Wełna owcza – jak ocieplono argentyński pensjonat?

wełna owcza

Nieraz piszemy o ciekawych zastosowaniach nietypowych materiałów izolacyjnych, ale to rozwiązanie zaskakuje swoją prostotą i naturalnością. W jednym z pensjonatów w Argentynie właściciele postawili na ocieplenie budynku wełną owczą – surowcem, który nie tylko doskonale izoluje, ale również wpisuje się w ekologiczne podejście do budownictwa.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
wełna owcza

Podziel się

Argentyńska firma DUB Arquitectura zaprojektowała dom o nazwie Casa La Escocesa. To pokryty metalem budynek zaizolowany owczą wełną, która zamiast być zutylizowana, została wykorzystana jako materiał. Budynek o powierzchni 150 m2 znajduje się na farmie w subtropikalnym regionie Pampas w Argentynie w otoczeniu pól uprawnych, owiec i koni. 

Jak wygląda nietypowy pensjonat?

Pensjonat to długi budynek zbudowany na polu prostokąta, który stoi na platformie i ma dwuspadowy dach. Został zaprojektowany przez studio DUB Arquitectura z Buenos Aires, aby pasował do lokalnych warunków oraz umożliwiał przyszłą rozbudowę. Wnętrze domu podzielono na cztery główne strefy: kuchnię z jadalnią, sypialnię, łazienkę oraz wielofunkcyjną przestrzeń na poddaszu. Centralnie umieszczono przejście, które łączy te obszary.

Pensjonat w Argentynie.
Źródło: dezeen.com (fot. Fernando Schapochnik)

Co roku marnują 4000 wełny owczej!

Centralne patio służy jako zewnętrzna przestrzeń do spotkań. Projektanci postawili na materiały budowlane wymagające niewielkiej lub zerowej konserwacji, aby ograniczyć zużycie energii podczas użytkowania budynku. Elewacje domu pokryto falistą blachą, a wewnętrzne wykończenia wykonano głównie ze sklejki. Do izolacji zastosowano wełnę owczą, która w przeciwnym razie zostałaby wyrzucona, co pozwoliło na wykorzystanie lokalnych zasobów. Według zespołu projektowego co roku w prowincji Buenos Aires marnuje się aż 4000 ton owczej wełny. Grubość izolacji domu została dostosowana do różnych części budynku w zależności od ich usytuowania względem słońca, co pozwala na optymalną regulację temperatury wewnątrz.

“Budynek posłużył jako studium przypadku, w którym wdrożono pierwsze koce izolacyjne wykonane z wełny pochodzącej z odpadów z tego regionu, która zwykle jest spalana” – przekazał zespół DUB Arquitectura.

W niektórych miejscach ograniczono przeszklenia, ale wnętrza wypełnia naturalne światło dzięki świetlikom nad łazienką i korytarzem. Wszystkie pokoje mają wentylację poprzeczną i okna z osłonami przeciwsłonecznymi. Poddasze wyposażono w specjalne otwory wentylacyjne. 

Projekty takie jak ten pokazują innowacyjne wykorzystanie materiałów, takich jak wełna owcza, co jest świetnym przykładem zrównoważonego budownictwa. Wykorzystanie lokalnych odpadów do izolacji nie tylko zmniejsza ich marnotrawstwo, ale jednocześnie poprawia efektywność energetyczną budynków. Cieszy, że coraz więcej projektów wprowadza takie ekologiczne rozwiązania, promując zrównoważony rozwój.

Źródło: dezeen.com

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.