Węgiel czy gaz ziemny – co jest popularniejsze? Sprawdź już teraz!
Paliwa kopalne i biomasa stanowią paliwa dla przeważającej liczby źródeł ciepła, które zgłoszono do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jaki rodzaj paliwa przeważa i czy na długo? Czy jest to węgiel? A może gaz ziemny? Ile w Polsce zgłoszono pomp ciepła? Przedstawiamy najnowsze dane z CEEB!
Podziel się
- Mamy dane dotyczące liczby źródeł w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków!
- Pomp ciepła w Polsce jest tylko 382 tys. sztuk – to około 2,2% wszystkich urządzeń.
- Czy węgiel jest popularniejszy od gazu ziemnego? Różnica jest naprawdę niewielka.
Kilka słów o samym narzędziu. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków miała i ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez redukcję emisji powodujących smog. Baza, za której działanie odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), wspiera wymianę starych kotłów grzewczych. CEEB dostarcza szczegółowych informacji o stanie budynków, wspierając administrację w realizacji polityki niskoemisyjnej. Dzięki poznaniu struktury ogrzewnictwa w Polsce decydentom prościej jest tworzyć długoterminowe strategie i planować programy dotacyjne. Cóż, trudno się nie zgodzić, że jest łatwiej, ale czy działania są podejmowane adekwatnie, to zupełnie inna rozmowa.
Jakie urządzenie grzewcze jest najpopularniejsze?
Na początku przyjrzyjmy się strukturze źródeł ciepła, a następnie pokażemy, jak to wygląda w rozróżnieniu na poszczególne nośniki energii z naciskiem na paliwa kopalne oraz biomasę:
1. Kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy: 4 869 732
2. Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy: 2 918 871
3. Ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny: 2 623 823
4. Kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 1 581 162
5. Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem: 1 363 046
6. Miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza: 1 080 294
7. Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 1 058 973
8. Trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa: 838 417
9. Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania: 475 022
10. Pompa ciepła: 382 016
11. Kocioł olejowy: 134 760
Jak widać przeważają urządzenia typu kocioł – najwięcej jest kotłów na paliwa stałe, czyli najogólniej mówiąc na węgiel i biomasę. Kotły gazowe są połączone w obrębie jednego typu urządzeń z bojlerami, podgrzewaczami i kominkami, więc ich dokładną liczbę trudno wskazać. Niemniej jednak z pewnością jest ich sporo. Pompy ciepła stanowią aktualnie zaledwie 2,2% wszystkich urządzeń grzewczych w Polsce, które zgłoszono do CEEB.
Jakie paliwo jest najpopularniejsze? Króluje węgiel przed gazem ziemnym
Od GUNB otrzymaliśmy dane na temat struktury konkretnych paliw wśród urządzeń grzewczych, które znajdują się w bazie CEEB. Pomimo pierwszego miejsca wśród typów źródeł ciepła, gaz ziemny nie zajmuje pierwszego miejsca. O niewiele, ale pokonuje go węgiel kamienny i paliwa węglopochodne. Paliwa stałe mogą być stosowane nie tylko w kotłach, ale tak jak podaliśmy wyżej również w kominkach, kozach, piecach kaflowych, piecokuchniach i trzonach kuchennych. Czasem się zdarza, że osoba składająca deklarację zaznaczyła kilka rodzajów paliwa, więc nie można stosować uproszczenia, że jedno źródło na węgiel, to jedno osobne źródło. Równie dobrze takie urządzenie może działać na węgiel i biomasę, ale jest jednym źródłem ciepła. Co jeszcze przekazał nam GUNB?
“[...] zaznaczamy, że są to liczby urządzeń, a nie liczby adresów, w których występują takie paliwa (przykład: na jednym adresie występują dwa kotły na paliwo stałe, oba opalane węglem – daje to ‘węgiel i paliwa węglopochodne – 2’)” – poinformował GUNB.
Różnica między węglem i paliwami węglopochodnymi, a gazem ziemnym wynosi zaledwie 4596 – według danych na dzień 19 sierpnia 2024 roku. Biorąc pod uwagę, że coraz rzadziej montuje się kotły węglowe, można przewidywać, że urządzenia na gaz ziemny niedługo będą na pierwszym miejscu. Dodatkowo nie w każdym źródle ciepła na węgiel jest tak naprawdę on spalany.
Z kronikarskiego obowiązku informujemy – za niezgodności w deklaracjach CEEB grozi odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań. Główny Urząd Nadzoru Budownictwa przypomina, że deklarację na nowe źródło ciepła musi zostać przedłożona w terminie 14 dni od jego uruchomienia.