Wieżowiec inspirowany geologią

Okrzyknięty najlepszym nowym drapaczem chmur na świecie w 2022 roku, Valley został wreszcie oficjalnie uznany za ukończony przez projektanta MVRDV. Jest to projekt niekonwencjonalny, a swoim kształtem przypomina trzy skaliste wieże. Sami architekci zaznaczają, że konstrukcja jest inspirowana formacjami geologicznymi, co istotnie zostało osiągnięte. Wieżowiec posiada nietypowe, kanciaste kształty, a co go odznacza od innych budynków to znaczna ilość zieleni. 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
wieżowiec valley

Podziel się

Valley znajduje się w biznesowej dzielnicy Amsterdamu i obejmuje biura, apartamenty, powierzchnie handlowe i obszary kulturalne. Jego trzy połączone wieże osiągają kolejno maksymalne wysokości a poziomie 67 m, 81 m i 100 m. 

Wieżowiec Valley.
Źródło: MVRDV.

Valley wyglądem przypomina charakterystyczne np. dla południowej Azji ostańce krasowe - mogoty. 

Mogoty w Wietnamie.
Źródło: kalejdoskop.h2.pl

Wieżowiec roku 2022

Zewnętrzne krawędzie trzech wież są wykończone gładkim lustrzanym szkłem, które ma uzupełniać pobliskie lśniące biurowce w dzielnicy biznesowej. Jednocześnie wewnętrzne obszary są wyobrażane jako skaliste ściany wykonane z naturalnego kamienia. Jego postrzępione krawędzie wyglądają losowo, ale projekt w rzeczywistości przygotowano przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, aby zmaksymalizować światło dzienne i widoki wewnątrz. Tworzy także wiele prywatnych tarasów i tarasów, które udostępniono dla publiczności. Niemniej imponujące są apartamenty zbudowane na wspornikach.

Ekologiczne budownictwo, czyli dużo zieleni

Zieleni jest naprawdę bardzo dużo. Architekt krajobrazu Piet Oudolf posadził ponad 271 młodych drzew i 13 500 mniejszych roślin i krzewów. W nadchodzących latach będą one rosnąć i powoli zmieniać wygląd Valley. Ich lokalizację wybrano tak, aby zapewnić optymalne wykorzystanie wiatru, światła słonecznego i temperatury oraz uwzględnić wymagania konserwacyjne. Różnorodność biologiczną zwiększają budki dla ptaków i nietoperzy, a także siedliska pszczół i innych owadów.

“Projekt i budowa Valley jest całkowicie zindywidualizowana, wymagająca stałego zaangażowania setek projektantów, inżynierów, konstruktorów, konsultantów i oczywiście klienta” – wyjaśniła firma MVRDV. 

Projekt z rozmachem

Jak podkreśla projektant, niezwykle złożony kształt wymagał szczególnego zaangażowania w drobne szczegóły, które ponadto ulepszają koncepcję projektu. Eksperci technologiczni MVRDV stworzyli serię niestandardowych narzędzi cyfrowych, aby udoskonalić budynek. Zaczęli od opracowania modelu, dzięki któremu zapewniono każdemu mieszkaniu odpowiednie oświetlenie i widoki. Następnie wykonano przemyślany projekt, w którym pozornie przypadkowy wzór z ponad 40 000 kamiennych płytek o różnych rozmiarach zdobi fasady budynku.

Wieżowiec z certyfikatami ekologicznymi

Valley otrzymał certyfikat ekologiczny BREEAM-NL Excellent dla zielonego budynku. Wyróżniono go, ponieważ oferuje systemy automatyki oraz czujniki do monitorowania zużycia energii. Wieżowiec zwieńczono modułami fotowoltaicznymi, które zmniejszają pobór prądu z sieci. 

Budowa Valley trwała cztery lata. Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się niedawno, a zorganizował ją właściciel budynku - RJB Group of Companies i dewelopera Edge.

Źródło: MVRDV.