Wiesz ile paliwa zużywasz? Pomożemy ci dobrać pompę ciepła!
W dzisiejszych czasach, kiedy ochrona środowiska staje się coraz ważniejsza, więcej osób rozważa alternatywne rozwiązania grzewcze dla tradycyjnych pieców opalanych paliwem. Jedną z najpopularniejszych i ekologicznych opcji jest instalacja pompy ciepła, jednak wybór odpowiedniego urządzenia może być skomplikowany. Każda instalacja pompy ciepła powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i warunków lokalnych. Jednak świadome wykorzystanie danych dotyczących zużycia paliwa może pomóc nam dokonać mądrzejszego i bardziej ekonomicznego wyboru.

Podziel się
Chodzą pogłoski, że aby dobrać moc pompy ciepła wystarczy informacja o ilości spalanego paliwa. Z tego powodu także tylko niewielka część inwestorów decyduje się na wykonanie audytu energetycznego, nawet biorąc pod uwagę jego niewielki koszt. Jednak audyt ma swoje plusy, ponieważ analiza dotychczas używanego źródła ciepła w budynku, który poddany został modernizacji pozwala na porównanie ilości zużycia paliwa. Jeśli ilości te się pokrywają, znaczy to o poprawnie wykonanym bilansie. Jednak sama ilość spalanego paliwa nie jest wystarczająca do rzetelnego doboru urządzenia. Oczywiście miejmy na uwadze także to, że modernizacja budynku także ma duży wpływ na moc dobieranego urządzenia.
Jak obliczyć wstępną moc urządzenia?
Do wykonania obliczeń potrzebna jest znajomość zużycia paliwa w ciągu roku, sprawności urządzenia, czasu pracy urządzenia w ciągu roku a także wartości opałowej paliwa.
Przykładowe sprawności poszczególnych urządzeń wraz z ich wartością opałową przedstawiono w poniższej tabeli.

Następnie możemy skorzystać z poniższego wzoru:
Moc urządzenia [kW] = (zużycie paliwa w ciągu roku [kg] × wartość opałowa [kWh/kg] × sprawność spalania [%]) ÷ liczba godzin [h], w których pracuje urządzenie
Które paliwo sprawia największy kłopot?
Jeśli chodzi o gaz ziemny, olej opałowy, gaz płynny lub pellety, określenie mocy pompy ciepła jest stosunkowo proste i możliwe do obliczenia. Jednak w przypadku ekogroszku jest nieco trudniej. Tego paliwa nikt nie waży przed umieszczeniem w kotłach. Dodatkowym problemem jest fakt, że ekogroszek ma zróżnicowane wartości opałowe i wilgotność, a same kotły są różnie ustawione. Oszacowanie rzeczywistej sprawności spalania w praktyce również jest trudne do dokładnego określenia.
Jak to wygląda w praktyce?
Jeżeli znamy średnie roczne zużycie danego paliwa możemy policzyć energię, którą należy w ciągu roku dostarczyć do budynku. Wystarczy pomnożyć średnie zużycie paliwa i jego wartość opałową. Następnie podzielmy ten wynik przez roczną liczbę godzin pracy urządzenia - można przyjąć około 2000 godzin. W ten sposób otrzymamy moc pompy ciepła, jakiej potrzebujemy do naszego budynku.
Przy gazie ziemnym, gazie płynnym, oleju opałowym i pelletach, obliczenia są zazwyczaj bardziej jednolite i porównywalne z wynikami audytu. Jednak sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z węglem, w tym ekogroszkiem. Wynika to z faktu, że oprócz sprawności urządzenia i wartości opałowej, które już samodzielnie mogą być trudne do oszacowania, w praktyce występuje nierównomierność spalania. Czasami może się zdarzyć, że oprócz samego węgla do kotła trafi np. kawałek drewna lub nawet odpadki. W przypadku kotłów opalanych węglem nie jest możliwe dokładne określenie mocy pompy ciepła na podstawie zużycia paliwa, ze względu na te zmienne.
Czyste Powietrze
Jak zawsze warto odnieść się do programów dotacyjnych oferowanych przez Rząd. W Czystym Powietrzu - programie wymiany kopciuchów, audyt energetyczny jest kosztem kwalifikowanym, co oznacza, że można na niego uzyskać nawet 100% dofinansowania. Warto więc skorzystać z tej możliwości i wymieniając kocioł węglowy prawidłowo dobrać moc pompy ciepła na podstawie rzetelnych obliczeń, a nie samych szacunków.
Źródła: Wnioski na wymianę źródła ciepła w programie Czyste Powietrze, czystepowietrze.gov.pl