Więcej pieniędzy dla gmin! Czym jest inicjatywa ELENA?
W Polsce istnieje 12 projektów ELENA, ale potrzeby w dziedzinie finansowania efektywności energetycznej są dużo większe, dlatego jesteśmy gotowi zwiększyć nasze wsparcie finansowe - oświadczyła prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Czym jest wsparcie ELENA? Sprawdzamy!

Podziel się
Wyjaśnijmy więc, skąd gminy mogą pozyskiwać fundusze. ELENA, czyli European Local Energy Assistance, jest inicjatywą nadzorowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny, powołaną w ramach programu "Inteligentna Energia – Europa II", którą finansuje Unia Europejska za pośrednictwem programu Horyzont 2020.
“Na efektywność energetyczną przeznaczono 11,7 mld euro, w tym 3,85 miliarda euro, w ramach programów regionalnych wybranych województw, ze Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ruszy w Polsce od 2026 roku. Środki są udostępniane w procedurach konkursowych. Dlatego warto zawczasu przygotować dobre projekty do wsparcia inwestycji, by być na początku kolejki. Do tego idealnie nadaje się instrument ELENA” – twierdzi Marcin Janiak, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w resorcie klimatu i środowiska.
Miliardy dla gmin w ramach programu ELENA
W latach 2023-2032 łączna kwota funduszy europejskich na zieloną transformację w Polsce to ok. 114 mld zł. Środki przyznane w ramach programu ELENA można wykorzystać w trzech głównych dziedzinach: wspierania efektywności energetycznej i inwestycji w źródła energii odnawialnej, takie jak oświetlenie uliczne czy systemy ogrzewania miejskiego, poprawiania efektywności energetycznej budynków, zarówno tych publicznych, jak i mieszkalnych, oraz rozwijania innowacyjnych rozwiązań w obszarze transportu publicznego w miastach.
Jak podkreśla prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), w roku ubiegłym EBI zaangażował kwotę 1 miliarda euro w projekty inwestycyjne na terenie Polski. Podniesienie efektywności energetycznej stanowi istotny komponent procesu transformacji sektora energetycznego. Program ELENA stanowi doskonałe narzędzie, którego celem jest udzielanie wsparcia instytucjom rządowym, miastom i regionom, podmiotom z branży energetycznej, jak i również partnerom finansowym w przygotowywaniu projektów inwestycyjnych.
“W Polsce jest 12 projektów ELENA, zdajemy sobie sprawę, że potrzeby w zakresie finansowania efektywności energetycznej są znacznie większe, dlatego gotowi jesteśmy, żeby zwiększyć nasze zaangażowanie finansowe” - przypomina Czerwińska.
Skuteczne projekty mogą skłonić gminy do inwestycji w kluczowe elementy rozbudowy infrastruktury, takie jak publiczne oświetlenie, zrównoważony transport publiczny, energia ze źródeł odnawialnych i wiele innych.
Przykładowi beneficjenci
Wśród samorządów, które już skorzystały z tego rodzaju wsparcia, znajdują się przykładowo Godziszów oraz Nałęczów. Środki pochodzące z unijnej inicjatywy ELENA przeznaczone są na przygotowanie niezbędnej dokumentacji wymaganej do realizacji projektów proekologicznych. Koszty sporządzenia dokumentacji pokrywa się w 90% ze środków pochodzących z inicjatywy ELENA, a jedynie w 10 procentach przez samorządy.
Ponadto w chwili obecnej, Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) stanowi jedyny bank w Polsce, który posiada uprawnienia do udzielania wsparcia jednostkom samorządu terytorialnego w zakresie przygotowywania i finansowania dokumentacji technicznej w ramach tego programu.
Źródło: Portal Samorządowy, EBI.