Wielkość paneli fotowoltaicznych nie jest bez znaczenia! Czy różnice są znaczące?

Rozmiar paneli fotowoltaicznych fotowoltaika czyste powietrze

Czy rozmiar paneli fotowoltaicznych ma wpływ na ich wydajność? Okazuje się, że to kwestia istotna. W Polsce obecnie popularne jest instalowanie na dachach domów paneli o wymiarach typowych dla farm fotowoltaicznych. Ludzie często sądzą, że większe panele przekładają się na lepszą efektywność. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Jak w rzeczywistości rozmiar i moc panelu PV przekłada się na produkcję energii elektrycznej?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Rozmiar paneli fotowoltaicznych fotowoltaika czyste powietrze

Podziel się

Dotację na fotowoltaikę można otrzymać w ramach programów wspierających termomodernizację. Są one znakomitym uzupełnieniem dla coraz częściej wybieranej pompy ciepła. Jednak, aby inwestycja przebiegła jak najlepiej powinniśmy przyjrzeć się temu, które będą najlepsze dla naszego domu. 

Polacy na potęgę montują na dachach moduły przeznaczone na farmy fotowoltaiczne, wychodząc z założenia, że im większy, tym lepszy. To omyłkowe przekonanie głównie wynika z braku rozeznania w temacie. W innych krajach społeczeństwo ma już inne podejście do tego tematu i nikt nie pragnie umieszczać ogromnych modułów o mocy 500 W na dachach. Niemniej jednak, w Polsce nadal istnieje nieprawidłowe przekonanie, że inwestując w duże moduły, uzyska się największą ilość energii elektrycznej. To stwierdzenie nie jest prawdziwe. Jeśli kierujemy się w stronę większych paneli, powinniśmy to robić z pełną świadomością, biorąc pod uwagę nakłady finansowe na inwestycję, a nie tylko produkcję energii.

Rozmiar paneli fotowoltaicznych - czy jest różnica?

Przejdźmy teraz do krótkiej analizy, która ukazuje błędne podejście do wyboru rozmiaru paneli poprzez porównanie dwóch obecnie dostępnych na rynku modeli: jeden o mocy 500 W i drugi o mocy 400 W. Warto zauważyć, że moduł o mocy 500 W ma ponad 2 metry wysokości i jest naturalnie większy od modułu o mocy 400 W. Jeśli podzielimy powierzchnię obu modułów przez ich moce, otrzymamy wynik 200 W/m2 mocy dla obu przypadków. Ten sam wynik dotyczy zarówno panelu o mocy 500 W, jak i tego o mocy 400 W. Wynika z tego, że wyższa moc modułu wynika wyłącznie z większej powierzchni, a nie z większej sprawności paneli. Pytanie brzmi, dlaczego te największe moduły cieszą się tak dużym zainteresowaniem w naszym kraju?

“Polacy chyba podświadomie wierzą, że im moduł ma większą moc, tym więcej energii wyprodukuje, a tak oczywiście nie jest. Jeżeli porównujemy moduły między sobą to powinniśmy to robić według kryterium ich sprawności. To moduł o wyższej sprawności w rzeczywistości będzie miał większą moc. Dodatkowo przeznaczymy pod niego mniej miejsca na dachu” - tłumaczy Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Podsumowując, panele o wyższej mocy nie przyczynią się do zwiększonej produkcji energii elektrycznej. Tymczasem konieczne będzie zapewnienie większej przestrzeni na ich instalację.

Warto się teraz zastanowić dlaczego producenci modułów fotowoltaicznych zaczęli produkować większe moduły? Czy ma to jakiś konkretny cel?

Dlaczego wybieramy większe moduły?

Bogdan Szymański tłumaczy, że przede wszystkim większe moduły przynoszą oszczędności producentowi. Im większa powierzchnia ogniwa, tym niższy koszt jego produkcji. To wpływa na kolejne etapy produkcji, zmniejszając ostateczny koszt całego modułu. Wytwarzane są tańsze ogniwa, co pośrednio obniża cenę skończonych paneli. Dodatkowo, korzystanie z większych ogniw prowadzi do redukcji kosztów związanych z montażem, ponieważ wymaga mniej kabli, konektorów, diod obejściowych, a także mniej pracy w procesie składania elementów modułów.

Przejdźmy teraz do kolejnej analizy, ilustrującej korzyści związane z produkcją większych modułów. Przyjrzyjmy się dwóm powszechnym rozmiarom dostępnym na rynku i obliczmy wagę fragmentu panelu zdolnego do generowania 1 W mocy. Dane techniczne dla wybranych paneli to:

Moduł 570 Wp jednostronny 1,14 m x 2,27 m 

  • waga: 28 kg,
  • na jeden wat przypada na 49 gramy masy modułu.

Moduł 410 Wp jednostronny 1,14 m x 1,72 m 

  • waga: 22 kg,
  • na jeden wat przypada na 53 gramy masy modułu.

Ta szybka analiza ukazuje kluczową kwestię związana z niższymi kosztami produkcji i finalnej sprzedaży większych modułów. Poprzez porównanie masy potrzebnej do wytworzenia jednego watu mocy, możemy zobaczyć, że w przypadku modułu o mocy 570 Wp producenci użyją mniejszej ilości materiałów niż przy mniejszym module o mocy 410 Wp.

Wybór paneli PV

Zastosowanie tych największych modułów na farmach fotowoltaicznych przekłada się na korzyści finansowe. W tym kontekście to nie rozmiar ma kluczowe znaczenie, lecz aspekty ekonomiczne. Dla przeciętnego inwestora, który potrzebuje tylko kilku paneli do własnych potrzeb, różnica w cenie może nie być aż tak istotna. Natomiast dla osób planujących instalację na dachu, szczególnie warto zwrócić uwagę na mniejsze panele. W przypadku montażu na dachu, wybór paneli o dużej mocy i rozmiarze może wprowadzić niepotrzebne komplikacje.

“Może się zdarzyć, że końcowo instalacja na dachu da mniej mocy bo zastosowanie dużych modułów ograniczy możliwości ich rozmieszczenia na połaci. Duże moduły nie wpasują się w przestrzenie które wypełniłyby ich mniejsze odpowiedniczki. Co więcej, te duże moduły bardzo często mogą być montowane wyłącznie w orientacji pionowej, bo górna ramka nie jest przystosowana do przenoszenia obciążeń” - wyjaśnia Bogdan Szymański

To niesie za sobą kolejną kwestię związaną z rozmiarem tych paneli. Niewielka dostępna przestrzeń na dachu często sugeruje konieczność montażu modułów w pozycji poziomej. Jednak w tym przypadku taka opcja może już być niemożliwa do zrealizowania.

Według eksperta, w rzeczywistości większość klientów dążących do uzyskania wysokiej jakości powinna skierować się w kierunku mniejszych modułów. Okazują się one bez wątpienia najlepszym wyborem dla indywidualnych domów jednorodzinnych.

Jakie rozmiary paneli fotowoltaicznych są najpopularniejsze?

Przed kilkoma laty na rynku dominowały dwa standardy pod względem liczby ogniw na module: 60 i 72 ogniwa. Obecnie, dzięki układom ogniw podzielonym na pół, głównym trendem stały się standardy 54 i 66 ogniw. Jak te zmiany wpłynęły na popularność konkretnych rozmiarów?

“Przez wiele lat najpopularniejszy był rozmiar ogniw M2 156,75 mm x 156,75 mm stosowany przez wielu producentów. Były to czasy polikrzemowych modułów 230 W, 240 W i 250 W. Wówczas faktycznie większa moc modułu wiązała się z jego większą sprawnością. Z biegiem lat producenci stwierdzili, że produkcja takich paneli jest nieopłacalna, aby zmniejszyć koszty trzeba zwiększyć rozmiary ogniw. Dlatego obecnie tych rozmiarów mamy aż do M12” - tłumaczy Szymański.

Rozmiar M12 odnosi się do największych paneli o mocy przekraczającej 600 W, przeznaczonych głównie dla farm fotowoltaicznych. W bieżącym roku prawdopodobnie na szczycie listy najpopularniejszych rozmiarów ogniw znajdą się M8 oraz M10, które są dedykowane modułom o średniej i dużej mocy. Jeśli zaś chodzi o gospodarstwa domowe, najlepszym wyborem będzie ogniwo M6.

Źródło: GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.