Węgiel podrożał? Ile zapłacisz za opał na sezon grzewczy w 2024 roku?

PGG kod promocyjny na węgiel! ile kosztuje węgiel?

Już za mniej więcej dwa miesiące rozpocznie się kolejny sezon grzewczy, co oznacza konieczność zaopatrzenia się w kolejne tony opału. Wszystko po to, aby zimą nie zamarznąć i stworzyć nieco smogu. Transformacja ogrzewnictwa – pomimo uchwał smogowych – nie przebiegnie z dnia na dzień. Potrzeba czasu, aby każdy mógł się przystosować do nowych realiów. Ogrzewający budynki kotłami na węgiel będą zmuszeni zapłacić za opał… nieco więcej niż jeszcze przed kilkoma miesiącami. Sprawdzamy ceny węgla przed sezonem grzewczym 2024/2025!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
PGG kod promocyjny na węgiel! ile kosztuje węgiel?

Podziel się

  • W Polsce działa ponad 3 mln źródeł ciepła na węgiel. Część z nich można wymienić w ramach programów dotacyjnych, np. Czyste Powietrze lub Ciepłe Mieszkanie.
  • W e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej węgiel jest dostępny i nieco tańszy niż na prywatnych składach.
  • Aktualnie ceny węgla od PGG oscylują w granicach 1200-1750 zł/t. Okazuje się, że od czerwca ceny nieznacznie wzrosły!

Urządzeń grzewczych na węgiel kamienny i paliwa węglopochodne w Polsce jest aż 3,35 mln – takie informacje zawiera baza Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) na dzień 19 sierpnia 2024 roku. Jest ich w Polsce najwięcej, ale wyprzedzają źródła ciepła na gaz ziemny zaledwie o około 4,5 tys. sztuk. W Polsce mamy więc pokaźny popyt na węgiel grzewczy. Większość z urządzeń zgłoszonych do CEEB jest wykorzystywana jako główny sposób ogrzewania budynków, co skutkuje ogromnym zapotrzebowaniem na węgiel, ale również dużymi emisjami zanieczyszczeń.

Jak wymienić źródło ciepła na węgiel? Dotacje w Polsce

Jeszcze jest czas, aby wymienić nieefektywny kocioł na paliwo stałe, w czym może pomóc dotacja w ramach programów Czyste Powietrze lub Ciepłe Mieszkanie. Dobrze jest nie odwlekać w czasie tej decyzji, jeśli chcemy to zrobić przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Wymiana urządzenia grzewczego, gdy temperatury spadną, może być problematyczna. Nigdy nie jesteśmy pewni, czy cała wymiana pójdzie bezproblemowo, więc nie warto ryzykować przebywania w zimnych pomieszczeniach. Jeżeli interesujesz się wymianą źródła ciepła, to zachęcamy do odwiedzenia naszego specjalnego poradnika, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości: Czyste Powietrze – wymiana ogrzewania w 2024 roku

węgiel dużo węgla polska i ogrzewanie węglem
Eksperci rynku węgla prognozują, że w tym roku na rynek może trafić około 3 miliony ton węgla opałowego. Oznacza to, że produkcja z polskich kopalń może nie wystarczyć, aby zaspokoić potrzeby wszystkich zainteresowanych. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na węgiel opałowy w Polsce wynosi około 6 milionów ton.

Ceny węgla w 2024 roku

Wracając do cen węgla, które niektórych mogą przekonać do wymiany źródła ciepła, to prezentują się one następująco. Sprawdziliśmy, ile kosztują różne sortymenty węgla w e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Tam bowiem węgiel jest względnie najtańszy – inaczej bywa to na prywatnych składach, gdzie ceny mogą być nawet o kilkaset złotych wyższe. Obecnie ceny tam kształtują się na poziomie 1300-1800 zł/t bez rozróżnienia na sortymenty węgla. A jak to wygląda w internetowym sklepie PGG?

Możemy porównać ceny węgla aktualnie do tych, które zaobserwowaliśmy miesiąc temu. Porównanie przedstawia poniższa grafika. Widać na niej doskonale, że w przypadku węgli “kostka” i “orzech” wzrosła dolna granica cen, a w przypadku wszystkich trzech sortymentów wzrosła górna granica należności za tonę. Tak więc biorąc pod uwagę tylko zakres cen w e-sklepie PGG, możemy stwierdzić, że ceny wzrosły. Należy też pamiętać, że przy zamówieniu węgla od PGG należy też doliczyć koszt transportu na poziomie 250 zł.

Czy węgiel podrożał rok do roku?

Rok temu w lipcu robiliśmy podobne zestawienie cen. Wówczas mówiliśmy o tym, że ceny osiągnęły względnie niski poziom, mając w pamięci, że w 2022 roku tona węgla kamiennego mogła kosztować nawet 3500 zł! Dodatkowo pojawiły się olbrzymie problemy z dostępnością, którą ówczesny rząd próbował ratować importem niskiej jakości węgla spoza Europy. Tak wysokie ceny były spowodowane kryzysem energetycznym, który bezpośrednio wyniknął z energetycznego szantażu Rosji po zbrojnej agresji Kremla na Ukrainę. W 2023 roku w okresie wakacyjnym cena węgla “orzech” była najniższa i wynosiła 1100 zł/t. Ceny innych rodzajów węgla dochodziły do maksymalnie 1470 zł, ale najwyższej jakości węgiel “groszek” był przez pewien czas niedostępny – w sklepie jednak widniała cena 1770 zł/t. Można więc powiedzieć, że ceny w ostatnim roku utrzymują się średnio na zbliżonym poziomie, ale dolne granice poszczególnych sortymentów węgla poszły w górę.

Źródła: PGG, wnp.pl, Business Insider, własne. 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL