Węgiel – koszty ogrzewania w 2024 roku! Czy termomodernizacja obniży rachunki?

Lepiej wymienić stary kocioł na węgiel czy ocieplić dom? Konsekwencje tych działań są na pierwszy rzut oka tożsame, ale jak zwykle istnieje kilka niuansów, które odróżniają od siebie te inwestycje. Oczywiście najlepiej byłoby, aby obie zostały wykonane, ale nie ma co się oszukiwać, że potrzebne są do tego naprawdę duże środki finansowe. Porównamy zatem koszty ogrzewania węglem dla budynku przed i po termomodernizacji, a także sprawdzimy, jak na to wpłynie wymiana źródła ciepła na nowy kocioł węglowy.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
węgiel

Podziel się

  • Koszty ogrzewania węglem mogą się różnić znacząco w zależności od stanu energetycznego, na co składa się jakość kotła i izolacji termicznej.
  • Porównanie kosztów ogrzewania węglem dla budynku przed i po termomodernizacji wskazuje, że ocieplenie domu może przynieść większe oszczędności niż sama wymiana kotła. Największe oszczędności na ogrzewaniu przyniesie jednak zrealizowanie obu inwestycji.
  • Dla analizowanego budynku inwestycja w ocieplenie przegród i nowy kocioł może się zwrócić w ciągu niecałych 5 lat, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia zużycia węgla i emisji zanieczyszczeń.

Na początku przyjmijmy założenia dla budynku, w którym będziemy przeprowadzać termomodernizację. Jest to słabo ocieplony budynek o powierzchni 150 m2, w którym eksploatowany jest bezklasowy kocioł węglowy o sprawności 50%. Sprawność łączna pozostałych elementów systemu grzewczego została przyjęta na poziomie 70%. Dodatkowo przyjęto jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową w budynku na poziomie 150 kWh/(m2·rok). Warto pamiętać, że energia użytkowa to jest ilość energii, jaką potrzebuje nasz budynek, aby utrzymać odpowiedni poziom temperatur w pomieszczeniach. Nie jest to jednak całkowita ilość energii, którą zużyje źródło ciepła. Dlatego należy uwzględnić także sprawności elementów systemu grzewczego i wówczas uzyskujemy energię końcową, czyli to, za co koniec końców płacimy. 

Standard po modernizacji

Wracając do wskaźnika EU równego 150 kWh/(m2·rok), to według Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE taki standard odpowiada budynkowi o złej lub braku izolacji termicznej przegród zewnętrznych. W naszej analizie chcemy taki właśnie budynek poddać termomodernizacji, aby osiągnąć poziom Warunków Technicznych 2017, gdzie wskaźnik EU można przyjąć na poziomie 80 kWh/(m2·rok). POBE dla takiego standardu wskazuje, że grubość izolacji dachu to średnio 20 cm, a ścian 12 cm. Do modernizacji wybrano również kocioł węglowy 5. klasy o sprawności 85%.

Węgiel przed i po modernizacji

Nie da się obliczyć kosztów ogrzewania, jeżeli nie znamy kosztów opału. Ostatnio prześledziliśmy rynek paliw grzewczych, czego rezultaty możecie poznać tutaj. Do analizy wzięliśmy węgiel groszek z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) po cenie 1300 zł/t. Wartość opałowa takiego węgla wynosi 26 MJ/kg. Ile więc węgla potrzebujemy zakupić, aby ogrzać przykładowy budynek w ciągu roku? Poniższa grafika przedstawia sytuację przed i po modernizacji, ale również sytuację, gdy zostało przeprowadzone tylko ocieplenie i tylko wymiana źródła ciepła. Uwzględniono także średni czas zwrotu inwestycji, biorąc pod uwagę, że nowy kocioł węglowy 5. klasy to koszt 7 tys. zł.

Koszt ocieplenia ścian styropianem i poddasza wełną mineralną to około 32 tys. zł. Przyjęto, że 1 m2 ocieplenia kosztuje 100 zł, niemniej jednak koszty mogą się różnić między firmami, regionami Polski, materiałami i technikami montażu. Zaznaczamy także, że sytuacja z czasem zwrotu jest o tyle problematyczna, że opiera się na aktualnych cenach materiałów i węgla. Gdyby węgiel był nawet trzykrotnie droższy niż teraz, co miało miejsce kilkanaście miesięcy temu, to czas zwrotu byłby trzykrotnie niższy. Nie uwzględniliśmy także programów wspierających termomodernizację, takich jak Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna. One skutecznie obniżają koszty inwestycyjne, które musimy ponieść i warto z nich korzystać, ale w przypadku kotłów na węgiel nie jest to już możliwe. Pomimo tego prosty czas zwrotu w każdym przypadku nie wypadł najgorzej.

węgiel

Podsumowanie – oszczędności na modernizacji

Oczywiście pamiętajcie, że to tylko przykład. Każdy budynek jest inny i potrzebuje innego rodzaju działań. Z tego powodu dobrze jest skorzystać z usług audytora energetycznego. Wymiana bezklasowego kotła przynosi najszybsze efekty, bo niskim nakładem środków jesteśmy w stanie zapewnić sobie duże oszczędności. Pamiętajmy, że nie w każdym miejscu węglem można palić – zakaz obowiązuje np. od kilku lat w Krakowie. Jeżeli użytkujecie kocioł na węgiel, to pewnie jesteście na bieżąco z uchwałami antysmogowymi, ale przed zakupem kotła 5. klasy lepiej sprawdzić, czy najbliższe lata nie przyniosą zaostrzenia przepisów. 

Ocieplenie przykładowego budynku opłaca się bardziej niż sama wymiana źródła ciepła – koniec końców węgla spalamy mniej, ale z gorszą sprawnością. Najlepiej jest połączyć te inwestycje, bo czas zwrotu na poziomie niecałych 5 lat to naprawdę dobry wynik. Trzeba te pamiętać o kolejności termomodernizacji, o której szerzej pisaliśmy w artykule: Kiedy wymienić źródło ciepło, a kiedy ocieplić dom? Skąd wziąć na to pieniądze? W skrócie – im mniejsze zapotrzebowanie, tym mniejsza moc urządzenia, które chcemy kupić, tym mniejsza jego cena. 

Ponadto w budynku w niskim standardzie energetycznym dużo łatwiej przeprowadzić modernizację, która będzie przynosić względnie duże korzyści. Wystarczy, aby kopciucha wymienić na kocioł 5. klasy i oszczędzamy prawie 3,7 t węgla. Ocieplenie pozwala zaoszczędzić około 4,2 t węgla. Oprócz mniejszych kosztów nasz budynek emituje mniej zanieczyszczeń, w tym pyłów, tlenku węgla, tlenków siarki i azotu i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, to warto zainteresować się termomodernizacją. 

Zobacz również