Wełna skalna idealna do ocieplania 

Wełna skalna to jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplania budynków. Nic w tym dziwnego, ponieważ charakteryzuje się kilkoma cechami, które wyróżniają ją na tle innych materiałów. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom, jakie niesie za sobą ocieplenie budynku wełną skalną!

Zdjęcie autora: ROCKWOOL Polska
Zdjęcie autora: ROCKWOOL Polska

ROCKWOOL Polska

Producent wyrobów z wełny skalnej
rockwool

Podziel się

Wełna skalna to materiał powstający w procesie wytapiania skały, np. bazaltu, w bardzo wysokiej temperaturze. W ten sposób powstają włókna, które następnie skleja się żywicą. Dzięki temu powstaje materiał ekologiczny, który może zostać poddany procesowi recyklingu. A to tylko jedna z wielu zalet wełny mineralnej wełny skalnej.

Szeroki zakres zastosowań

Wełna skalna firmy ROCKWOOL ma szerokie zastosowanie – świetnie sprawdza się jako izolacja termiczna na dachach, ścianach zewnętrznych oraz podłogach i stropach. Ale to nie wszystko! Materiał ten z powodzeniem można stosować jako izolację instalacji grzewczych, kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Co istotne, ten rodzaj wełny może być stosowane we wszystkich rodzajach budynków. Mowa tutaj zarówno o domach jednorodzinnych, które obecnie budowane są w najróżniejszych technologiach i stylach, jak i o budynkach użyteczności publicznej, halach magazynowych i wielu, wielu innych. 

Naturalne właściwości wełny skalnej 

Nie wszystkie materiały izolacyjne są sobie równe. Niepalność. Trwałość. Dźwiękochłonność. Odporność na wilgoć.  Paroprzepuszczalność. Odnawialność. To naturalne właściwości wszystkich izolacji z wełny skalnej ROCKWOOL

Gwarant bezpieczeństwa

Wełna skalna ROCKWOOL jest z natury ognioodporna bez dodatku chemicznych środków zmniejszających palność.  Jest w stanie wytrzymać temperatury powyżej 1000°C. Jednocześnie nie przyczynia się do emisji znacznych ilości toksycznego dymu. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest szczególnie ważne w dużych miastach, gdzie ogień może się szybko rozprzestrzeniać, a coraz więcej osób mieszka w tzw. drapaczach chmur. W takim przypadku w obliczu wybuchu pożaru ucierpieć może zdecydowanie więcej osób. Dlatego też warto zastanowić się na implementację ocieplenia z wełny skalnej w takich budynkach. Jest to materiał, który skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się ognia. Jednocześnie nie przyczynia się do emisji dużych ilości toksycznego dymu, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo ewakuowanych osób. 

Trwałość 

Wyroby z wełny skalnej ROCKWOOL zachowują trwałość co najmniej 65 lat i nie wymagają konserwacji... Na jej wydajność nie mają wpływu warunki pogodowe, wilgotność, zmiany temperatury ani kompresja – i nie wymaga nadzoru technicznego ani konserwacji przez cały okres użytkowania budynku. Jest również odporna zarówno na korozję, jak i pleśń.

Cisza i spokój

Wełna skalna to nie tylko idealna izolacja termiczna, ale także akustyczna. W obecnych czasach zanieczyszczenie hałasem stanowi jedno z zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Wełna skalna ROCKWOOL jest z natury dźwiękochłonna. Będąc odporną na przepływ powietrza, zmniejsza również zdolność przemieszczania się hałasu. Izolacje akustyczne ROCKWOOL przyczyniają się zdrowiu i dobremu samopoczuciu ludzi, zapewniając ciche przestrzenie do regeneracji w domach i szpitalach oraz unikając problemów zdrowotnych związanych z długotrwałym hałasem, takich jak cukrzyca i podwyższone ciśnienie krwi.     

Zdrowie przede wszystkim

Będąc przy temacie zdrowia, nie sposób nie wspomnieć o kolejnych zaletach, jakie niesie ze sobą zastosowanie ocieplenia z wełny skalnej. Wilgoć i pleśń mają nie tylko szkodliwy wpływ na właściwości materiałów budowlanych, ale także na mikroklimat panujący w budynku. Częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie występuje pleśń, może negatywnie wpływać na stan dróg oddechowych mieszkańców. Izolacja z wełny skalnej skutecznie reguluje przepływ pary wodnej przez przegrody budynku, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniach nie jest ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Zastosowanie tego materiału pozwala zbudować “oddychające” ściany, które charakteryzują się swoją paroprzepuszczalnością. Wilgoć nie skrapla się wewnątrz przegrody, tylko wydostaje się na zewnątrz. Tym sposobem wełna skalna chroni budynki przed powstawaniem pleśni i grzybów. 

Niższe rachunki w komfortowym domu

Jednak kluczowym powodem, dla którego ocieplamy budynki, jest zapewnienie sobie komfortu termicznego i obniżenie rachunków. Produkty firmy ROCKWOOL uzyskują swoje właściwości termiczne dzięki powietrzu, które utrzymuje się w strukturze wełny. Tym samym ciepłe powietrze nie dociera do wnętrza pomieszczenia, a chłodne nie wydostaje się na zewnątrz. Dzięki temu nie musimy wydawać kroci na pracę klimatyzatora w lecie oraz kotła lub innego źródła ciepła w zimie. Do tego dodać można oszczędności wynikające z trwałości izolacji. 

Wybierając materiał do ocieplenia budynku, warto skorzystać z kompleksowych rozwiązań. Firma ROCKWOOL jest nie tylko wiodącym producentem wełny skalnej na świecie. To także zespół ekspertów, którzy zawsze służą wsparciem technicznym. Do dyspozycji klientów udostępniono także tzw. Standard ROCKWOOL, który ułatwia dobór odpowiednich produktów i ich grubości do konkretnych przegród. Z kolei sama wełna skalna to wysokiej klasy materiał izolacyjny. 

Materiał sponsorowany

Zobacz również