Wełna czy piana PUR? Sąd wydał wyrok!
Sąd wydał wyrok w pierwszej instancji w sprawie Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO przeciwko spółce Xpand EuroGroup Sp. z o.o. Sp.k., która prowadzi stronę internetową Europejskiej Organizacji Poliuretanowych Izolacji Natryskowych.

Podziel się
Sąd orzekł, że na stronie internetowej Europejskiej Organizacji Poliuretanowych Izolacji Natryskowych rozpowszechniane są informacje błędnie sugerujące przeciętnemu odbiorcy, że pianka PUR ma lepsze i skuteczniejsze od wełny mineralnej właściwości termoizolacyjne. Materiał zatytułowany „Ocieplenie poddasza pianką a wełną mineralną‟ – zamieszczony przez spółkę Xpand EuroGroup Sp. z o.o. Sp.k. w sposób świadomy i zawiniony – porównujący odporność ogniową wełny mineralnej i piany poliuretanowej PUR, ich trwałość w czasie, właściwości w zakresie izolacyjności cieplnej i montażu, został uznany przez Sąd w większości za nieprawdziwy i wprowadzający w błąd.
Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO, zrzeszające m.in. producentów wyrobów z wełny mineralnej stara się przeciwdziałać nieuczciwym praktykom konkurencyjnym na rynku izolacji budowlanych. Praktyki takie mogą polegać m.in. na rozpowszechnianiu wprowadzających w błąd treści, porównań i analiz dotyczących materiałów izolacyjnych.
Działania naprawcze
Działania “naprawcze” MIWO składają się zazwyczaj z sygnalizowania konieczności sprostowania materiału w odpowiedzi na dostrzeżoną nieprawidłową treść. Strony internetowe poświęcone produktom czy też materiały reklamowe rozpowszechniane innymi kanałami niż Internet mogą bowiem stanowić - i niejednokrotnie stanowią - źródło nieprawdziwych, nierzetelnych informacji.
Przypomnijmy, że na straży interesów konsumentów stoi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Instytucja przeciwdziała nieuczciwym praktykom i wspiera rozwój konkurencji. Warto podkreślić, że jedną z metod interwencji MIWO są wysiłki zmierzające do zainteresowania inspektoratów budowlanych oraz UOKiK nieuczciwymi praktykami.
Stowarzyszenie w przypadkach, które w sposób szczególny naruszają zasady równej konkurencji rozważa także skierowanie sprawy na drogę sądową.
Przypomnijmy, że spółka administrująca stroną internetową eopin.org, która w opinii sądu dopuściła się rozpowszechniania nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji została, zgodnie z przytoczonym powyżej wyrokiem, zobowiązana do:
– usunięcia tego przekazu ze strony i zaniechania rozpowszechniania go w jakikolwiek sposób,
– pokrycia wszystkich kosztów sądowych (w kwocie ponad 40.000 złotych),
– zamieszczenia stosownego oświadczenia z przeprosinami dla MIWO na dwóch swoich stronach internetowych, tak aby to oświadczenie wyświetlało się jako pierwsza informacja, dobrze widoczna dla każdego użytkownika.
Źródła: MIWO