Węgiel, drewno czy pellet – koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u. przed sezonem grzewczym 2024/2025!

koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.

Paliwa stałe w dalszym ciągu dominują w polskim ogrzewnictwie. Sugerując się Centralną Ewidencją Emisyjności Budynk, ponad 7,7 miliona urządzeń grzewczych w naszym kraju spala węgiel, drewno, pellet czy inny rodzaj stałego opału. Dla porównania w tej samej bazą CEEB znajduje się 4,9 miliona źródeł ciepła spalających gaz ziemny. Wielu z nas teraz decyduje się na kocioł na pellet czy drewno – co widać po statystykach programu Czyste Powietrze. Nadchodzi jednak coraz większymi krokami sezon grzewczy i trzeba się do niego przygotować – zatem sprawdźmy koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u. przed sezonem grzewczym 2024/2025!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.

Podziel się

  • Które paliwo stałe wypada najtaniej w 2024 roku? Porównujemy koszty ogrzewania dla kotłów węglowych i kotłów na biomasę!
  • Wiadomo, że kotły posiadające klasę Ekoprojekt będą spalać mniej opału. Jakie jednak mają sprawności? Jaka jest różnica między nimi a kotłami bezklasowymi?
  • Jak zmieniają się koszty ogrzewania w zależności od standardu ocieplenia budynku? Jaką część kosztów stanowi przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a ile ciepła potrzebują system centralnego ogrzewania?

Kotły na biomasę stały się w ostatnim czasie szczególnie popularne, co odnotował NFOŚiGW w programie Czyste Powietrze. Ich udział w łącznej liczbie złożonych wniosków w czerwcu wyniósł aż 51%. Teraz to ta technologia, a zwłaszcza kotły na pellet, są liderami popularności wśród beneficjentów. Stało się to kosztem utraty palmy pierwszeństwa przez pompy ciepła, o czym szerzej przeczytasz: Pompy ciepła tracą na znaczeniu. Coraz częściej wybieramy kocioł na pellet!

Dotacje na wymianę źródła ciepła

Twoje źródło ciepła uległo awarii lub jest już przestarzałe? Użytkujesz lub miałeś wcześniej do czynienia z kotłami stałopalnymi i jesteś zdecydowany na ponowną przygodę z taką technologią? W takiej sytuacji warto rozważyć zakup nowego urządzenia, w czym mogą pomóc dotacje, których w Polsce jest kilka. Oprócz wspomnianego Czystego Powietrze można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, a jeśli mieszkamy w bloku to z programu Ciepłe Mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać, że w programach dotacyjnych w Polsce nie ma już możliwości otrzymania środków na źródła ciepła na węgiel.

Koszty ogrzewania – założenia analizy

Zrobiliśmy analizę kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zawarto w niej trzy rodzaje opału – węgiel groszek, pellet drzewny i drewno kawałkowe (bukowe). W przypadku węgla i drewna obliczono koszty dla wysokosprawnego kotła w Ekoprojekcie oraz dla kotła o niskiej sprawności, który powoduje znacznie większą emisję zanieczyszczeń. Kocioł na pellet uwzględniono tylko w Ekoprojekcie. Ponadto przyjęto wartości opałowe dla: węgla 25 MJ/kg, pelletu 18 MJ/kg i drewna 15 MJ/kg. Sprawności z kolei prezentują się następująco:

PaliwoWartość opałowa [MJ/kg]Urządzenie grzewczeSprawność wytworzenia ciepła na potrzeby c.o.Sprawność wytworzenia ciepła na potrzeby c.w.u.Pozostała sprawność systemu c.o.Pozostała sprawność systemu c.w.u.
Węgiel groszek25Ekoprojekt85%78%75%65%
bezklasowy64%60%
Pellet18Ekoprojekt84%78%
Drewno15Ekoprojekt84%78%
bezklasowy64%60%
Czy wiedziałeś, że źródła ciepła mają niższe sprawności, jeśli zajmują się podgrzewaniem c.w.u.?
Pod terminem “pozostała sprawność systemu” mieszczą się trzy sprawności: przesyłu ciepła, regulacji i wykorzystania, oraz akumulacji ciepła.

Pozostały jeszcze dwie kwestie – po pierwsze przykładowe zapotrzebowanie na ciepło. Wzięliśmy budynek o powierzchni ogrzewanej 150 m2, w którym mieszkają cztery osoby, wykorzystujące dziennie 40 l ciepłej wody. Przeanalizowaliśmy trzy budynki o poszczególnych jednostkowych wartościach zapotrzebowania na energię użytkową (na podstawie danych POBE):

  • słabo ocieplony – 120 kWh/(m2·rok),
  • WT 2017 – 80 kWh/(m2·rok),
  • WT 2021 – 55 kWh/(m2·rok).

I na koniec przyjęliśmy koszty paliw grzewczych. O tym, że węgiel zdrożał, pisaliśmy tutaj. Jego cenę ze sklepu PGG można uśrednić na poziomie 1500 zł/t. Pellet w sierpniu 2024 roku kosztuje średnio 1100 zł/t, a drewno bukowe w kawałkach 350 zł/mp., przeliczając tę wartość na jednostkę masy, wyszło 714 zł/t. Jak wyglądają koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.?

Koszty ogrzewania w 2024 roku – co wychodzi najtaniej wśród paliw stałych?

Lepszy standard energetyczny budynku ma bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania. Wynika to z faktu, że budynki o wysokiej efektywności energetycznej, dzięki lepszej izolacji, nowoczesnym technologiom grzewczym i szczelności, zużywają znacznie mniej energii na ogrzewanie. W efekcie im wyższy standard energetyczny budynku, tym mniej trzeba wydać na zakup paliw grzewczych, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze rachunki.

Koszty związane z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej w przypadku czterech osób pozostają jednak na stałym poziomie. Dzieje się tak dlatego, że zapotrzebowanie na c.w.u. jest obliczone na podstawie liczby mieszkańców i ich dziennego zużycia wody. Nie zależy więc bezpośrednio od standardu energetycznego budynku. Aktualnie do świadectw charakterystyki energetycznej oblicza się to przy wykorzystaniu powierzchni budynku. O różnicach między tymi dwoma systemami możesz przeczytać w artykule: Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.)? Są dwa sposoby!

W miarę poprawy standardu energetycznego budynku rośnie udział kosztów związanych z c.w.u. w łącznych wydatkach na energię. W lepszych energetycznie budynkach, gdzie koszty ogrzewania znacząco spadają, koszty podgrzewania wody stanowią coraz większą część całkowitych wydatków na paliwa grzewcze. Dobrze widać to w przypadku budynków pasywnych czy niskoenergetycznych. W takich obiektach energia potrzebna na ogrzewanie jest minimalna. Koszty związane z c.w.u. wówczas mogą stanowić nawet większość ogólnych kosztów zużycia energii.

Podsumowując powyższe trzy wykresynajtaniej wśród wyszczególnionych opcji wypadają kotły w Ekoprojekcie, w kolejności: kocioł na drewno, kocioł na węgiel i kocioł na pellet. Potem kotły bezklasowe, których eksploatacja wychodzi dużo drożej. Pamiętajmy, że koszty ogrzewania zależą od wielu czynników – przede wszystkim od ceny opału, jego jakości, sprawności źródła ciepła i systemu grzewczego. Jeżeli chcesz przeprowadzić modernizację swojej kotłowni, zastanów się nad skorzystaniem z dotacji. Szczegóły o wymianie źródła ciepła w Polsce znajdziesz tutaj

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL