Wentylacja w zgodzie z naturą

1205 wentnat

Otoczenie, w jakim przebywamy na co dzień, a dokładnie powietrze jakim oddychamy, nie jest wolne od szkodliwych substancji, które w znacznym stopniu wpływają na samopoczucie i zdrowie domowników.

W skutecznym zniwelowaniu tych niedogodności pomaga inteligentny system wentylacji. Jednymi z rozwiązań, które pojawiły się ostatnio na rynku są centrale SELEN II 500 oraz SELLEN II 800.

 

 

Rozwiązania zastosowane przy tworzeniu centrali wentylacyjnych SELEN II sprawiają, że urządzenia te wpisują się w idee budownictwa energooszczędnego. Świadczy o tym wyższa o 30% wydajność wentylatorów promieniowych z silnikami prądu stałego, które zapewniają dodatkową oszczędność energi i i dłuższą wydajność jednostki wentylacyjnej. Odzyskanie energii cieplnej aż do 95% możliwe jest dzięki zastosowaniu trzech hybrydowych wymienników krzyżowo – przeciwprądowych. Wykorzystanie tej klasy filtrów z jednej strony obniża pobór energi i elektrycznej koniecznej do ogrzania powietrza wtłaczanego, z drugiej – gwarantuje świeże, oczyszczone z wszelkich bakterii i drobnoustrojów, powietrze. Ponadto, dzięki użyciu w centralach metody rekuperacji, możliwe jest ponowne użycie gromadzącego się w pomieszczeniach nadmiaru ciepłego powietrza, powstającego w czasie gotowania, prasowania czy kąpieli. Atutem nowych centrali jest również możliwość współpracy urządzenia z gruntownym wymiennikiem ciepła firmy BERLUF. Otrzymany w ten sposób zestaw zaopatruje budynek w świeże i czyste powietrze oraz w zależności od potrzeb domowników, schłodzi je lub podgrzeje. Centrale SELEN II przystosowane są również do współpracy z zewnętrznym czujnikiem tlenku węgla. Podstawową funkcją czujnika jest detekcja tlenku i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia nadmiernego stężenia CO w powietrzu. Dzięki współpracy z centralami wentylacyjnymi urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko zaczadzenia.

 

Centrale wykonane są z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych. We wszystkich urządzeniach marki BERLUF stosuje się wyłącznie trwałe filtry pokryte nanocząsteczkami srebra, które skutecznie wychwytują drobinki kurzu i drobnoustroje, będące często źródłem alergii i chorób układu oddechowego. Ponadto, do budowy centrali wentylacyjnych stosowany jest Syntelith, wykorzystywany m.in. przez NASA przy budowie stacji kosmicznych oraz w karoseriach bolidów F1. W stosunku do tradycyjnej stali tworzywo cechuje się dużo niższą wagą i plastycznością, przy jednoczesnym zachowaniu większej izolacyjności cieplnej.

Prawidłowo zamontowana centrala SELEN II 500 lub SELEN II 800 nie wymaga szczególnych zabiegów konserwujących w trakcie jej użytkowania. Ciągłą sprawność urządzenia zapewnia wymiana raz na 3 miesiące filtrów powietrza. Zamontowane od strony, po której zostają wszystkie zanieczyszczenia zapobiegają przenikaniu nieczystości bezpośrednio do wnętrza centrali.

Źródło: BERLUF

 

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 5/2012:

5 2012termo