wprowadzono podobne przepisy doskonale pokazują jakie korzyści można osiągnąć dzięki tym regulacjom. Warto jednak pamiętać, że sam zakaz wykorzystywania paliw stałych nie rozwiązuje do końca problemu. Owszem - pozbywamy się niskiej emisji, ale bez gruntownej modernizacji budynków przy instalacji nowych kotłów narażeni jesteśmy na płacenie wysokich rachunków za zużycie nośników energii służących do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Dlatego w walce ze smogiem istotne jest podejmowanie działań na rzecz kompleksowej termomodernizacji, która uwzględnia również na przykład ocieplenie domu. Postępując w ten sposób eliminujemy uciążliwy dla zdrowia smog, ale też efektywnie zużywamy energię.  

Źródła: Sejmik Województwa Mazowieckiego, własne